«Коли тремтить Ангела Меркель, тремтить увесь Євросоюз»
Такі заголовки з’явилися у газетах Німеччини після того, як канцлерка публічно тричі пережила напади тремору. Вперше це сталося 18 червня в Берліні на зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським
А в уряді кажуть: «Канцлерка здорова»
Вона намагалася вгамувати тремтіння, стискаючи кулаки, проте напад не проходив майже хвилину. Меркель вистояла, поки звучав гімн ФРН, а потім, наче нічого й не трапилося, провела Президента України у приміщення, розмовляючи з ним англійською мовою. А через півтори години на прес-конференції за підсумками зустрічі канцлерці довелося дати роз’яснення з приводу власного здоров’я.
— Я тільки-но випила не менше трьох склянок води. Мені, мабуть, не вистачало рідини. Тож тепер я знову почуваюсь добре, — підкреслила вона.
Того дня у Берліні стояла тридцятиградусна спека, тому пояснення стану Меркель зневодненням багатьох задовольнило. Але все ж ЗМІ багато писали, що такий тремор може свідчити про цукровий діабет, хворобу Паркінсона, проблеми зі щитовидкою тощо.
Як виявилося, тривожний дзвіночок не був першим і останнім. 27 червня Меркель знову мала короткий напад тремору на представленні нового міністра юстиції під час промови президента Штайнмаєра. Вона відмовилася від склянки води, яку підніс помічник, намагалася стримати себе руками, і незабаром тремтіння пройшло.
Та не минуло й два тижні, як Ангела Меркель утретє пережила напад незрозумілого тремору. Сталося це під час публічної зустрічі з прем’єр-міністром Фінляндії. Канцлерку затрясло, коли вона стояла поряд з Антті Рінне, спостерігаючи за військовими почестями, слухаючи гімни держав, які грав військовий оркестр. Було помітно, як Меркель неприродно стиснула губи, прикрила очі, а в цей час її руки почали тремтіти.
Найбільш вірогідне пояснення: коли кров’яний тиск ось-ось різко впаде, організм намагається зберегти потрібні його параметри шляхом скорочення м’язів, що виглядає як тремор. Неконтрольоване тремтіння може бути також ознакою низького рівня цукру в крові, це — серйозне ускладнення, яке часто спостерігається у пацієнтів з діабетом.
У Німеччині звернули увагу на те, що проблеми починаються, коли канцлерці доводиться довго стояти. І там вирішили змінити протокол: тепер національні гімни керівники держав будуть слухати сидячи, аби не провокувати нових нападів і розрядити ситуацію. Офіційні пояснення такі: у першому випадку причиною дивного стану політика було зневоднення, а повторення нападів нібито стало психологічною реакцією на перший приступ тремору.
Видання «Bild» посилається на джерела в уряді, котрі говорять про те, що Меркель пройшла детальний медогляд, але він не виявив проблем зі здоров’ям. Сама ж канцлерка каже, що їй «доведеться жити з цим якийсь час». До речі, у високопоставлених німецьких політиків немає особистих лікарів. «Добре, що голова апарату канцлера Хельге Браун за освітою анестезіолог і лікар-реаніматолог», — пише газета «Sueddeutsche Zeitung».
Таких навантажень і залізо не витримає
Німецька канцлерка, яка займає цей пост четвертий термін поспіль і якій нещодавно виповнилося 65 років, справжній трудоголік. Про її витривалість і високу працездатність свідчить хоча б такий факт: у лютому 2015 року Меркель протягом 17 годин безперервно вела переговори з президентом Росії Володимиром Путіним про перемир’я на Донбасі. Німецькі журналісти відзначали, що після них Меркель виглядала трохи стомленою, але не більше того. Канцлер звикла до напруженого графіка поїздок, зустрічей, перемовин, бо в такому шаленому темпі живе вже упродовж 14 років перебування на відповідальній посаді. Усі звикли, що вона завжди сконцентрована, бадьора й зосереджена.
Свою особливість вона пояснює так: «Я можу обійтися і короткотривалим сном. У мене є такі собі здібності… верблюда з його здатністю накопичувати сили. Але після певного проміжку часу мені необхідно «підзарядитися». А загалом моя потреба у сні — приблизно від 4 до 5 годин».
Речник уряду ФРН Штеффен Зайберт якось сказав, що канцлер Меркель на службі завжди. Вона була на роботі навіть тоді, коли у квітні померла її мати.
У відпустку йде один раз на рік і зазвичай проводить її в піших мандрівках на півдні Тіроля. Однак, журналісти звернули увагу, що цьогоріч Меркель зрадила цій традиції, і це лише посилило чутки про погіршення стану її здоров’я.
Відомо, що у грудні минулого року Ангела Меркель зменшила обсяг своїх навантажень, передавши управління партією ХДС колезі. Ексканцлер Герхард Шредер, котрого Меркель змінила на цій посаді 2005-го, назвав її рішення правильним, оскільки така величезна робоча напруга не під силу навіть найвитривалішим.
Журналісти ФРН відзначають, що Меркель нещодавно при 50 градусах у тіні відвідала в Малі німецьких солдатів, згодом під палючим сонцем брала участь у прийомі на площі Тяньаньмень у Пекіні. І нічого. Взагалі досі було відомо лише кілька прикрих випадків погіршення її самопочуття. Наприклад, у грудні 2014 року канцлерка відчула нездужання під час інтерв’ю, але після склянки води і плитки шоколаду розмову продовжила. У липні 2015-го Меркель впала з крісла в театрі. Тоді ходили чутки про недостатність кровообігу, але їх спростували поясненням, що стілець виявився зламаним. У червні 2017 року під час візиту в Мехіко в Меркель почався напад тремтіння, який буцімто спричинило зневоднення.
Як розповіли журналісту видання «Bild» німецькі лікарі, сильне зневоднення може давати навантаження на систему кровообігу, але, як правило, воно не проявляється таким сильним тремтінням. Також медики виключили хворобу Паркінсона. Не розглядається й напад епілепсії.
«Найбільш вірогідне пояснення: коли кров’яний тиск ось-ось різко впаде, організм намагається зберегти потрібні його параметри шляхом скорочення м’язів, що виглядає як тремор. Неконтрольоване тремтіння може бути також ознакою низького рівня цукру в крові, це — серйозне ускладнення, яке часто спостерігається у пацієнтів з діабетом», — вважають спеціалісти.
Інша версія: збої в роботі нервової системи пов’язані з величезними навантаженнями, стресами, перевтомою канцлерки.
До речі, день народження Ангели Меркель цьогоріч збігся з періодом місячного затемнення — 17 липня. Таке поєднання, на думку астрологів, часто вказує на серйозні проблеми зі здоров’ям у людини, і, як дехто припускає, уже наприкінці нинішнього року хвороба може змусити канцлерку піти у відставку.
Відомо, що її четверта каденція добігає кінця 2021-го. І Меркель давно заявила, що більше не балотуватиметься на виборах на цю посаду.
Оксана КРАВЧЕНКО