Волинські картоплярі замахнулися на крохмальний завод (ФОТО)
Фермерське господарство «Еко-Тур» першим в області отримало статус насіннєвого
День поля, що його організувало ФГ «Еко-Тур» у селі Козин Рожищенського району, зацікавив не лише місцевих виробників другого хліба та представників провідних європейських насіннєвих фірм. На Волинь приїхали картоплярі з багатьох регіонів України.
— Вирощуємо бульбу на площі 150 га, з неї половина — насіннєва. Культивуємо до 10 сортів, — розповів Валерій Лавров, керівник чернігівського СФГ «Лавр». — Маємо непогані результати. Насіння ми не продаємо, а вирощуємо його на замовлення насіннєвих фірм. Минуло року добре себе показали сорти Берніна, Доната. На одному кущі до двох кілограмів.
«Еко-Тур» був заснований 2009-го. Як розповів його керівник Василь Аршулік, нині вони обробляють 157 га землі, вирощують 25 га картоплі, з них лише 5 га товарної, решта — насіннєва. Цього року господарство першим в області здобуло статус насіннєвого.
На жаль, існує певна недовіра до насіннєвих сільгосппідприємств. І вона цілком обґрунтована. Нині в Україну завозять більш як 2 тисячі тонн картоплі категорії «еліта», з якої можна отримати близько 25 тисяч тонн якісного насіння на 6–7 тисяч гектарів. «А що ж тоді продають господарства, які нібито засаджують 40 тисяч гектарів насіннєвої бараболі першої репродукції? І ми дивуємося чому в нас така врожайність?» — запитує один з учасників Дня поля. Саме тому директор компанії «Європлант» Томас Ботнер запропонував вирощувати насіння в «Еко-Турі» на замовлення виробників: «Ми письмово підтвердимо, що дійсно куплено німецьку «еліту» і продається перша репродукція».
Про поступ волинських картоплярів свідчить і зростаючий інтерес з боку переробників. Так, в «Еко-Тур» уже звернулися представники одного із заводів України з виробництва чипсів.
— За даними статистики, щороку область вирощує 1 мільйон тонн картоплі. Але, зважаючи на те, що 99 відсотків продукції виробляють особисті селянські господарства, точно бути впевненим у цих цифрах годі, — розповідає про зміни в галузі заступник директора департаменту агропромислового розвитку Людмила Петриканин. — Селяни почали диверсифікувати виробництво, шукати інші культури, більше вирощувати овочів та сої.
Засновник ФГ «Еко-Тур» Анатолій Аршулік вважає, що нині картоплярство на етапі структуризації.
— Господарства на порозі вирощування тих сортів, яких потребує ринок: продовольчих чи на переробку. Це вже є на Волині. Ми вирощуємо насіння для одноосібників. Вони також повинні розвиватися: мати 5–10 га землі, брати якісний посадковий матеріал і дотримуватися технологій, — каже Анатолій Аполлонович.
Про поступ волинських картоплярів свідчить і зростаючий інтерес з боку переробників. Так, в «Еко-Тур» уже звернулися представники одного із заводів України з виробництва чипсів. Вони хочуть укласти договір на вирощування на 10 га спеціальних сортів бульби. Завод гарантує закупівлю за визначеною ціною. Як розповів Анатолій Аршулік, частину замовлення розподілять серед членів кооперативу «Волинська картопля». Саме з об’єднанням пов’язують перспективи галузі. Наразі в області діє єдиний картоплярський кооператив, куди входять 2 фермерські господарства, 2 підприємці та 10 одноосібників.
— Нині ми ставимо перед собою завдання навчатися, забезпечувати насінням і формувати товарні партії, — каже ініціатор кооперування Анатолій Аршулік. — Але й маємо амбітні плани переробляти продукцію. Є інвестор, який хоче будувати крохмальний завод тільки на кооперативних засадах. Він не прагне бути одноосібним власником. Йому достатньо 5 відсотків прибутку. При співпраці завод буде гарантовано забезпечений сировиною, а ми матимемо справедливу ціну на продукцію. Сподіваюся, що підприємство запрацює у 2021 році. Будівництво приміщення — це завдання кооперативу. А обладнання та комунікації — за інвестором. Крохмаль у світі затребуваний і попит на нього щороку зростає на 10 відсотків. А якщо Європа перейде на заміну пластикового посуду крохмальним, то перспектива величезна.