Суддя із 40-річним стажем Віктор ГОРДІЙЧУК: «СУДДЕЮ ТРЕБА НАРОДИТИСЯ, А НЕ ПРОСТО СТАТИ»
«Дуже строгий, але справедливий». Саме так характеризують колеги, а також прості люди, котрі переконалися в професійних якостях голови Камінь-Каширського районного суду Віктора Гордійчука. Заслужений юрист України, багатолітній член Ради суддів, кандидат у депутати Верховної Ради нещодавно у зв’язку з досягненням допустимого віку для судді вийшов у відставку, залишивши в стінах установи частинку самого себе. Сьогодні Віктор Миколайович відзначає 65-річний ювілей. І з ним — наша розмова
«Особисто їздив відбирати дітей у неблагополучних сім’ях, проводив конфіскацію. І люди, мабуть, мене поважали»
— Вікторе Миколайовичу, чому ви вирішили стати суддею? Чи були у вашій родині люди, котрі мали відношення до судочинства і своїм прикладом спонукали піти цим шляхом?
— Ні, не було. Спочатку я мріяв бути лісником. Мій батько спершу працював у лісі, потім на різних посадах у колгоспі, обирався головою сільської ради. Після армії, коли треба було визначатися, що робити, зауважив, що мене цікавить робота правоохоронних органів, і вирішив вступати до Харківського юридичного інституту. Це був провідний вуз у СРСР. Вчитися там довелося тяжко, але школу я закінчив добре і мав знання. На третьому курсі мене привабила судова робота. Імпонувало, що суддя повинен всебічно знати законодавство. Не тільки кримінальне, процесуальне, а й цивільне, трудове та інші галузі права. Інститут я закінчив із відзнакою, мав право вибору місця роботи, була можливість працювати в Києві, але я повернувся на Волинь. Усі цьому дивувалися, вважали, що то якесь заслання. А в Камінь–Каширський потрапив випадково, під тиском партійних органів. Потім мене хотіли звідси перевести, але я вже звик до цього місця і так відпрацював сорок років.
— Скільки справ ви розглянули за цей час?
— Тисячі. До 1983–го я був єдиним суддею в районі. Тричі мене обирало населення, був народний суд. Під час перших виборів у 1980 році виявилося чотири голоси проти, під час других (1982) — два, під час третіх (1987) взагалі не було. І це врахуйте, що я розглянув багато справ, серед яких і конфліктні, бо в суді завжди є дві сторони: одна — задоволена, друга — ні. Та люди віддали мені належне. Але у нас була справді добре налагоджена робота. Я не міг спати, коли щось не так. Незакінчених справ у мене майже не було. Всі вони розглядалися в терміни, визначені законом. Коли я сьогодні чую по телебаченню, що по справі півтора року не було засідання, мене дивує: як той суддя взагалі ще працює на посаді? Це ж якась людина чекає на вирішення своєї проблеми чи навіть долі, і таке ставлення!
Коли я сьогодні чую по телебаченню, що по справі півтора року не було засідання, мене дивує: як той суддя взагалі ще працює на посаді? Це ж якась людина чекає на вирішення своєї проблеми чи навіть долі, і таке ставлення!
Мені дуже важко дивитися на те, до чого зараз довели систему. Колись прокуратура була справді прокуратурою. Вболівала за стан злочинності, порядку. Питала з органів внутрішніх справ, якщо вони довго тягнули з розслідуваннями. Для тодішніх працівників було б жахом нинішні шахрайства по телефону, виманювання грошей, знімання їх із банківських карток. А для теперішніх діячів це нормальна ситуація. От я завжди вболівав за виконання судових рішень. Це було складно, така робота займала 60—70% усього часу. Але я особисто їздив відбирати дітей у неблагополучних сім’ях, проводив конфіскацію, яку не давали зробити судовим виконавцям. І люди мене боялися і, мабуть, поважали. А зараз ніхто нікого не боїться і не поважає.
«Менталітет і правова свідомість населення на нулі»
— Поки нагорі заявляють про реформу судочинства, люди не перестають критикувати ваших колег. Кажуть, поліція ловить злочинців, а суди їх відпускають. Як ви це прокоментуєте?
— Відпускають тому, що немає доказів. Це недопрацювання прокуратури і поліції. На мою думку, на 90% це робиться свідомо, оскільки правоохоронці свої гріхи спихають на суд, мовляв, не взяв до уваги. Крім доказів, важливий момент — внутрішнє переконання прокурора, його мистецтво подати доказ суду. А як вони можуть подати, коли у провадженні — група прокурорів. І на складну справу про вбивство або тяжкі тілесні ушкодження на одне засідання приходить один прокурор, на друге — другий, на третє — третій. Я врешті–решт не витримую і запитую: «Діти, ви щось тямите в тому? Ви чули, що ця людина раніше розказувала?» Це ж можна попередньо прослухати, бо ведеться звукозапис. Але у них ніколи немає на таке часу.
Інший момент — менталітет і правова свідомість населення сьогодні на нулі. Люди стараються лише обманути закон. Я задаю запитання адвокату в Барселоні (побував у майже всіх верховних судах європейських країн), чи намовляє він свого клієнта брехати у суді? І адвокат, людина з 50–літнім стажем, дивиться на мене, не розуміючи, як можна на таке підмовити? А у нас це скрізь і всюди. Адвокати мене не любили, тому що я ставив їх на місце. А як не ставити, коли справа йде нормально, але тільки з’являється захисник, як людина відмовляється від попередніх свідчень?!
— Поки ми займаємося різного роду реформами, злочинність уже посягає на найбільш незахищених — наших дітей.
— Це серйозна проблема. Колись тих маніяків відслідковували. Працював розшук, мав свою агентуру, але його в один момент знищили. Зараз немає нічого. Тим часом у 1990–ті роки, коли були банди, їх розкрили саме з допомогою агентів. Це речі, за якими потрібно постійно стежити! То — перше. Друге — наше ліберальне законодавство. Навіщо тому Онопрієнку, якому довели вбивство 52 жінок, давати довічне ув’язнення? Якось я запитав у представника Сполучених Штатів: «Для чого у вас існує електричний стілець?» «Тому що у нас вище суспільство, і ми таких людей повинні знищувати», — почув відповідь. А ми їх годуємо! В Україні зараз сидить майже 3000 довічно ув’язнених. Якщо такими темпами піде далі, через деякий час буде 10 000! За десять років на утримання цих покидьків доведеться витрачати 1% ВВП! Я так кажу, бо знаю, що там немає невинуватих. Я розглядав багато справ щодо рецидивістів, це страшні люди для суспільства. Їх не можна випускати на волю навіть на день, бо то небезпека. Під час розгляду запитую в одного такого: «Ви що–небудь зрозуміли?». А він: «Та ти хоч стіну постав переді мною, якщо мені його пика не сподобалася, я його все одно заріжу». З приводу цього вважаю, що ліквідація в кримінальному законодавстві інституту особливо небезпечних рецидивістів передчасна.
«Вони думали, що будуть гребти гроші лопатою, а тут треба приймати такі рішення, що іноді голос бринить, коли оголошуєш вирок»
— Кажуть, Віктор Гордійчук нікого не боїться? У кого ви такий вдалися?
— У маму. Вона була простою свинаркою в колгоспі, але завжди мала свою думку. Батько був більш м’який, але дуже чесний. Я пропрацював на посаді 40 років і вважаю себе патріотом суду. Але таких людей у системі залишилося зовсім небагато. У мене серце крається, коли дивлюся на те, що відбувається в країні. В судовій системі, зокрема, колапс, який створила сама держава. Набрали дітей, вигадали різні конкурси, екзамени. Вони поприходили на посади, бо думали, що тут гроші можна лопатою гребти. А тут треба працювати і приймати рішення. І то такі, що іноді, коли читаєш, голос бринить, — такі строки великі. Суддею треба родитися, а не просто стати. Але сьогодні ділків попало в нашу систему дуже багато.
Слово про колегу