«Народ обов’язково повинен знати правду. Але чи зараз?» (Відео)
На сайті Президента України з’явилася петиція про те, щоб оприлюднити зміст телефонних розмов Володимира Зеленського з Володимиром Путіним? Ви підтримуєте таке звернення чи ні?
Володимир КАРПУК, народний депутат України V та VІ скли-кань (м. Луцьк):
— Якщо говорити про запис розмови Володимира Зеленського та Дональда Трампа, то відчувається, що нашому Президенту бракує дипломатичного досвіду, він допускає проколи, не має відчуття відповідальності за слово. Тут психологія «95 кварталу» не пройде, треба набиратися мудрості. Сподіваюся, що з часом це прийде…
Що ж до оприлюднень президентських розмов, то ясно, що хочеться мати впевненість, що глава держави не піде комусь на поступки. Та все ж я вважаю, що такі бесіди мають залишатись закритими. Адже є своєрідна дипломатична гра, стратегія, є речі, які до певного часу не повинні бути доступні загалу. Бо так дійдемо до абсурду — доведеться оприлюднювати і протоколи лікарських консиліумів, і слідчі дії.
Олександр СКІПАЛЬСЬКИЙ, ексзаступник голови СБУ (м. Київ):
— Так, підтримую. Розмова з лідером країни-агресора не може бути кулуарною чи якоюсь утаємниченою. Народ повинен знати, які умови та підходи ставить наш Президент. Не повинно бути жодних поступок у питаннях незалежності держави та її безпеки, територіальної цілісності. Кулуарні домовленості небезпечні. Тим паче, що весь світ знає, хто такий Путін, але ще нікому не відомо, хто такий Зеленський.
Розмова з лідером країни-агресора не може бути кулуарною чи якоюсь утаємниченою. Народ повинен знати, які умови та підходи ставить наш Президент.
Ірина ВАХОВИЧ, голова Волинської обласної ради (м. Луцьк):
— На розсуд Президента України. Чому? Та передусім тому, щоб не нашкодити. Надто делікатна справа. І ціна надто велика…
Володимир ШЕНДИБИЛО, заступник директора КП «Луцька міська клінічна лікарня» (м. Луцьк):
— На мою думку, в оприлюдненні стенограми телефонної розмови Зеленського і Путіна є резон. Ті громадяни, які дали Президенту України такий великий кредит довіри, мають право розраховувати на відкритість і прозорість нашої влади в усьому. Повинно бути взаємодовір’я. Інакше люди будуть думати, що від них приховують якусь важливу інформацію, вирішують питання за їхніми спинами.
Тому я підтримую згадану петицію і сподіваюся, що її розглянуть. Для цього, як відомо, потрібно набрати 25 000 підписів протягом 91 дня. Думаю, українці проголосують за неї, незважаючи на те, що в багатьох у подібних ситуаціях спрацьовують внутрішні гальма. Зрештою, в петиції не вимагається чогось неможливого. Раніше американський президент Дональд Трамп дозволив публікацію повної версії його телефонної розмови з Президентом України Володимиром Зеленським, що відбулася в липні цього року. Це повинно стати законом і для нашої країни.
Андрій БАЗАН, полковник, викладач курсу «Захист Вітчизни» у Володимирецькому колегіумі (смт. Володимирець Рівненської області)
— Я підтримую таке звернення. Обов’язково потрібно оприлюднити стенограми всіх телефонних розмов Президента України Володимира Зеленського та Путіна. Не повинно бути жодних кулуарних домовленостей. Перед виборами Зеленський заявляв про відкритість нової влади. То нехай тепер виконує свої обіцянки й пояснить українцям, про що він говорив із Путіним, який стільки пролив нашої крові.
Майя МОСКВИЧ, ветеран АТО (м. Луцьк):
— Прочитала цю петицію, і мені здалося, що вона має суто політичний характер. Ну роздрукував Білий дім стенограму телефонної розмови Трампа із Зеленським — і це призвело до скандалу. Президенту США загрожує імпічмент. Якщо зараз ми оприлюднимо зміст спілкування Володимира Зеленського з Путіним, то, думаю, там побачимо такі моменти, що «потягнуть» на державну зраду і, ясно, на відставку нашого Президента.
То, може, найперш треба дочекатися результатів зустрічі «нормандської четвірки» за участі глав держав України, Франції, Німеччини, Росії, до якої закликає Володимир Зеленський? А якщо вже оприлюднювати перемовини, то ті, що передували свого часу підписанню Мінських угод. У них, на мою думку, вже була зрада ще при Петрові Порошенку. Маю на увазі закони про особливий статус Донбасу, амністію бойовиків, які загрожують суверенітету, унітарності України. Коли підписували Мінські угоди, то ми всі були на війні й не мали можливості вникати у їхню суть. Тепер, коли починаєш їх досліджувати — просто жах охоплює.
Андрій ТУРАК, депутат Волинської обласної ради, директор ПОСП імені Тараса Шевченка (с. Угринів Горохівського району):
— Підтримую таку петицію. Звичайно, потрібно оприлюднити зміст тих таємних переговорів. Які можуть бути від суспільства секрети в телефонних розмовах із російським агресором? Адже Володимир Зеленський не приватна особа, а Президент незалежної України. Тому вважаю, що наш народ обов’язково повинен знати правду. Хто зна, а може, нас із вами здають у цих розмовах?
Наш народ обов’язково повинен знати правду. Хто зна, а може, нас із вами здають у цих розмовах?
Роман РОМАНЮК, директор Волинського обласного центру зайнятості (м. Луцьк):
— Підтримую. Українці хочуть і мають знати та розуміти, про що говорили Зеленський із Путіним. Це ж не приватні розмови, обговорювалися питання, які стосуються загальнодержавних інтересів. А оскільки наш Президент декларує свою близькість до народу, відкритість влади (хоча це й, судячи з останнього закритого засідання Кабміну, викликає сумніви), то хочеться вірити, що доступність до розмов буде надана. Володимир Зеленський зробить це, аби українці пересвідчилися, що ніхто не веде подвійної гри.
Вважаю, що Президент України не повинен закриватися, якщо діє в інтересах народу, держави. Коли ж приховується інформація, то виникають здогади, що не все так чисто в його політиці, як хоче показати. Відомо, що в мутній воді ловити рибку легше. Якщо Володимир Зеленський оприлюднить розмову з Путіним, то це буде сильний і сміливий крок глави держави.
Олег ГАЛАСУН, заступник голови Асоціації фермерів і приватних землевласників Волинської області (с. Чаруків Луцького району):
— Я взагалі проти того, що треба такі розмови оприлюднювати. Але якщо сказав «а», то треба казати й «б». Наші президенти не вміють говорити поза очі (а позаочі можна тільки те, що готові сказати увічі). Ми взагалі не знаємо програми, за якою наша влада буде діяти на Донбасі. Мені невідомо, який вона пропонує план дій. Саме тому треба, щоб зміст розмови Зеленського з Путіним став відомим. Довіра на виборах — це не індульгенція робити будь-що. Може, тоді була у когось довіра, а нині я не маю.
Людмила КИРДА, депутат Волинської обласної ради (смт. Маневичі):
— Відверто кажучи, це питання має дві сторони: на новообраного Президента народ має великі надії і сподівання. І, з одного боку, людям цікаво та важливо знати, про що він говорить у телефонних розмовах, яку політику веде щодо країни–агресора. А з іншого — є певні допустимі норми етикету, все-таки Володимир Зеленський — Президент, і ми маємо йому вірити. Свою ж підтримку йому висловили на виборах такою відчутною більшістю голосів. Якщо ставиться вимога оприлюднити телефонну розмову, це означає, що громадяни сумніваються і не довіряють йому. Можливо, тому, що тих змін, які декларувалися, сьогодні ще ніхто не відчув. Але кожен президент передусім має відстоювати національні інтереси країни. І про що б він не говорив, але є результат: хлопці на українській землі. Той самий Сенцов, який 20 літ мав гнити в російських тюрмах. Сьогодні він на свободі. І це найважливіше.
Богдан ШИБА, луцький міський голова 2006–2010 років (м. Луцьк):
— Не підтримую. Тому що особисті переговори між керівниками держав не повинні оприлюднюватися. Це тільки нашкодить. Інша річ, що будь-які заяви, рішення Президента повинні контролювати, як у Сполучених Штатах Америки, парламент і громадянське суспільство. Щоб вони відповідали Конституції і чинному законодавству. А особисті переговори, вважаю, можна оприлюднювати, але років через 50. Не раніше, бо інакше це нашкодить різноманітним переговорам, які мають бути конфіденційними.
Не підтримую. Тому що особисті переговори між керівниками держав не повинні оприлюднюватися.
Ірина ФАРІОН, депутат Верховної Ради VII скликання, член політради ВО «Свобода»:
— Я підтримую. Якщо світ, зокрема Америка, вимагає оприлюднити розмову Трампа із Зеленським, то чому ми не маємо знати, про що говорить Зеленський із Путіним. Чи що говорив постійно з Путіним Порошенко. Хоч із ворогом мови не ведуть. Найкраща розмова з ворогом — мова гармат. Це перша частина відповіді. Друга: я надзвичайно скептично ставлюся до будь-якого характеру петиції. Тому що вона — це імітація реагування суспільства на те, що відбувається в країні. Скільки б підписів не зібрала ця петиція, вона насправді не матиме жодного потрібного результату. В нас у Львові петиційна вимога про відставку Садового з посади мера за ніч набрала потрібну кількість голосів. Що ж маємо? Тому запитання залишаю відкритим і риторичним.
Ольга КУЛІШ, заслужений журналіст України, секретар НСЖУ (м. Луцьк):
— А навіщо оприлюднювати? З якою метою? Має бути довіра до Президента України, і народ її висловив на виборах. Тому, на мою думку, розсекречення телефонних розмов перших осіб країн — це порушення державної таємниці. Кому потрібно, той знає зміст таких переговорів. А нам відомі стратегічні плани української влади, серед яких — повернення всіх наших окупованих і анексованих територій. У який спосіб переконує і буде переконувати Президент України Путіна відступитися від нашої землі та від нашого народу? Тактичні ходи нам знати не обов’язково, головне — щоб був результат.
В’ячеслав СУДИМА, заслужений працівник культури України (с. Рокині Луцького району):
— Як показують досвід і практика, у зовнішній політиці почало штормити. Іде великий тиск на Президента і на його впевненість, як тут себе вести, Володимир Зеленський не знає. Якщо всередині він із командою ще справляється, то в зовнішніх відносинах глава держави, як кажуть, не «у своєму кориті». Треба бути тут обізнаним, знати курс України. У розмові з Трампом Зеленський називає роль Євросоюзу недостатньою. Йому треба бути обережним у словах, бо доведеться відповідати за сказане. А чи оприлюднювати його діалог із Путіним? Так, люди хочуть знати все, але не все треба подавати для обговорювання. За кожним словом має бути дія. Як на мене, оприлюднення є катастрофою для всіх нас, втручанням у внутрішню політичну діяльність. Нам треба відстоювати внутрішні та зовнішні зв’язки держави.
Олександр СТАДНИК, народний артист України (м Луцьк):
— Так! Я — за оприлюднення, бо не хочу, щоб усілякі ляльководи в підкилимних іграх вирішували долю моєї країни і моїх дітей.
Бліц провели Алла ЛІСОВА, Галина СВІТЛІКОВСЬКА, Катерина ЗУБЧУК, Євгенія СОМОВА, Василь УЛІЦЬКИЙ, Кость ГАРБАРЧУК, Сергій НАУМУК, Сергій ХОМІНСЬКИЙ, Олег КРИШТОФ, Лариса ЗАНЮК, Людмила ВЛАСЮК, Мирослава КОЗЮПА.