Улюблені жінки Нестора Махна
Є відомості, що перший раз хлопця оженили мало не насильно. Мати і брати вибрали йому наречену в надії, що сім’я відверне його від політичної діяльності. Однак цей юнацький шлюб довго не протримався. Вже до 20 років Нестор був вільний від подружніх пут, а ім’я його першої дружини загубилося в нашаруванні легенд і міфів про Махна. Тому офіційно першою дружиною батька анархії називають Настю Васецьку — його землячку з Катеринославщини, з якою листувався, відбуваючи строк на каторзі. Він одружився з нею після звільнення, але незабаром його підхопив вихор революційних подій. Нестор залишив вагітну дружину і поїхав у своїх «махновських справах». А Настя тим часом народила сина, який прожив усього тиждень. Батько так і не побачив цієї дитини. Поки він був у роз’їздах, хтось повідомив Насті, що її чоловік загинув у бою. Вона погорювала і вийшла заміж удруге. Більше вони не зустрічалися
З дружинами у Махна взагалі жахлива плутанина. З книги Миколи Герасименка «Батько Махно. Мемуари білогвардійця» ми дізнаємося, що до Насті Нестор встиг одружитися ще і з якоюсь Сонею — гарною, милою дівчиною з інтелігентної єврейської родини. Вона випадково була проїздом у Катеринославі, де її і помітив на вулиці Махно. Виявилося, що Сонечці ніде переночувати. Звичайно, добрий «батько» поселив бідолаху, а вночі спробував зґвалтувати. Але отримав жорстку відсіч. Після чого пройнявся повагою до гості і вирішив зробити її своєю законною дружиною. Соню охрестили (при цьому вона отримала ім’я Ніна) і повели під вінець.
Агафію вигнали зі святої обителі. Ім’я Галина вона взяла собі після того, як познайомилася з Махном.
Під час окупації України німцями зародився рух, який західні історики називають «селянською війною під проводом Махна». У цей період соратницею і коханкою Нестора стає знаменита отаманка Маруся Никифорова. Лиха була баба: двадцять років каторги за плечима, тюремний термін за вбивство і пограбування. Вона очолювала власну банду, була переконаною анархісткою. Чи анархістом? Справа в тому, що співкамерниця Марусі по Новинській в’язниці Катерина Нікітіна запевняла: Никифорова була жінкою тільки наполовину. Нікітіна у своїх спогадах пише: «Від нас вона явно ховалася, роздягалася під ковдрою, не милася, як усі ми, в убиральні до пояса… Це виявився не хлопець і не дівчина, а повного і рідкісного типу гермафродит. Ми стали звати її «воно». Нібито до арешту Маруся представлялася всім Володею і ходила то в чоловічому, то в жіночому одязі. У 1917-му Маруся-Володя зустрілася з Махном.
Після неї коханою жінкою Махна була телефоністка на ім’я Тіна. За деякими даними, вони навіть зареєстрували свої стосунки. Втім, сімейне щастя тривало недовго. Махно знову повернувся до Марусі.
І, нарешті, — Галина Кузьменко. Дуже гарна брюнетка. За освітою вчителька, була у Махна секретарем. Галя доклала всіх зусиль, щоб розлучити Нестора з Марусею. У неї це вийшло. І в підсумку вона стала офіційною і останньою дружиною Махна. Насправді Галину батьки колись назвали Агафією,
і свою юність дівчина провела в монастирі. Однак нидіти в келії за молитвами їй не хотілося. Вона примудрялася заводити численні романи за стінами монастиря. Про це незабаром дізналася настоятелька, і Агафію вигнали зі святої обителі. Ім’я Галина вона взяла собі після того, як познайомилася з Махном. Кузьменко стала для нього вірним соратником. Нестору вона народила доньку Олену, причому сталася ця подія, коли подружжя було в бігах за кордоном і потрапило у польський концтабір. Стільки пережили разом! Але свій шлюб все-таки не зберегли. У Парижі, куди їх занесло у 1920-х роках, Махно і Галина розлучилися. Після цього жінок у Нестора Івановича більше не було. Принаймні історія про них нічого не знає.
Помер Нестор Махно у 1934 році від туберкульозу і похований на паризькому кладовищі Пер-Лашез. На скромному пам’ятнику, за його заповітом, написано: «Радянський комунар Нестор Махно». Його вдові тоді минуло лише 37. Нової сім’ї вона не завела. У 1943-му німці вивезли Олену в Берлін на роботи. Мати поїхала за дочкою. Коли у 1945-му повернулися до Києва, їх помістили в одну камеру. У середині грудня зачитали вирок: матері дали вісім років таборів, дочці — п’ять років заслання. Десь на околиці Джамбула і закінчилася історія бойової подруги Нестора Махна «неньки» Галини.
За матеріалами сайтів ua-referats.com, kazim.info.
Марина ЛУГОВА