На чому господарюватимуть наші нащадки?
Звертається до вас громада села Туровичі (Луківська ОТГ) Турійського району. Нещодавно на зборах селян дізналася, що вже забрано наше пасовище в урочищі «Загороддя — центральний рів» для потреб учасників АТО. Розміри цієї ділянки поки що не відомі, але є інформація, що заберуть усе. Кажуть, що вже готова документація і незабаром ці площі будуть оброблятись технікою ФГ «Перлина Турії»
Село наше невелике. В 1980–1990 роках тут було 72 хати. Зараз є багато будинків–пусток, але населений пункт не вимирає. В Туровичах проживає понад 40 дітей шкільного і дошкільного віку. Колишні колгоспні землі, а нині — паї обробляє згідно з договорами ФГ «Перлина Турії». Площі, про які йде мова, споконвіку були пасовищем громади і для тих, хто утримує зараз худобу, є єдиним місцем випасу. Якщо ці ділянки заберуть, худобі і коням єдина дорога — на бійню.
Недолуга попередня влада «благословила» схему: «Замовник — учасники АТО, отже, землю можна забрати». На диво швидко вирішуються всі бюрократичні проблеми. Як правило, в таких випадках мало кого цікавлять інтереси громади, екологічні аспекти. Ми просимо, щоб органи влади та структури, які мають пряме чи непряме відношення до розподілу та використання земельних ресурсів, наклали мораторій на розподіл таких угідь. У кожній громаді повинні бути землі резерву, тому що через 5–10 років наші діти та внуки не матимуть змоги господарювати.
Якщо ці ділянки заберуть, худобі і коням єдина дорога — на бійню.
За відсутності контролю в грунт вноситимуться (і вже вносяться) хімікати невідомого походження, що призведе до збільшення росту онкозахворювань. «Помолодшали» інші небезпечні хвороби, виникають різні патології, викликані надмірним використанням засобів захисту рослин та іншої «хімії».
Наприклад, під час цвітіння озимого ріпаку в травні цього року на площі урочища Підболоття дорога, що проходить поблизу, була встелена мертвими бджолами та джмелями. Обробляються землі безпосередньо біля канав і ніхто цього не помічає. Якщо пасовище, про яке йде мова, буде переоране — люди задихатимуться від торф’яного пилу. Адже грунти там легкі, з великим вмістом торфу.
У кожному бізнесі є межа, яку не можна переходити, навіть маючи дуже великі гроші. Ми звертаємось і до керівництва ФГ «Перлина Турії». Вносячи добрива, засоби захисту рослин та іншу «хімію», думайте не тільки про прибутки, а й про можливі наслідки своєї діяльності для людей, які там живуть, для довкілля. Ми вимагаємо створити комісію за участю громадськості, екологів, лікарів, яка дала б реальну оцінку впливу хімікатів на землю та воду, встановила б граничні межі їх використання — відстань від житлових будинків та водних джерел.
Андрій ПЛЕЙТУХ,
за дорученням жителів
с. Туровичі.
Всього 79 підписів.