В якій країні найбрудніші гроші? І де печуть піцу, яка лікує від раку?
Вчені, які намагалися дати відповідь на ці запитання, стали лауреатами Шнобелівської премії 2019
Виявляється, якщо намагнітити мертвих тарганів, то вони значно довше зберігають магнітні властивості, ніж живі комахи. Такого дивного висновку дійшла ціла міжнародна команда вчених із шести країн — Сінгапуру, Китаю, Австралії, Польщі, США та Болгарії. Не дивно, що написану за підсумками цього захопливого дослідження наукову роботу «Біомагнетичні властивості живих американських тарганів» визнано гідною Шнобелівської премії 2019 року в номінації «Біологія»
Коли суперприз у 10 трильйонів — це всього 40 центів США
Чергова, 29-та за рахунком, церемонія вручення жартівливої нагороди відбулася нещодавно в найстарішому закладі вищої освіти США — Гарвардському університеті, в Театрі Сандерса. Її лауреатами, як завжди, стали 10 найдивніших і незвичайних наукових робіт із кумедними назвами і неочевидним практичним застосуванням. Дослідження, які, як написано в статуті премії, «змушують вас спочатку посміхнутися, а потім замислитися».
При цьому вручають премію справжні нобелівські лауреати. Цього року це були Ерік Маскін, який 2007-го отримав «Нобеля» з економіки, Річ Робертс (1993, медицина і фізіологія) та Джером Фрідман (1990, фізика).
Засновник нагороди — редактор журналу AIR («Аннали неймовірних досліджень») і незмінний ведучий церемонії вручення «Шнобеля» Марк Абрахамс — щороку перетворює нагородження на комедійне шоу з елементами абсурду на задану тему. Вона цьогоріч була заявлена як «Звички».
Відповідним чином виглядав і сам трофей, який вручається лауреатам: у нехитрій художній інсталяції можна розгледіти кавовий стаканчик, упаковку жуйки, сигарету, зубну щітку і ще кілька предметів, що символізують ті чи інші звички.
До нього додавали диплом і грошовий приз — 10 трильйонів доларів. Щоправда, долари — зімбабвійські й видаються одним папірцем (на момент випуску банкноти її ринкова вартість становила приблизно 40 центів США).
Скільки задоволення отримує людина, коли… чухає місце, що свербить
У номінації «Фізика» премію отримало дослідження про те, чому (а головне — як!) тварини вомбати (нагадують помісь кота з ведмедем, довжиною до 1 м — Вікіпедія) випорожнюються кубиками. Серед численних авторів цієї міжнародної роботи виявилася пара вчених із Тайваню, які стали лауреатами Шнобелівської премії вдруге. Це перший випадок за майже 30-річну історію нагороди. Свого першого «Шнобеля» Патрісія Ян і Девід Ху отримали 2015 року за дослідження, яке довело, що тривалість сечовипускання у всіх ссавців майже однакова і становить приблизно 21 секунду.
Премію з медицини отримав італієць Сільвано Галос за те, що довів: вживання в їжу піци допомагає зберегти здоров’я і знизити ризик смерті від раку травних органів, але тільки в тому випадку, якщо піца ця приготовлена в Італії.
У номінації «Економіка» перемогу здобули вчені з Нідерландів, які вивчали валюту різних країн у пошуках відповіді на питання: банкноти якої держави найкраще переносять хвороботворні бактерії. Вони з’ясували, що найбрудніші — в прямому сенсі слова — паперові гроші ходять у Румунії.
Ліве яєчко зазвичай тепліше, ніж праве, але тільки якщо на чоловікові є одяг.
Премію в галузі медичної освіти присуджено дослідженню, що розповідає, як навчати студентів-медиків за допомогою звукових сигналів, якими зазвичай тренують собак — на кшталт цокання язиком. Стаття так і називається: «Тренування умовного рефлексу при проведенні ортопедичних операцій».
Особливий сміх у залі викликало оголошення лауреата з анатомії. Французькі дослідники вивчили «температурну асиметрію мошонки в оголених і одягнених чоловіків». З’ясувалося, що ліве яєчко зазвичай тепліше, ніж праве, але тільки якщо на чоловікові є одяг.
Премія в галузі інженерної справи дісталася іранському вченому Іману Фарабахшу, який запатентував апарат для зміни підгузків.
У номінації «Хімія» Шнобелівську премію вручили японському професору, який підрахував середню щоденну кількість слини в п’ятирічної дитини. Як розповів сам учений, експеримент він ставив на своїх дітях: зважував банани, давав їх ретельно розжувати трьом своїм синам — і зважував пережовану масу заново. З’ясувалося, що за добу п’ятирічна дитина виділяє приблизно пів літра слини.
І, нарешті, премія миру дісталася команді вчених із Британії та Сінгапуру за спробу виміряти кількість задоволення, яке отримує людина, коли чухає місце, що свербить.
Ведучий Марк Абрахамс закінчив церемонію традиційним побажанням: «Якщо цього року не здобули Шнобелівську премію, і насамперед, якщо здобули, — сподіваюся, наступного року вам пощастить більше».
До речі: Шнобелівська, або Ігнобелівська, премія — пародія на престижну міжнародну нагороду — Нобелівську премію. Назва премії походить від англійського слова ignoble, тобто негідний. Українською її також іноді називають «Антинобелівська премія» або «Шнобелівська премія». Вручається з 1991 року.
Микола ВОРОНІН, кореспондент з питань науки сайту bbc.com/ukrainian