Вступ до НАТО: Порошенко вимагає стукати в усі двері, а в Зеленського віднікуються
Перед грудневим самітом Північноатлантичного альянсу п’ятий Президент України закликав владу — президента, прем’єра та спікера — спільно звернутись до цього військово–політичного союзу 29 країн Північної Америки і Європи, щоб «продемонструвати консолідовану позицію законодавчої і виконавчої влади у питанні євроатлантичної інтеграції»
«За п’ять років ми зблизилися як ніколи. Про цей прогрес одностайно говорили всі наші партнери під час Парламентської асамблеї НАТО, яка нещодавно відбулася в Лондоні. І коли так, сказав я їм у відповідь, то настав час надати Україні План дій щодо членства (ПДЧ), — заявив Петро Порошенко. — Ще у 2008– му Бухарестський саміт вирішив, що Україна стане членом НАТО. І хоча тоді нам ПДЧ не надали, але його перспективу зафіксували у фінальній резолюції саміту. Одинадцять років тому нам казали, що ПДЧ не на часі. Бо влада тоді не мала консолідованої позиції. І в суспільстві був низький рівень підтримки. Тепер більшість українців — за членство в НАТО. Ця мета зафіксована в Конституції України. Офіційні представники Альянсу постійно наголошують, що двері НАТО для України відкриті. Давайте скажемо, що ми вже прийшли. Годі переминатися з ноги на ногу», — наголосив лідер «Європейської солідарності».
На його думку, поставити на порядок денний питання про ПДЧ — «це в першу чергу обов’язок українського Президента». А парламент нового скликання має нагоду продемонструвати політичну волю щодо вступу України до Альянсу. Команда «Європейської солідарності» вже навіть підготувала проєкт відповідної заяви Верховної Ради. У партії пропонують депутатам проголосувати за неї вже цього тижня.
— Годі переминатися з ноги на ногу, — наголосив лідер «Європейської солідарності».
Однак у владі чомусь без ентузіазму сприйняли надважливу ініціативу п’ятого Президента про спільне звернення до НАТО представників нашої влади. Віцепрем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба заявив, що Україні не потрібно подавати нову заявку на отримання плану дій щодо членства в НАТО, оскільки залишається чинною заявка від 2008 року. З ним погоджується заступник міністра закордонних справ України Єгор Божок. На його думку, не треба повторно подавати заявку на ПДЧ, а «вже добиватись від союзників його нам надання».
Цілком слушно. Але ж саме цього й вимагає Порошенко! І заява Верховної Ради, під якою стоятимуть підписи Президента та прем’єра, тільки допоможе в цьому і потужно засвідчить, що Україна й далі твердо стоїть на шляху до інтеграції із Заходом. Треба стукати в усі двері, інакше так і залишимось на порозі. Ось про що нагадує Порошенко!
Володимиру Зеленському треба лиш поставити свій підпис під заявою. Якщо, звісно, він щиро бачить Україну не з Росією чи десь «пасєрєдінкє», а у НАТО та ЄС.
Петро МАКАРУК