«Передбачили, що ціна газу буде зростати, і одними з перших перейшли на тверде паливо»
Комунальне підприємство «Енергія» добре знане у райцентрі, адже забезпечує теплом бюджетні організації, комунальне підприємство «Ківерцівське районне територіальне медичне об’єднання Ківерцівської районної ради», а донедавна – і житловий масив (допоки громадяни не перейшли на індивідуальне опалення), «Заклад загальної середньої освіти освітня школа І—ІІІ ступенів №4», ДНЗ ясла–садок №3 «Лісова казка», «Інклюзивно–ресурсний центр» та приміщення міської ради. Воно одним із перших на Волині започаткувало перехід на твердопаливні котли у зв’язку зі зростанням ціни на газ. Адже на часі заощаджувати кошти та економити місцевий бюджет, упроваджувати надійні джерела опалення приміщень соціальної сфери. За 17 років роботи на підприємстві побувало чимало представників із багатьох регіонів України, які переймали досвід роботи ківерчан
Щоб запустити сучасні котли, запросили спеціалістів з Литви
Керує установою з 24 листопада 2015 року директор Олександр Зінюк. Він прийшов сюди з посади першого заступника міського голови, тож не лише добре обізнаний із господарством Ківерців, а й має неабиякий досвід в управлінні, роботі з населенням. І про те, що економічне обґрунтування – неабияка складова успіху, знає досконало. Його попередник Леонід Васильченко був призначений директором КП «Енергія» від першого дня його заснування й допрацював до 2015–го.
Темні та гнітючі приміщення, неохайні металеві пристрої, труби, інше технічне обладнання… Сажа, пил – нічого, що радувало б зір… Чи не така картинка й асоціації постають в уяві, коли кажуть про котельню? Та ще чомусь як кочегар, то зазвичай не завжди сумлінна у праці людина...
Зовсім інше можна побачити на КП «Енергія», що є своєрідною великою котельнею. Коефіцієнт корисної дії котлів становить 78%. Утримуються вони в ідеальному стані, як і все наявне устаткування. І цим неабияк гордиться колектив.
— Наше підприємство створено в 2002 році шляхом реорганізації Ківерцівського управління житлово–комунального господарства (ВУЖКГ) і виділення з його складу окремої теплопостачальної організації. Піти на цей крок місцеву владу спонукало те, що ВУЖКГ постійно боргувало перед постачальниками природного газу та електроенергії, які почергово відключали газ або електроенергію, — розповідає Олександр Миколайович. — Ми починали свою діяльність з нуля, інакше кажучи, з нульовим балансом. У штаті були тільки директор та бухгалтер. Ні робітників, ні печатки, ні статуту — тільки одне рішення сесії міської ради про створення комунального підприємства «Енергія». З розподільчим балансом нам передали основні засоби (приміщення квартальної котельні з обладнанням) та штат працівників об’єкта. У ньому налічувалось 15 осіб, нині в опалювальний період працює 12.
Коефіцієнт корисної дії котлів становить 78%. Утримуються вони в ідеальному стані, як і все наявне обладнання.
За 17 років роботи підприємства проведено дві реконструкції. У 2007–му, після того, як весь житловий масив, який отримував послуги з централізованого теплопостачання (понад 300 квартир), перейшов на індивідуальне опалення, встановили один газовий котел марки «Колві–1300», який замінив котел КБН–Г–2,5. Провели заміну насосного обладнання на менш енергоємне: замість консольних насосів з енергодвигунами потужністю 45 квт установили два насоси марки «EBARA» потужністю електродвигунів 9,2 квт. Це забезпечило значну економію електроенергії. Заміна третини теплотраси на попередньо ізольовані труби дала зменшення втрат тепла. Все зроблено за бюджетні кошти, а за власні повністю замінили систему хімводопідготовки, завдяки чому отримали значну економію води та інших матеріальних ресурсів.
— Але й цього виявилось замало, — продовжує керівник. — Вже в той час ми передчували, що ціна газу буде постійно зростати. І в 2009 році районне керівництво прийняло рішення про перехід котельні на альтернативні види палива. Тож установили два котли марки «КАЛВІС»–950М», обладнання для автоматичної подачі палива в котел.
— Наладку обладнання проводили спеціалісти заводу–виробника «Волинь–КАЛВІС» із Ковеля спільно з наладчиками з Литви — розробниками цього обладнання. А що не мали досвіду в роботі з котлами на твердому паливі, то неабиякі випробування пройшли в першому опалювальному сезоні.
— У процесі роботи вчилися, а разом з нами і представники заводу–виробника, оскільки ми були одними з перших на Волині, хто започаткував цю справу, — з гордістю зазначає керівник. — З роками з’явився досвід. Ми дещо переробили, вдосконалили — і процес, як кажуть, пішов… До речі, всі кошти, вкладені в цю справу, окупились майже за сезон. Приділяємо велику увагу якості палива (щепи), тому що від цього великою мірою залежить ефективність нашої роботи.
У вересні 2013 року міська рада придбала для підприємства деревоподрібнювальну машину, тож переробляють самостійно всі відходи з обрізки дерев міста, які раніше вивозились на сміттєзвалище і там спалювались.
До опалювального сезону — готові на 100%!
Як і годиться, лише фактами оперує головний бухгалтер КП «Енергія» Галина Семенюк:
— Проблем із боржниками не маємо. Бюджетні організації, які отримують послуги, розраховуються вчасно і в повному обсязі. Протяжність теплотраси 600 м у двотрубному виконанні. З них 260 м у двотрубному виконанні попередньо ізольовані. Стан об’єктів задовільний. Середня зарплата на підприємстві за 9 місяців 2019 року — 8 тисяч гривень. Воно надає послуги згідно з КВЕД № 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря відбувається наступним споживачам: комунальне підприємство «Ківерцівське районне територіальне медичне об’єднання Ківерцівської районної ради» (10170 кв.м), дошкільний навчальний заклад ясла–садок № 3 «Лісова казка» (2847 кв.м), «Заклад загальної середньої освіти школа І–ІІІ ступенів № 4» (6740 кв.м), еколого–натуралістичний центр, станція юних туристів райвідділу освіти (355,9 кв.м), приміщення Ківерцівської міської ради (565,4 кв.м); КУ «Інклюзивно–ресурсний центр» (149,3 кв.м).
Робота підприємства не припиняється і в міжопалювальний період. Розповідає директор підприємства Олександр Зінюк.
— За рахунок власних коштів тривала підготовка до опалювального сезону 2019–2020 років:
- проведено ревізію всієї запірної арматури котельного обладнання та трубопроводів;
- очистку димовідвідних каналів від сажі та попелу; профілактичний ремонт насосного обладнання;
- заміну 15,5 п.м (у двотрубному вимірі) труб теплової мережі до ДНЗ № 3 на попередньо ізольовані труби Ø 108 мм; повірку вимірювальних приладів (25 манометрів,5 термометрів);
- l заміну направляючих втулок шнекового обладнання подачі тріски паливної в котли;
- забезпечено запас паливної тріски для початку опалювального періоду; ремонт рубероїдної покрівлі адмінприміщення; випробовування розподільчих теплових мереж підприємства; профілактичний ремонт всього електротехнічного устаткування та електричних мереж; заміну ємності мінібашти обладнання хімводопідготовки та інші господарські роботи на загальну суму 92,8 тисячі гривень.
Підприємство повністю готове до нового опалювального сезону. У колективі підібралися працівники не випадкові, які віддаються справі сповна. Для того, щоб зайти в котельню сторонньому, йому не знадобиться спецівка, аби не забруднитися: тут усе чисто й охайно, навіть заквітчано вазонами. Дає лад цьому зимовому саду прибиральник службових приміщень Любов Олексюк і вісім машиністів (кочегарів) котельні. Злагоджено працює слюсар–ремонтник Микола Мірчук. Кожен вносить свою частку в загальну справу. Котельня — досить складне в технологічному плані виробництво, що тепер налагоджене і забезпечує безперебійну роботу.
Запорукою цьому є вміле керівництво. До слова, Олександр Миколайович зустрічає 1 листопада свій 60–річний ювілей. Усі, кому довелося працювати з ним у різний період, говорять про нього як про ділову і досвідчену людину. Вимогливість керівника, чітка постановка завдань, уміння вислухати колег, зрозуміти їхні проблеми, допомогти — ось що вирізняє його з–поміж усіх, хто наділений відповідними повноваженнями. Тому й зичить колектив Олександру Миколайовичу міцного здоров’я, родинного затишку, щастя й благополуччя на многії літа!