Знайомтесь: ваша колега майбутнього! Страшно?
Мабуть, саме на таку реакцію і розраховував Вільям Гайгем, засновник проєкту Work Colleague of The Future Report, попереджаючи людство про жахливі наслідки малорухливого способу життя, притаманного «білим комірцям». «Якщо ми не змінимо ситуацію, офіс нас з’їсть», — заявив він в інтерв’ю The Independent
Для унаочнення масштабів проблеми він разом із колегами створив Емму — ляльку-манекен натуральної величини, що уособлює середньостатистичного британського офісного працівника через 20 років.
Вигляд Емми шокує: у неї опухлі ноги, помітне варикозне розширення вен, її очі червоні й ніби скляні, спина деформована, чітко виділений збільшений шлунок, стрес призвів до екземи, а сидяча робота — до надмірної ваги. Це суворо, жахливо, але це — правда. За словами Гайгема, якщо сьогодні компанії не почнуть приділяти належної уваги здоров’ю працівників, через якихось два десятки літ вони ризикують навіть перевершити Емму в цих «досягненнях».
Це суворо, жахливо, але це — правда.
Команда фахівців у галузі охорони здоров’я на чолі з Вільямом Гайгемом опрацювали відповіді 3000 офісних службовців у Франції, Німеччині та Великобританії. Близько половини опитаних сказали, що страждають від проблем із зором, хребтом та від головного болю, і пов’язують це із безпосереднім впливом умов праці. Тож Емма — не плід бурхливої фантазії, її поява цілком виправдана й обґрунтована.
Щоправда, багато хто вважає, що не варто ставитися до моделі надто серйозно, адже дослідження замовила компанія Fellowes, що постачає офісне обладнання і намагається в такий спосіб просувати власну продукцію. Однак представники фірми заявили, що прагнули, аби люди замислилися, наскільки постійне сидіння впливає на організм. «Мета експерименту єдина — спонукати до покращення умов праці й турботи про власне здоров’я, адже в наш час 90 % офісних службовців у Великобританії мають проблеми зі здоров’ям», — наголосили у Fellowes.
Емма — не плід бурхливої фантазії, її поява цілком виправдана й обґрунтована.
І не лише у Британії, додамо ми. В Україні також значну частину працездатного населення становлять офісні працівники, причому їхня кількість постійно зростає. І хоч законодавство гарантує кожному право на належні, безпечні та здорові умови праці, а більшість нормативів встановлені на рівні державних стандартів, однак у сучасних реаліях про їх дотримання не йдеться.
Тож, як завжди, порятунок потопельників — справа рук самих потопельників. Як нам уникнути долі Емми? Експерти Work Colleague of The Future Report радять призначати більше зустрічей на свіжому повітрі, робити регулярні перерви, створити в офісі місця для фізичних вправ та відпочинку, а також установити зручні меблі в службових приміщеннях. Виконуймо хоча б те, що нам під силу!
Надія АНДРІЙЧУК.