Хочете побачити європейське село — їдьте на Любомльщину у Рівне
Сюди, у поліську глибинку, ще донедавна могли приїжджати незнайомі люди хіба що в грибний сезон, добираючись до тамтешніх багатих лісів. І ось минуло зовсім небагато часу, коли село Рівне як центр об’єднаної територіальної громади отримало друге дихання, почало осучаснюватися і навіть допомагати сусідам
Бруківка, відеоспостереження, спортивні майданчики зі штучним покриттям — чи в багатьох селах таке можна побачити? Майже в усіх сімнадцяти населених пунктах, які входять у Рівненську ОТГ, зроблене вуличне освітлення, відремонтовані інфраструктурні об’єкти, прокладаються нові дороги, в тому числі й там, де їх ніколи не було. І це великою мірою завдяки ініціативному, активному й цілеспрямованому керівникові Володимиру Крижуку, який спочатку дві каденції поспіль був головою Рівненської сільської ради, а в жовтні 2017 року земляки довірили йому очолити об’єднану територіальну громаду. Він доклав немало зусиль, аби налагодити тісну співпрацю з польськими громадами, дбаючи про спільний успішний результат. Ось один із прикладів такої роботи.
Минулого тижня за підтримки Міністерства закордонних справ Польщі та сприяння Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку Рівненська ОТГ отримала від сусідньої держави цінний подарунок — 18–місний сучасний пасажирський автобус MERCEDES–BENZ SPRINTER 2010 року випуску. Авто відповідає екологічному стандарту Євро–5, обладнане пандусом та оснащене сучасною системою кондиціонування та підігріву.
Передавали автомобіль майбутнім господарям в урочистій атмосфері. Ключі від нього Володимирові Крижуку особисто вручив Генеральний консул консульства Республіки Польща в Луцьку Вєслав Маріан Мазур. На запрошення Генконсульства участь у святковому заході взяли голови обласної ради Ірина Вахович та облдержадміністрації Юрій Погуляйко, очільник Любомльської РДА Олександр Устименко, депутати обласної ради Юрій Гупало, Василь Столяр, Валерій Курстак, Алла Лісова, а також місцеві обранці громади та мешканці.
Очільник Рівненської ОТГ Володимир Крижук зазначив, що їхній громаді був потрібен саме такий транспортний засіб, оскільки в них зав’язалися тісні ділові та дружні контакти з п’ятьма гмінами Польщі. Дуже часто їхні художні колективи, спортсмени їздять на святкові заходи та змагання до сусідів за Буг. Як правило, доводиться вирушати кількома легковими автівками, що створює незручність під час перетину кордону. Пан Володимир також згадав про жительку села Сокіл Олександру Васейко, їхню «бабу Шуру», яку нагородив президент Польщі Анджей Дуда медаллю «Virtus et Fraternitas» (чеснота і братерство). Завдяки їй польські археологи знайшли місця масових поховань поляків у колишніх селах Воля Островецька та Острувки, що розташовувались на території Рівненської ОТГ. До речі, того ж дня члени поважної делегації побували на меморіальному комплексі, де захоронені останки жертв польсько–українського конфлікту 1943 року, вшанували пам’ять полеглих, запалили лампадки.
Майже 15 млн гривень вкладено в ремонт доріг у Рівненській ОТГ.
Ще влітку, після вручення високої нагороди «бабі Шурі», в Рівне приїхав віцеконсул Республіки Польща в Луцьку Марек Запур і запропонував підготувати заявку для отримання допомоги. Згодом, завдяки реалізації польської комплексної програми підтримки економічного розвитку та добробуту в країнах, що розвиваються, в рамках проєкту «Польська допомога», а також місцевого — «Підтримка адміністративної реформи в Україні» було придбано транспортний засіб. До слова, Володимир Крижук висловив сподівання, що після підписання відповідної чотиристоронньої угоди між представниками Польщі, Білорусі, Німеччини та України в гміні Славатиче їхня громада отримає ще пожежний автомобіль.
Депутат обласної ради Юрій Гупало, який за посередництвом свого благодійного фонду «Віримо в Україну» долучився до оформлення реєстраційних документів та вирішення ряду процедурних питань, є вихідцем із Любомльщини, меценатом, який щиро вболіває за покращення життя та добробуту своїх земляків. Цього дня він передав цінний подарунок голові молодіжної ради Станіславу Смолярчуку, а багатодітній родині Охманюків із села Рогові Смоляри — грошову допомогу. Пан Гупало зазначив, що такі імпрези об’єднують прикордонні регіони, згуртовують людей, подякував Генеральному консульству Республіки Польща в Луцьку за ефективну роботу на благо України.
Голова обласної ради Ірина Вахович у своєму вітальному слові наголосила, що робота в напрямку поглиблення зв’язків між Україною та Польщею є досить тісною, взаємовигідною і має хорошу перспективу в майбутньому. Делегація обласної ради днями повернулась із Польщі. Зараз законодавчий орган краю формує транскордонну стратегію співпраці між нашими державами до 2027 року. І нинішня подія, підкреслила вона, наштовхує на думку про те, що ми повинні спільно реалізовувати не лише масштабні, а й мікропроєкти із залученням ОТГ та місцевих громад. Подія у Рівному — яскравий приклад того, як можна від ідеї перейти до конкретної її реалізації, залучивши ініціативних людей та заручившись сприянням керівництва Генерального консульства Польщі. Її підтримав голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко, подякувавши всім причетним за подарунок і висловивши сподівання на подальшу плідну співпрацю.
Голова постійної комісії з питань міжнародного співробітництва, зовнішньоекономічних зв’язків та інвестицій обласної ради Валерій Курстак запевнив, що він і його колеги й надалі підтримуватимуть ініціативи активних громад, які хочуть розвиватися, й зроблять усе для того, аби українські села виглядали не гірше, ніж сусідні за кордоном. Депутати старатимуться, щоб молоді люди не виїжджали з країни, а навпаки — поверталися сюди.
Такі села, як у Рівнеській ОТГ, мають що запропонувати молоді. Тому й ростуть новобудови, народжуються діти. Лише цього року профінансовано дев’ять молодіжних проєктів на суму 450 тисяч гривень. Майже 15 млн гривень вкладено в ремонт доріг. Набуває сучасного вигляду амбулаторія в селі Гуща, куди має бути спрямовано два мільйони з місцевого бюджету і чотири мільйони — кошти державного фонду регіонального розвитку. Немалі суми вкладено в оновлення двох шкіл, зараз здійснюється капітальний ремонт у приміщенні третьої — Рівненської. І на цьому рівненчани на чолі з Володимиром Крижуком не зупиняються. Вони знають, у які двері стукати, — і їм відчиняють.