Коханого вбила куля російського снайпера. Після похорону його наречену «розстріляли» в автобусі російським фільмом
Українська волонтерка Ярина Чорногуз поверталася до столиці, провівши в останню дорогу свого хлопця, волинянина Миколу Сорочукa. Разом із подругою Анастасією Конфедерат звернулися до водія з проханням вимкнути серіал, створений у країні-агресорі. «Мені гидко цілу ніч слухати телепродукт окупантів», — сказала дівчина та аргументувала свою позицію тим, що недавно повернулася із зони бойових дій, а в лютому їде туди знову. До речі, там повним ходом іде війна і майже щодня гинуть та калічаться наші захисники. Водій це зробити відмовився, а дівчат-госпітальєрів не підтримав жоден із пасажирів
Після смерті нашого земляка Ярина Чорногуз стала «волинською невісткою». Це та дівчина, котра над бездиханним тілом коханого обіцяла: «Я хочу смерті тому снайперу, який тебе вбив. І він її отримає». А у фейсбуці вона згадує про Миколу Сорочука з Лища найтеплішими словами: «Ця людина, його доля, його вибір, його родина втілює все те, що в нас намагаються знищити. Все те, заради чого я сама пішла на цю війну і чому вирішила про неї писати. У ньому було все те, що хочу боронити в людині».
Але навіть не встигли повернутися додому, як боронити тендітним дівчатам довелося… рідну мову. В автобусі для пасажирів увімкнули російський серіал. Після прохань та наполягань волонтерок, водій відмовився зупинити фільм. Настя ввімкнула камеру на телефоні, а той почав вибивати апарат у неї з рук. Чоловік вимагав дізнатися думку більшості пасажирів. «Я повернулася і пояснила все те саме людям, і чи їм принципово дивитися російське кіно, пропонувала його вимкнути. На нас почала нападати якась жінка, яка їхала з Італії, що їй байдуже «на каком язикє» і що ми вбивці, що їздимо на війну, що вона нас туди не посилала. Решта пасажирів просто промовчала. Згадку, що я вертаюся з похорону свого хлопця-бійця, який загинув, захищаючи їхню можливість вільно пересуватися неокупованими дорогами України, сприйняли мовчки з винуватими очима», — розповіла Ярина Чорногуз. Прохання диспетчерки фірми вимкнути російське кіно та попросити вибачення за погрози водій також проігнорував.
На знак протесту волонтерки вийшли з транспорту просто на трасі: добиралися до Рівного автостопом, а до Києва іншим автобусом. Про інцидент повідомили у соцмережі.
Уночі на автостанції у Києві кілька десятків небайдужих прийшли зустріти хамовитого водія. Хто не зміг — влаштували «телефонний терор» перевізнику: писали відгуки на популярних сайтах, телефонували диспетчерам… До цього часу дівчата вже добралися у столицю. Втім, автобус, на котрий чекали люди, так і не приїхав. «Водій, який вигнав Ярину Чорногуз і її подругу, чомусь засцяв. Натомість фірма попросила вибачення. Зазнала фінансових і репутаційних збитків. Пасажирів довелося висаджувати бозна-де. Частина клієнтів так і не дочекалася свого автобуса, марно телефонувала перевізнику, бігала туди-сюди. Висновки зробили усі», — написав у фейсбуці Сергій Мазур.
На знак протесту волонтерки вийшли з транспорту просто на трасі: добиралися до Рівного автостопом, а до Києва іншим автобусом.
Згодом на скандал відреагували представники фірми Winew, які організовують маршрути. «Ми, м’яко кажучи, шоковані вчинком водіїв. По-перше, адміністрація видає на кожний автобус флешки з українськими стрічками, тому нам на цей момент не зрозуміло, як російськомовний фільм з’явився на екрані. По-друге, що найбільше вразило нас, — це реакція водіїв, котрі відмовились вимкнути його на прохання дівчини. Ми просимо вибачення за неприпустиму поведінку працівників фірми. Наша позиція однозначна: подібні ситуації ганебні й не повинні повторюватися в майбутньому», — переконують у Winew. Але чи буде покараний скандальний водій і як — тут не зазначили. Це обурило активістів.
Схвилювала ця історія волонтерський рух «Меценати для солдата», члени якої висловили співчуття з приводу важкої втрати та попросили вибачення «за всіх пасивних та інертних волинян й інших українців, що їхали з цим перевізником із Луцька до столиці». Волинські активісти повідомили, що партнери надають Ярині право безоплатно користуватися їхніми транспортними послугами. «Тому що ваш коханий і побратим віддав за це найбільшу ціну, яку тільки можна, — поклав своє життя! Коли захочете приїхати провідати могилу Миколи чи родичів — зв’яжіться, будь ласка, з нами і ми вам посприяємо! Є люди, котрі розділяють цей біль разом з Яриною і просять вибачення, хоч це і не їхня провина!» — інформують волонтери.
Ярина Чорногуз — співзасновниця проєкту «Переходь на українську», перекладачка у видавництві «Жорж», координаторка проєкту «Мовомарафон» — подякувала усім небайдужим за підтримку. Дівчина також закликає не бути пасивними. «Нас насильно за наші ж гроші в автобусних рейсах напихають продуктом окупанта. Особливо зважаючи на те, що наше право не чути російськомовного продукту в публічному просторі захищає Закон «Про функціонування української мови як державної». Те, що сталося зараз із нами з Настею, — наслідок такого багаторічного толерування й байдужості. Люди мають або відпочивати у поїздках, або слухати і чути українське на своїх дорогах. Не забувайте, що хтось ці дві прості речі боронить ціною власного життя. Це наша реальність. Чекаємо, чи буде вибачення від водія. Я за те, щоб ми всі порозумілися, бо, як би гидко не вчинили українці своєю пасивністю в автобусі, наш ворог — Росія. І російські серіали — це те саме, що кулі в наш бік».
P.S. У вівторок компанія-перевізник Winew вдруге попросила вибачення за непорозуміння та запевнила, що не знає, звідки в автобусі з’явилась флешка з російськомовними фільмами та чому було проігноровано водіями розпорядження фірми про вимкнення стрічки. «Прийнято рішення про їх негайне відсторонення та готується наказ про їхнє звільнення при поверненні з відрядження. На заміну екіпажу вже відправлено інших водіїв. Кошти за невикористану поїздку було компенсовано в повному обсязі. Водії у телефонному режимі попросили вибачення», – інформують на сторінці компанії. Тут зазначають, що фірма дотримується виключно проукраїнської позиції та робить усе для того, аби подібна ситуація більше ніколи не повторилася.
«Прийнято рішення про їх негайне відсторонення та готується наказ про їхнє звільнення при поверненні з відрядження».
Ірина ПАСІЧНИК