Чи допоможуть очисні споруди у Дубні зробити Стир чистішим?
Колись повновода й зариблена Іква, що протікає на Рівненщині через Дубно, Млинів, а потім впадає у Стир та несе свої води до Луцька, тепер щоліта перетворюється на «смердючку». Адже одразу два міста у неї скидають неочищені стоки
Насамперед до проблеми з Іквою почали привертати увагу мешканці Млинівського району кілька років тому — саме до них потрапляють відходи, які скидають у річку в Кременці на Тернопільщині та в Дубні. На сесію облради млинівчани навіть привозили банку з водою Ікви — брудно-каламутну рідину зі шматками фекалій. Така, кажуть, тече щороку влітку, як тільки рівень води зменшується.
Дубенська рада взялася вирішувати цю проблему — розробила проєктно-кошторисну документацію на будівництво нових очисних споруд. Нинішні хоч і працюють, проте, збудовані за часів СРСР, не справляються з об’ємами стоків, які сьогодні викидає Дубно, де значно збільшилась кількість населення.
За підрахунками проєктантів, очисні для Дубна обійдуться у 399 млн грн. Будівництво займе щонайменше 2,5–3 роки за умови стабільного фінансування.
За підрахунками проєктантів, очисні для міста обійдуться у 399 млн грн. Будівництво займе щонайменше 2,5–3 роки за умови стабільного фінансування. За словами мера Дубна Василя Антонюка, на зведення таких споруд із міського бюджету планують виділити 10% суми, більшу частину грошей хочуть отримати з Державного фонду регіонального розвитку та за рахунок коштів європейського кредиту під низькі відсотки. Окрім того, внесуть свою лепту місцеві підприємства, які використовують очисні, зокрема 30% на будівництво очікують від «Дубномолока», яке виробляє продукти для бренду «Комо» і належить волинському нардепу Степану Івахіву та дітям покійного нардепа і бізнесмена Ігоря Єремеєва.
— «Комо» готове до співпраці. Йому вигідніше долучитися до будівництва міських очисних, аніж зводити власні на підприємстві. Насамперед тому, що там немає місця для них, — зазначає Василь Антонюк. — Споруджуватимемо поряд зі старими, аби зберегти їх, доки не запрацюють новозбудовані. Вони відповідатимуть європейському стандарту, з них виходитиме чиста вода в Ікву.
Будівництво в Дубні очисних може розпочатися цьогоріч. За словами пана Антонюка, проєктно-кошторисна документація вже пройшла експертизу. Проте навіть вони проблему Ікви пом’якшать, але не вирішать: очисні споруди також потрібні у Кременці, що вище за течією.
— У цьому місті були невеличкі зрушення щодо їх зведення, але зі зміною влади торік усе стихло, — додає пан Антонюк. — Та якщо у Дубні очисні хоч і не справляються з усіма стоками, але очищують принаймні значну їх частину, то у Кременці абсолютно всі стоки скидають в Ікву, я це знаю.
Від того, що річка забруднена, постраждало Млинівське водосховище, на якому раніше було місце для купання, а тепер щороку епідеміологи попереджають про небезпеку від водойми. Також селяни нарікають, що забруднена вода Ікви потрапляє у ґрунтові води, а потім — у криниці. Течуть каналізаційні стоки і до Луцька. Побудова очисних споруд у Дубні зменшить проблему, проте не вирішить цілковито. Потрібен комплексний підхід — і звести їх ще й у Кременці та вкласти мільйони гривень в очищення річки і повернення їй колишнього повноводого стану. Ймовірно, це завдання не найближчих років.
Левко ЗАБРІДНИЙ