Курси НБУ $ 42.04 € 43.38

ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО НА ВОЛИНІ

Тільки один політик з усіх виборчих списків партій та блоків може зібрати на зустрічі на майданах у тріскучий мороз тисячі людей. Це, звісно, Юлія Тимошенко, як би хто до неї не ставився...

Олександр НАГОРНИЙ

З БРЮССЕЛЯ — В ЛУЦЬК
Тільки один політик з усіх виборчих списків партій та блоків може зібрати на зустрічі на майданах у тріскучий мороз тисячі людей. Це, звісно, Юлія Тимошенко, як би хто до неї не ставився. Кілька днів тому Юлія Володимирівна виступала в Брюсселі в європарламенті, де також був до неї виявлений величезний інтерес. Тож після того, з «пересадкою» на Рівненщині, вона прибула і на Волинь. Перша зупинка її була в селищі Олика, де зранку селяни заповнили центральну площу, і Юлія Тимошенко більше години виступала та відповідала на запитання. Тут, до речі, було укладено угоду, яку підписали голова Ківерцівської районної партійної організації «ВО «Батьківщина» Анатолій Грицюк, голови Олицької селищної, Дідичівської, Покащівської, Хорлупівської сільських рад і Юлія Тимошенко, про газифікацію населених пунктів. Лідер БЮТ зобов’язується всесторонньо підтримувати, сприяти її втіленню в життя незалежно від того, де вона перебуватиме — при владі чи в опозиції.
Згодом лідер партії «ВО «Батьківщина» відповідала на запитання журналістів на прес-конференції в Луцьку для ЗМІ. Не зміг вмістити всіх бажаючих послухати гостю зал палацу культури і техніки в Ковелі, люди заповнили фойє і коридори.
Увечері, ще задовго до початку мітингу, на Театральному майдані обласного центру зібралися тисячі лучан, а також мешканці з інших населених пунктів ( це проглядалось на лозунгах, як це було на Майдані). На величезних екранах, встановлених біля облмуздрамтеатру, демонструвався заключний акорд з’їзду БЮТ, і глядачі мали змогу познайомитись з першою десяткою кандидатів в народні депутати цієї політичної сили. І, нарешті, на Волинському телебаченні Юлія Тимошенко у прямому ефірі невимушено відповідала на дзвінки жителів області та запитання ведучого. З Волині політичний діяч повезла чимало листів та записок, які, напевне, дають повну картину того, що хвилює виборців регіону. Ну, а глядачам і слухачам Юлія Тимошенко дала чимало аналітичного інформаційного матеріалу для роздумів, як вона казала, «щоб менше було розчарованих людей». І насамперед вона подякувала усім волинянам за те, що вони вистояли, не дали сфальсифікувати вибори та привели до влади народного Президента.

ЗГАДКА ПРО ПРИНИЗЛИВЕ СТАНОВИЩЕ В УРЯДІ
У своїх виступах Юлія Тимошенко насамперед відповідала на запитання: чому довіра до нової влади знизилась до 15 відсотків, якщо вона після перемоги становила 70? Причину вона вбачає в тому, що ще до виборів біля Президента сформувались дві групи політиків, які пропонували різні моделі реформування і розвитку України. З одного боку це була вона з соратниками, які вважали, що за ніяких обставин не слід пробачати старі кучмівські клани, не робити ніякої амністії для фальсифікаторів. Для цього слід вивести з тіні економіку, подивитись, як пройшла приватизація, і коли є порушення, щоб олігархи доплатили, нізащо не допустити відродження старої команди, запровадити свободу слова на телебаченні. Однак інша команда, до якої оратор зарахувала персонально Безсмертного, Порошенка, Третьякова, Мартиненка, Червоненка, Жванія, пропонувала інший шлях: краще всього домовитися, знайти порозуміння з родиною Кучми, людьми Януковича, підписати дружні документи. Вона вважає великою помилкою, що за три дні до того, як Ющенко переміг, було проголосовано за зміни до Конституції, якою були обмежені повноваження Президента. Юлія Тимошенко сказала: «Тоді Ющенко мовив: «Ну, ти занадто радикальна, трошечки зупинись. Ось хлопці кажуть, що тепер проголосуємо, а через півроку зміни відмінимо». То де ті «хлопці», що говорили про скасування конституційної реформи? І це було першою ключовою помилкою, бо тепер ніхто не зможе відмінити зміни до Конституції, які набрали законної сили».
Тоді завдяки вимогам Майдану було прийнято рішення поставити прем’єр-міністром Юлію Тимошенко, хоча фактично, як вона сказала, було створено другий уряд на чолі з Петром Порошенком, керівником Ради Національної безпеки і оборони і саме звідтіля давалися команди міністрам. Була така принизлива ситуація, яку змалювала екс-прем’єр: «Коли піднімала телефонну трубку прямого зв’язку з Президентом, то її знімав його помічник Третьяков, котрий питав: «Що вам потрібно? Ви, будь ласка, викладіть у письмовій формі, що ви хочете, а я подумаю, коли влаштувати зустріч». Але, незважаючи на такий супротив, я ніколи б не пішла самостійно і не зруйнувала нашу спільну команду».
Тимошенко вважає, що Олександр Зінченко діяв чесно і не витримав, побачивши, що відбувається у владних коридорах, хоча вже всі про це знали — про корупцію високих посадових осіб, але мовчали і народні депутати, і політики: «Він нічого нового не сказав на прес-конференції. Але сотні журналістів з різними політичними поглядами після його заяви про події у владі встали і десять хвилин, стоячи, йому аплодували. А документи, які він передав у Генпрокуратуру, поклали в шухляду і ніхто їх не вивчав».

ЗДАЧА ГАЗОВОЇ СИСТЕМИ
Юлія Тимошенко вже вкотре висловила своє ставлення до газової угоди, навела думки експертів, світової спільноти, відомих оглядачів зарубіжних газет. Вона заявила: «Це документи, які створили потужну, дуже продуману, професійно зроблену систему управління Російської Федерації Україною. Я не проти добросусідської співпраці, але ця угода свідчить, що ніхто не змирився з перемогою Помаранчевої революції. Усю систему забезпечення газом України передали структурі «РосУкрЕнерго», яка створювалась під час роботи Кучми і Януковича як велика модель заробляння грошей і передачі її в інші руки. Отже, в Україні ця схема мала потужний дах. Керівники «Нафтогазу» пани Бойко і Воронін заснували цю структуру. І ось нечувана річ: Кучма присвоїв Бойку звання Героя України — фактично за корупцію, за здачу газової системи. Я вважала, що прихід нової влади покладе край «РосУкрЕнерго» в Україні, але знайшли нових догідливих чиновників, і тепер ця компанія вирішує долю України».
Юлія Тимошенко повідомила, що навіть західним країнам Росія продає свій газ дешевше, ніж Україні, а це 230 доларів за 1000 кубометрів. Туркменський газ, який тепер постачають по 95 доларів, був куплений на базі міжурядової угоди до 2008 року і вартість його становила раніше 75 доларів на кордоні Росія—Україна. Тільки на цій операції «РосУкрЕнерго» може заробити півтора мільярда доларів». Стало відомо, що на початку січня підписано аж сім угод і, як сказала Тимошенко, «в уряді Єханурова був стрес після ознайомлення з ними». Наприклад, на 25 років віддали цій структурі право здійснювати транзит російського газу через територію України за ціною вдвічі нижчою ринкової. «РосУкрЕнерго» також на 25 років продали можливість користуватися підземними газосховищами України за ціною в десять разів нижчою світової. Вона вважає, що чиновники, які це допустили, після парламентських виборів і створення помаранчевої більшості повинні відповідати згідно з Кримінальним кодексом України.
Розрахунки показують, що створено штучний дефіцит газу в Україні, а це призведе до банкрутства тисяч підприємств, бо ще невідомо за якою ціною куплятимуть голубе паливо. І тепер Росія уже ставить питання про перегляд забезпечення України ядерним паливом. Юлія Тимошенко вважає, що в України є достатньо аргументів, щоб відстояти свою економічну незалежність. Зокрема, вона і зараз говорить про те, що газ треба було відбирати в односторонньому порядку згідно з достроковою міжурядовою угодою, а Росія хай би зверталася в Стокгольмський міжнародний суд, де обов’язково б програла. Вона сказала, що причиною укладання цієї ганебної угоди є продажність чиновників, непрофесіоналізм.

СОЮЗ БЮТ З ЯНУКОВИЧЕМ НЕМОЖЛИВИЙ
Юлія Тимошенко, аналізуючи нинішню ситуацію в країні, сказала, що вона нагадує їй події навколо виборів у 2004 році: обираємо прем’єр-міністра з сильнішими повноваженнями, ніж у Президента, і Віктор Янукович має реальний шанс набрати велику кількість голосів за рахунок населення східних регіонів. І сильним його зробила помаранчева команда, її безпорадність, зокрема, укладення меморандуму Президента з Януковичем. Вона твердить, що багато партій з гарними назвами спеціально «підгодовували» для того, щоб виборці, які голосували за Президента, розчарувалися у новій владі, розпорошили голоси. І в парламент можуть прийти дрібні партії, якими можна буде потім маніпулювати.
На наступних виборах буде точитися боротьба між Партією регіонів на чолі з Януковичем і БЮТ, бо Тимошенко вважає, що довіра в суспільстві до цих двох політичних сил приблизно однакова. «Дуже велика помилка, яку нав’язують політтехнологи, що ми на цих виборах нібито конкуруємо з Віктором Ющенком», — сказала Юлія Володимирівна. — Ющенко — це наш Президент, він не балотується до Верховної Ради, не буде прем’єром. Конкуренцію створює нам блок «Наша Україна». Сьогодні ядром блоку є ті люди, які довели ситуацію до важкої, зруйнували довіру до нової влади. Тож Президент і «Наша Україна» — це не одне і те ж. Саме через парламентські вибори я хочу, щоб ми відновили єдність з Президентом. Не для того ми підняли на Майдан мільйони людей, щоб Янукович став прем’єр-міністром з великими повноваженнями, більшими, ніж у Президента. Тим більше, що реальним керівником Партії регіонів є мільярдер Ринат Ахметов».
Юлія Тимошенко ще раз нагадала, що співпраця з Януковичем – це аж ніяк не єднання між Сходом і Заходом, як про це говорять деякі політики. Хоча зараз цілком реально обговорюється створення великої команди з «Нашої України» і Партії регіонів. Як приклад вона навела недавню зустріч губернатора Запорізької області Євгена Червоненка з Віктором Януковичем, що супроводжувалась поцілунками, «хоча, коли я туди приїхала, то він не тільки не зустрівся зі мною, але й попередив керівників, щоб мене не допустили в колективи, а також власників засобів масової інформації, аби не надали слово». Її здивувало, що і Президент в інтерв’ю відомій англійській газеті сказав, що союз з Януковичем можливий («швидше за все, так»), хоча вона цьому і не вірить.
Юлія Тимошенко заявила, що коли «щось створюватиметься з Януковичем, то наша політична сила ніколи в той союз не піде, залишиться в опозиції, бо цей варіант розглядаємо як відкат назад». Вона повідомила про підготовлений БЮТ документ щодо майбутньої співпраці в парламенті помаранчевої коаліції. Зокрема, в ньому йдеться про домовленість не робити союзу з Януковичем і до виборів не ділити посад.
Взагалі БЮТ запропонував повернутися до принципів, які були проголошені з усіх майданів країни під час президентської кампанії. Мова йде про розмежування влади і капіталу, бо саме домовленість між старими та новими кланами в кулуарах і завадила навести порядок в державі. Також пропонується повернутися до оцінки приватизованих стратегічних об’єктів України, які були роздані родині та близьким друзям Кучми, і зробити дооцінку цієї власності та за рахунок отриманих коштів виплатити втрачені заощадження людям. На жаль, від продажу «Криворіжсталі» нічого не виплатили. У цьому документі відповідно до чинного законодавства пропонується домогтися притягнення до відповідальності всіх винних у корупції та фальсифікації виборів. Наголошується, щоб були названі замовники вбивства журналіста Гонгадзе, бо не можна все списувати на виконавців. Договір переданий Президенту, лідерам політичних сил, але відповіді поки що немає.
Юлія Тимошенко під час зустрічей відповіла на численні запитання людей, що стосуються соціальних проблем. Але про це — в наступному, суботньому номері «Волині».
Telegram Channel