Франшиза – це втрата грошей, на яку ви погодилися
За даними Держприкордонслужби, минулого року 6 млн 300 тисяч українців перетнули кордон з Євросоюзом як туристи, заробітчани, підприємці, бізнесмени. Це означає, що кожен із них купував страховий поліс
Страхових фірм, поліси яких відповідають вимогам Польської Республіки, зазначеним у законі «Про іноземців» від 12.12.2013 року, на сьогодні 39. Усі вони обіцяють ретельне виконання умов страхування. Однак на які пункти у страховому договорі варто звернути увагу, перш ніж у нього впишуть ваше прізвище і ви заплатите гроші?
Професіонали кажуть, що передусім треба дивитися на франшизу. «Франшиза» означає суму, яку фактично людина готова витрачати самостійно у разі виникнення страхового випадку. Наприклад: у графі цифра 100 у. о. — витрати на цю суму у разі хвороби чи нещасного випадку подорожувальник бере на себе без претензій до страхової компанії. Втім, якщо франшиза умовна і застрахована особа витратила в лікарні
120 у. о., то страхова компанія компенсує 120 доларів. При безумовній франшизі виплата становитиме лише 20 у. о., а 100 — це витрати самого потерпілого.
«Франшиза» означає суму, яку фактично людина готова витрачати самостійно у разі виникнення страхового випадку.
Фактично, чим вища сума франшизи, тим дешевший страховий поліс. Ідеальна франшиза — 0, тобто коли страхова компанія покриває всі витрати потерпілого, навіть 1 долар.
Уважнішими варто бути до переліку НЕстрахових випадків. Наприклад, пункт про стихійні лиха або якщо вас чекає робота влітку в польових умовах, а в переліку — тепловий удар — напевно, це не ваш договір.
При туристичній поїздці варто звернути увагу не лише на страхову суму (в Європі 30–35 тисяч, в інших — до 100 тисяч євро). Фахівці у страхуванні радять звертати увагу на мінімум: 30 тисяч євро, термін страхового полісу має покривати всі дні перебування за кордоном, важливо, чи передбачена в договорі стоматологічна допомога і на яку суму, який відсоток стаціонарного лікування готова покрити страхова компанія, чи є страхування багажу, нездійснення поїздки і т. п. Важливі пункти, про які наперед ніхто не хоче думати, — у випадку смерті страхувальник має оплатити всі послуги, пов’язані з перевезенням тіла (репатріація). І хоч є в Україні ритуальні агенції, які надають ці послуги по цілому світу, варто застрахувати рідних від надмірних хвилювань.
На Бога надійся, а сам… роби правильну страховку.
Цей мінімум послуг страхової компанії, до речі, дає право консулові відмовити у візі. Але цей перелік — це не лише видача візи, а й реальна безпека під час далеких поїздок.
Перефразовуючи відому приказку, скажемо так: «На Бога надійся, а сам… роби правильну страховку».
Урок 1: Чим вища сума франшизи, тим більше втрачає застрахований потерпілий.
Урок 2: «Нестраховий» випадок може коштувати занадто дорого, якщо ним знехтувати при укладанні страхового договору.
Анастасія ПЕЦЕНЮК,
дослідниця європейського заробітчанства