«Або ми рятуємо Україну від дефолту, або один олігарх отримує собі банк»
Фракція «Європейська солідарність» підтримала так званий «антиколомойський закон», «щоб вберегти Україну від банкрутства»
Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт №2571–д, який має унеможливити повернення «Приватбанку» бізнесменові Ігорю Коломойському. За відповідне рішення проголосували 267 парламентарів. Причому документ підтримали як частина нардепів від партії влади «Слуга народу», так і опозиційні «Європейська солідарність» та «Голос», а також депутатська група «Довіра» та позафракційні. Водночас за нього не дали голосів фракції ОПЗЖ, «Батьківщина», більшість членів групи «За майбутнє». Не голосував «за» і жоден обранець від Волині.
Лідер найактивнішої опозиційної партії «Європейська солідарність», п’ятий Президент України Петро Порошенко так пояснив позицію своєї політичної сили напередодні голосування: «В опозиції завжди є велика кількість запитань до законопроєктів влади. Але я хотів би, щоб усі чітко розуміли, що поставлено на карту. На карту поставлено дефолт України. Як ми до цього прийшли — це питання третє. Але дефолт — це інфляція, це знецінення грошей, інший курс національної валюти, різкий ріст безробіття, дестабілізація банківської системи. І заплатить за все це український народ. Найменш захищені верстви населення. Лише для того, щоб одному олігарху зберегти банк або повернути, — наголосив Порошенко. — Сьогоднішній день — це час істини. І саме тому «Європейська солідарність» і я як її лідер будемо голосувати за цей закон».
Дефолт — це інфляція, це знецінення грошей, інший курс національної валюти, різкий ріст безробіття, дестабілізація банківської системи. І заплатить за все це український народ. Найменш захищені верстви населення.
Як відомо, прийняття «антиколомойського» законопроєкту про неповернення банків ексвласникам є вимогою Міжнародного валютного фонду для надання Україні фінансової допомоги (у Фонді бояться, щоб їхні гроші не осіли потім у кишенях олігархів). А без нових кредитів МВФ Україні загрожувало б банкрутство. Його наслідки могли б бути катастрофічними — від неконтрольованої інфляції аж до краху державності. Відтак одразу 8 найбільших бізнес–асоціацій країни закликали депутатів Верховної Ради проголосувати за цей законопроєкт, а також за реформу ринку землі. Гроші Міжнародного валютного фонду якщо не гарантують, то дають шанс вийти із кризи з мінімальними втратами.
Зазначимо, що нардеп від Волині Ігор Палиця, який є партнером Ігоря Коломойського, висловлювався за те, щоб Україна «припинила витрачати валюту для повернення зовнішніх зобов’язань», іншими словами, оголосила дефолт. Він навіть розмістив на своїй сторінці у фейсбуці відео із серіалу «Слуга народу», на якому президент Голобородько посилає МВФ «в сраку». «Мені в образі глави держави сподобався саме цей рішучий вчинок», — написав пан Палиця.
В реальному житті Володимир Зеленський вирішив, що в умовах коронавірусу країна не зможе прожити без запозичень, і нікуди МВФ не «посилав». Навпаки — був змушений відмовити Ігорю Коломойському, який розкручував його кандидатуру під час президентських виборів на своєму телеканалі «1+1». Навіть у відеозверненні до українців Президент агітував парламентарів підтримати цей законопроєкт.
Однак це голосування показало, що Володимир Зеленський вже не контролює значної частини фракції «Слуга народу» Якщо раніше депутати, які прийшли у парламент завдяки популярності Зеленського, демонстрували монолітність, то «антиколомойське» питання засвідчило розкол. Із 248 членів фракції 50 не дослухались до аргументів Президента і не дали голосів. Ситуацію врятували опозиційні фракції, які натиснули «за».
Тим часом
Жоден із волинських нардепів не підтримав закон. Представник «Слуги народу» Вячеслав Рубльов був «відсутній», у групі «За майбутнє» «відсутніми» значились Ігор Палиця, Ірина Констанкевич та Степан Івахів. Ігор Гузь не голосував.
Василь РОГУЦЬКИЙ.