Не смійся, гороше, ти не кращий за квасолю: розмокнеш — то й лопнеш, зваришся — то й розм’якнеш
Той, хто дотримується посту, знає, як непросто скласти повноцінний раціон з обмеженої кількості продуктів: коренеплодів, круп, борошна, квашеної капусти, грибів. Незамінним джерелом білка у цей період є бобові. Тож і горох, і страви на його основі у щоденному меню надзвичайно важливі. І, повірте, з нього можна приготувати не лише суп та горохове пюре до капусти
Вареники з горохом
Інгредієнти: 2 скл. сухого гороху, 2 великі цибулини, 2 ст. л. олії, сіль та перець, борошно, вода.
Приготування. Горох добре промити і залити на ніч кип’яченою водою, тоді зварити в тій же воді. Готувати на слабкому вогні, поки википить. Наприкінці посолити до смаку. Ще гарячим потовкти товкачем або перебити блендером до стану пюре. Вимішати з присмаженою до золотистого кольору цибулею, додати солі, перцю за смаком. Начинка готова. З борошна, солі й води замісити тісто, зліпити вареники, зварити у підсоленій воді. Посмачити підсмаженою на олії цибулею.
«Фальшиві» котлети
Інгредієнти: 400 г гороху, 2–3 цибулини, 2 ст. л. борошна, 100 г олії, сіль, перець.
Приготування. Горох промийте холодною водою кілька разів, поки вона не стане прозорою, залийте чистою водою, поставте на плиту і доведіть до кипіння. Ретельно зберіть піну, посоліть, влийте кілька ложок олії і варіть до готовності. За допомогою блендера або товкача збийте зварений горох у пюре. Почистіть цибулю, обсмажте її на олії до золотистого відтінку, додайте у горохове пюре, досоліть і поперчіть до смаку. Всипте борошно, вимішайте. З отриманої маси сформуйте котлетки. Смажте на олії. Щоб котлети були менш жирними, викладайте їх на паперовий рушник.
Смажені пиріжки з гороховою начинкою
Інгредієнти: 1 скл. теплої води, 2–3 скл. борошна, по 1 ч. л. цукру та солі, 1 пакетик сухих дріжджів, 1 цибулина, 250 г гороху, 4 ст. л. олії.
Приготування. Горох замочіть на ніч або хоча б на кілька годин, промийте та зваріть. Коли він повністю розвариться, зцідіть зайву воду і дайте трохи охолонути. З просіяного борошна, води, солі, цукру та дріжджів замісіть м’яке еластичне тісто, наприкінці додайте 2 ст. л. олії і знову вимісіть, накрийте рушником і поставте в теплому місці, щоб піднялося. Цибулю почистіть, наріжте дрібно, обсмажте на олії до золотистого кольору, додайте у горох, посоліть до смаку і добре вимішайте. Тісто розділіть на маленькі кульки і розкладіть на присипаному борошном столі. Кожну кульку акуратно розтягніть руками у паляничку, загорніть у неї горохову начинку, щільно защипайте і сформуйте пиріжок. Обсмажуйте на пательні з олією до рум’яної скоринки з обох боків.
Горохово-капустяні фрикадельки
Інгредієнти: 1 скл. гороху, 200 г броколі (заморожена також підійде), 1–2 картоплини «в мундирах», 1 яйце, 1–2 болгарські перці, 1 помідор, 2–3 зубчики часнику, 4 гілочки свіжого базиліку, 220 мл натурального йогурту, 3 ст. л. панірувальних сухарів, дрібка гострого перцю, сіль за смаком, 3 ст. л. тертого твердого сиру, в’ялені помідори в олії — за смаком.
Приготування. Горох відварюємо, зайву рідину зціджуємо. У киплячу підсолену воду кладемо капусту броколі, доводимо до кипіння і зразу ж вибираємо на друшляк. Викладаємо горох, капусту, почищені часник, картоплю і яйце в чашу блендера і подрібнюємо. У фарш додаємо спеції і сіль, перемішуємо. Він має вийти дуже щільний. Формуємо фрикадельки розміром із волоський горіх (11–12 шт.), обкачуємо в панірувальних сухарях. Солодкий перець запікаємо в духовці або мікрохвильовій печі, охолоджуємо й очищаємо від шкірки та насіння, нарізаємо невеликими смужками. Форму для запікання змащуємо олією, викладаємо в неї солодкий перець, а зверху — фрикадельки. Для соусу великий м’ясистий помідор опускаємо в окріп, охолоджуємо, знімаємо шкірку, нарізаємо скибочками і кладемо в чашу блендера разом із зубчиком часнику та базиліком, перемелюємо. Вливаємо йогурт (або 2 ст. л. сметани + 200 мл води), приправу, мелений перець і сіль. Поливаємо фрикадельки приготовленим соусом, посипаємо тертим сиром, прикрашаємо в’яленими помідорами (за бажанням, можна і без них). Накриваємо форму нещільно фольгою і ставимо в розігріту до 180°C духовку на 30 хвилин. Потім фольгу знімаємо і запікаємо ще 5 хвилин до утворення рум’яної скоринки на фрикадельках. Посипаємо страву листочками базиліку і подаємо.
Кулешик гороховий
Інгредієнти: 300 г гороху, 2 морквини, 1 цибулина, кілька гілочок петрушки, 2 ст. л. пшеничного борошна, 3 ст. л. вершкового масла, свіжий батон, 2–3 зубчики часнику, сіль за смаком.
Приготування. Горох промити, залити водою, залишити на ніч, потому знову промити. Залити свіжою водою і варити до повної готовності — приблизно годину–півтори. Посмачити вершковим маслом, добре вимішати. Моркву зварити до м’якості, потовкти і з невеликою кількістю бульйону додати в горох. За потреби (якщо любите абсолютно однорідну консистенцію) перетерти все це через сито. Цибулю подрібнити кубиками, змішати з борошном та підсмажити на олії до золотистого кольору, вмішати у горохове пюре. Свіжу булку порізати на скибочки або кубики (як вам більше до вподоби), натерти добре часником, порізати на шматочки та зарум’янити в духовці або на пательні. Подавати її разом із кулешиком.
Горошок, тушкований із морквою
Інгредієнти: 2 скл. зеленого горошку (свіжого чи мороженого), 2 морквини, 1 цибулина, 3 ст. л. нарізаного кропу, 3 ст. л. олії (найкраще оливкової), 150 мл води, 1,5 ч. л. цукру, спеції та сіль до смаку.
Приготування. Промийте горошок, дрібно наріжте цибулю і моркву. Підсмажте трохи на олії цибулю, потім додайте моркву, тушкуйте овочі на слабкому вогні 5–7 хвилин. Тоді всипте горошок, посоліть і поперчіть. Через декілька хвилин влийте воду, щоб вона повністю покрила овочі, і готуйте до м’якості горошку, приблизно 30–35 хвилин. Для більш вишуканого смаку можна додати фету або тертого твердого сиру. Таку страву можна подавати як самостійну або як гарнір до м’яса чи риби.
Паштет
Інгредієнти: 1 скл. горохової каші, 1 цибулина, 1 морквина, 2 зубчики часнику, 70 г солоного обсмаженого арахісу, кріп, 0,5 ч. л. лимонного перцю, сіль до смаку, 2 ст. л. соняшникової олії; 200 г солоного крекеру для подачі.
Приготування. Обсмажити на олії нарізану півкільцями цибулю, додати до неї терту моркву і подрібнений часник, спасерувати разом кілька хвилин. Солоний арахіс викласти в чашу блендера, подрібнити горіхи на максимальній швидкості. Додати до арахісу горохову кашу та обсмажені овочі, посічений кріп, лимонний перець і сіль. Збити всі інгредієнти до однорідної маси. Подавати паштет можна із солоним крекером, хлібцями або будь–яким хлібом.