«Християни люблять обличчя, мусульмани — слова»
Як приємно, коли отримуєш листи і з них дізнаєшся, що ми з вами читаємо однакові книги. Але, порадівши кілька миттєвостей, одразу чухаєш потилицю: чим же цих розумників ще здивувати? Особливо в епоху Гуглу, який, здається, знає все. Втім, порох у порохівницях у нас ще є! Аби ще були гроші… ☺
Але насамперед повторимо запитання, частину відповіді на яке ми розмістили сьогодні в заголовку.
«Гарбуз із секретом» — 14 (2020)
На фото фрагмент фрески Мікеланджело Буанарроті «Страшний суд» (1536–1541), на якій у центрі зображена фігура Христа. А як би передав образ Ісуса колега–ровесник всесвітньо відомого митця, який сповідував іслам?
Слово–відповідь ми і заховали у гарбузі. До речі, про цей епізод згадується в історичному трилері одного із сучасних неперевершених майстрів творів про зашифровані послання.
Що знаходиться у гарбузі?
«Зачіпочкою для мене було прикінцеве речення загадки. Одразу промайнула думка про страшенно захопливі романи Дена Брауна, які я буквально «ковтаю», — пише нам Ірина Малиновська з міста Ковеля Волинської області. — Це американський письменник, журналіст, музикант. З–під пера пана Брауна вийшли такі знамениті твори, як «Код да Вінчі» та «Ангели і демони», що розповідають про таємні товариства, символіку та змови.
Ден ріс в атмосфері парадоксів науки і релігії. Батько письменника був професором математики, а мати — професійним музикантом.
У 2003 році Браун написав роман про пригоди професора Роберта Ленгдона — «Ангели і демони». Продовження детективних мандрів Ленгдона — роман «Код да Вінчі» — в перший же день після публікації був проданий у кількості 6 тисяч екземплярів, а загальний світовий тираж бестселерів Дена Брауна, перекладених на 40 мов, наближається до 81 мільйона примірників!
У вересні 2009–го опубліковано роман «Втрачений символ», який відкриває завісу таємниці масонського минулого Америки і стає третім твором про Роберта Ленгдона. У травні 2013 року вийшла четверта частина цієї серії — «Інферно». І саме тут заховалась відгадка!
Мусульманський Мікеланджело ніколи б не намалював обличчя Бога на стелі Сікстинської капели; він тільки написав би ім’я Бога. Зображення Божого обличчя вважалося би святотатством.
Професор Ленгдон пояснює студентам концепцію сприйняття краси світу християнством та ісламом (цитування пані Ірини дещо розширили Деном Брауном. — ☺ — Г.Г.): «Якщо християнська традиція віддавала перевагу зображенню своїх богів та святих, то іслам, аби передати красу Божого всесвіту, зосереджувався на каліграфії та геометричних візерунках. Згідно з ісламською традицією, лише Бог має змогу творити життя, тому людині не залишається місця, щоби творити образи життя, вона не мусить зображати ані богів, ані людей, ані навіть тварин.
Наприклад, мусульманський Мікеланджело ніколи б не намалював обличчя Бога на стелі Сікстинської капели; він тільки написав би ім’я Бога. Зображення Божого обличчя вважалося би святотатством.
І християнство, і іслам є логоцентричними, тобто вони зосереджені на Слові. У християнській традиції Слово стало плоттю в Євангелії від Йоана: «І стало Слово плоттю, і жило серед нас». Тому вважалося прийнятним зображати Слово як таке, що має людську подобу. Однак, згідно з ісламською традицією, Слово не стало плоттю, тому має залишитися в подобі… слова; у більшості випадків — як каліграфічне зображення імен ісламських святих…
… Християни люблять обличчя, мусульмани — слова».
Отже, я відіслала таке смс: «Слово — ім’я Бога».
Пані Ірино, відіслали — і не прогадали! Бо заслужено стаєте володарем 150 гривень — за найкращу історію, як шукали розгадку. А по 100 гривень за правильні відповіді «Ім’я Бога», «Ім’я» (враховували і «Арабеска»), завдяки жеребкуванню, яке провела чарівна і загадкова Ші Мур з–поміж 6 наших учасників, котрі справилися із завданням, дістануться двом волинянкам: Ользі Векерик із села Новий Двір Турійського району і Тетяні Потаповій із міста Ковеля.
Перед тим, як оголосити запитання нового туру, прошу переможців надіслати на адресу редакції копії першої та другої сторінок паспорта (або ID–картки), а також ідентифікаційного коду.
«Гарбуз із секретом» — 18 (2020)
Сьогодні теж фотозагадка. Уважно розгляньте ці зображення. Після того, як вони з’явилися, одна частина світу аплодувала їм, інша — навпаки — була шокована. І ЗМІ, що належали до противників, порівняли ці відносно нещодавні події з однією історичною та нарекли авторів такої ідеї ім’ям, що характеризується не зі знаком «плюс». Саме фото цього персонажа ми і заховали.
Що знаходиться у гарбузі?
Слово–відповідь треба надіслати до 11 травня тільки у вигляді sms–повідомлення на номери: 0501354776 і 0672829775 (наприклад: «М’яч», «Три ведмеді», «Ляля Фонарьова»).
Увага: з одного номера можна відправляти лише одне sms! Цей номер і братиме участь у жеребкуванні при розіграші призових 200 гривень, якщо правильних відповідей буде більше двох.
А ще спеціальний приз — 150 гривень — отримає той, хто в листі на поштову адресу (43 025, Луцьк, просп. Волі, 13) чи електронну ([email protected]) найяскравіше опише, як шукав чи шукали правильну відповідь.
Будьте крепко здорові!
Грицько ГАРБУЗ