СБУ помилилася чи Рівненська ОДА посприяла сепаратистам?
Служба безпеки України повідомила, що провела обшук у підпільному цеху з виготовлення алкоголю на Рівненщині. Проте прийшли на підприємство зовсім не через фальсифіковану горілку. За версією СБУ, фірма, яка незаконно виготовляла алкоголь, начебто причетна до фінансування сепаратизму. Нам вдалося з’ясувати, про яке підприємство йдеться, а заодно встановити, як йому сприяла свого часу Рівненська ОДА
Після обшуків СБУ повідомила, що «блокувала фінансування тероризму через масштабне виготовлення та реалізацію алкогольної продукції».
«Правоохоронці встановили, що група зловмисників організувала підпільне виробництво алкоголю у Київській та Рівненській областях, — йдеться на сайті Служби безпеки. — Виготовлену продукцію реалізовували по всій Україні, у тому числі на тимчасово окупованих територіях. Отриманий прибуток зловмисники спрямовували на фінансування терористичних організацій «Л/ДНР». Виробництво відбувалось підпільно у промислових масштабах без наявності відповідних ліцензій та сплати податків до державного бюджету. Задокументовано, що частина співзасновників і фактичні бенефіціари перебувають у міжнародному розшуку, в тому числі за злочини, вчинені у період Революції гідності. Вони переховуються від українського правосуддя на тимчасово окупованих територіях Донбасу та у РФ. Наразі проводяться обшуки за місцем розташування підпільних підприємств. Уже виявлено понад 100 тонн спиртової продукції».
Досудове розслідування кримінального провадження розпочали за ч. 3 ст. 258–5 Кримінального кодексу (фінансування тероризму). СБУ не вказала ні назви підприємства, ні співзасновників, яких звинувачує у причетності до тероризму.
Як стало відомо, обшуки проводили на вулиці Заводській у Шпанові Рівненського району — на території колишнього експериментального заводу харчових екстрактів, більш відомого у народі як шпанівський спиртзавод. Його основні виробничі приміщення було продано у 2015 році за втричі меншою ціною, аніж вони коштували. 8,7 млн грн заплатила кіпрська компанія «Тедвін Лімітед», яку пов’язують із бізнесменами Андрієм Акіменком та Олексієм Чеботарьовим. Саме останнього звинувачували у замовленні тітушок під час Революції гідності. Із 2014 року Чеботарьов був оголошений у розшук, і правоохоронці вже раніше проводили обшуки у Шпанові, намагаючись довести, що Чеботарьов незаконно отримає гроші з України. Були спроби прокуратури оскаржити і продаж заводу, проте рівненські господарські суди у позові відмовили.
Обшуки проводили на вулиці Заводській у Шпанові Рівненського району — на території колишнього експериментального заводу харчових екстрактів, більш відомого у народі як шпанівський спиртзавод.
До слова, торік кіпрська компанія звернулася з проханням до Рівненської ОДА — з бажанням отримати землю в оренду під викупленим майном. Тоді перший заступник голови ОДА Віталій Ундір підписав розпорядження і надав їй дозвіл розробити проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною орієнтовною площею 11 га в оренду на 10 років. Розпорядження про саму оренду на сайті ОДА немає.
Щоправда, ні «Тедвін Лімітед», ні його українська «дочка» «Тедвін Україна» у Шпанові офіційно не працюють. Приміщення взяло в оренду «Рівне–етил», яке заявляло, шо працюватиме у галузі виробництва біологічного палива біоетанолу. «Рівне–етил» належить колишньому директору шпанівського спиртзаводу Сергію Григоренку та рівнянину Олегу Власюку. Керує товариством ще один ексдиректор державного підприємства — Ігор Шумілов.
Пан Шумілов по телефону підтвердив, що саме на території «Рівне–етилу» проводили обшуки:
Так, обшуки проводили на базі «Рівне–етилу», але оприлюднена СБУ інформація неправдива і не підтверджена нічим. Ми готуємо скаргу у ДБР і будемо робити офіційну заяву за два дні. У мене горілки ніколи не було і бути не може. У нас хімічне підприємство, яке не має ніякого стосунку до алкоголю. Воно виробляє омивачі та розчинники. Оскільки СБУ вилучила всі документи, завод працювати не може.
Левко ЗАБРІДНИЙ.