Поради господарям: чого хоче дерево
За зовнішнім виглядом можна визначити, чого не вистачає яблуням, грушам чи сливам. Пригнічення росту, зміна забарвлення, некроз, опадання листя чи плодів показують, яких саме поживних речовин бракує
Азот
Відставання пагонів у рості, їх червоно–бурий колір, нееластичність та ламкість свідчать про нестачу рослині азоту. Нижні листки жовтіють, а черешки відходять від пагона під гострим кутом. Також можливе слабке цвітіння та передчасне опадання зав’язі. Без азоту плоди не досягають належних розмірів, мають надто інтенсивний колір, достигають і опадають передчасно.
Калій
Якщо в середині літа по краях листків з’являється темно–коричнева смуга, яка пізніше переходить у некроз у вигляді опіків і поширюється на всю пластину, значить рослині бракує калію. Через нестачу цього мінералу листя всихає, відмирає верхівка пагонів. Бруньки будуть дрібними і формують невеликі плоди.
Фосфор
Ознаками його недостачі є уповільнення росту, розвитку репродуктивних органів та дрібні листки. Одночасно жовтіють молоді пагони, жилки листків та черешки (надто, коли погода прохолодна). Листки можуть ставати жовто–зеленими і опадати.
Марганець і залізо
Якщо краї листя жовтіють, а потім уся пластина, проте жилки ще зелені, то такий пістрявий малюнок характерний саме при нестачі марганцю. Бо коли бракує заліза, то жовтіє уся пластина, особливо молоде листя на верхівці. Пізніше відмінності стираються і вже годі зрозуміти, якого саме елемента потребує рослина.
Магній
Міжжилковий хлороз (пожовтіння), що починається на нижніх листках, які покриваються бурими плямами та опадають, свідчить про брак цього елемента. Плоди стають дрібнішими, не мають належного смаку та кольору. Магнію бракує зазвичай на легких піщаних ґрунтах, особливо під час дощового літа, коли він легко вимивається.
Пригнічення росту, дрібні листки, некроз пластинок, закручування їх вниз — це все ознаки недостачі кальцію.
Кальцій
Пригнічення росту, дрібні листки, некроз пластинок, закручування їх вниз — це все ознаки недостачі кальцію. У такому випадку коренева система припиняє рости, кінчики корінців відмирають і надміру розгалужуються.
Бор
Без бору на молодих плодах з’являються водянисті плями. Потім вони буріють, тверднуть і тріскаються. Плоди не ростуть, деформуються і опадають. Всередині з’являються тверді темні вкраплення відмерлої тканини.
Цинк
Якщо є брак цього елемента, то листки стають дрібними, жорсткими і ланцетоподібними, вони зібрані у розетки на верхівках пагонів. Також ознаками його відсутності є бокове галуження пагонів, дрібноплідність та деформація плодів.
Мідь
Коли її не вистачає, то кора пагонів тріскає, а листя буріє (спочатку по краях), а потім опадає.