Ернст Моро рятував хворих… морквяним супом
Якихось півтори сотні літ тому навіть невеликі розлади шлунка могли стати для малюків фатальними. Життя багатьох дітей було під загрозою, поки одному мудрому лікарю не спало на думку, як цьому можна зарадити
Цей видатний педіатр народився у 1874 році в столиці сучасної Словенії — Любляні, що тоді була всього лиш невеликим містечком Австро-Угорської імперії. Він навчався в Граці, де і отримав ступінь доктора медицини. Потім стажувався у Мюнхені, а згодом став професором в Університеті Гейдельберга.
За свою практику Моро зробив дуже багато важливих відкриттів. Завдяки йому вже у той час стала можливою рання діагностика дитячого церебрального паралічу. Метод, який він запропонував, дуже простий: якщо видати біля голови малюка гучний звук, то він повинен розкинути ручки, а потім стиснути кулачки. Відсутність подібного рефлексу — ознака пошкодження або пригнічення нервової системи.
Також Ернст Моро відкрив лактобактерії та їхню користь для людського організму. Він перший став рекомендувати стерилізувати дитячі пляшечки і придумав суміш для штучного вигодовування немовлят у тих випадках, коли грудне годування було неможливим. А загалом Моро дослідив, що материнське молоко підвищує бактерицидну активність організму дитини, сприяє захисту від хвороб.
У той час показник дитячої смертності становив 25–30%. Тобто зі 100 немовлят приблизно 25 не доживали навіть до року. Одна з причин — банальна діарея.
У 1908 році геніальний педіатр зробив своє найважливіше відкриття, суть якого змогли пояснити лише через століття. У той час показник дитячої смертності становив 25–30%. Тобто зі 100 немовлят приблизно 25 не доживали навіть до року. Одна з причин — банальна діарея. Моро запропонував рецепт, завдяки якому кількість летальних випадків знизилася вдвічі. І це був… звичайний морквяний суп.
Як його готувати? Потрібно взяти пів кілограма моркви, подрібнити, потім залити літром води й годину варити на маленькому вогні, далі підсолити й продовжувати упарювати, поки залишиться один літр пюре. Ось і весь рецепт простого засобу проти проносу у дитини.
Пояснити його чудодійну силу змогли лише в 2002 році. Тоді вченим стало зрозуміло, що кислі олігосахариди, які містяться у моркві, заважають бактеріям прикріплятися до слизової оболонки кишківника. Ще одне дослідження показало, що такий суп лікує навіть діарею, яка стійка до антибіотиків.
До речі, морква — справжнє джерело корисних речовин. Вона багата на вітаміни А, С, Е, D, кальцій, магній, фосфор і каротин. Відомо, що регулярне вживання цього овоча сприяє профілактиці онкологічних захворювань. Також він містить багато клітковини, завдяки чому виводить з кишківника шлаки і токсини. Тому страви з моркви корисні не тільки для немовлят. Особливо нині, коли у нашому меню небагато вітамінної їжі.
Оксана КРАВЧЕНКО