Курси НБУ $ 41.32 € 42.99
На заводі «Kроноспан» у Нововолинську — найсучасніші фільтри WESP

Наталія Покінська: «Випробування роблять нас сильнішими».

Фото з архіву «Кроноспан.УА».

На заводі «Kроноспан» у Нововолинську — найсучасніші фільтри WESP

Криза — не привід зупинятися у розвитку, тому й на заводі «Кроноспан» триває модернізація та розширення виробництва. Про те, як живе підприємство сьогодні, які новації запроваджують та як додатково дбатимуть про екологію — в ексклюзивному інтерв’ю генерального директора ТОВ «Кроноспан УА» Наталії Покінської

«Треба бути передовим технологічним виробництвом, щоб упевнено переносити будь–які шторми»

— Пандемія коронавірусу, оголошений карантин, а за ними — економічна криза боляче вдарили по бізнесу не тільки в Україні, а й в усьому світі. Наталіє Петрівно, як переживає ці перешкоди «Кроноспан УА»?

— Випробування роблять нас сильнішими. Це — не перша криза в історії України, та й, зрештою, у світовій, і, ймовірно, не остання. Треба бути сучасним, технологічним та розвинутим виробництвом, щоб упевнено переносити будь–які економічні шторми. ТОВ «Кроноспан УА» не зупиняє свою роботу і докладає зусиль, щоб зберегти робочі місця, при цьому дбаючи про безпеку своїх працівників та місцевих жителів.

Нинішні квітень та травень для компанії стали одними з найбільш складних місяців від початку існування. Попри пандемію та відповідні обмеження, саме у квітні розпочато відновлення роботи лінії з виробництва ДСП (деревинно–стружкові плити) після простою, у розпалі були пусконалагоджувальні роботи на лінії з виробництва ОСП (орієнтовно–стружкові плити).

— У травні в соцмережах активісти висловлювали нарікання та звинувачували «Кроноспан» у порушеннях…

— Маємо нечисленне коло таких постійних критиків. Ми неодноразово запрошували їх ознайомитися з роботою заводу, надавали всю необхідну інформацію про екологічні стандарти діяльності підприємства. Але з тих чи інших причин деяким із них не вигідно говорити, що все добре. Ми, своєю чергою, дуже відповідально ставимося до дотримання всіх екологічних стандартів згідно з чинним законодавством України, постійно співпрацюємо з громадою і місцевою владою та завжди відкриті до діалогу. Нещодавно у відповідь на скарги деяких місцевих жителів провели позапланову перевірку роботи всіх систем заводу. Обладнання працює у штатному режимі, без збоїв. Вкотре хочу наголосити, що «відключення фільтрів на ніч» чи «різке збільшення потужностей на ніч» неможливе технологічно.

Сьогодні маємо гарні новини. В середині травня випущено першу пробну продукцію на лінії ОСП (орієнтовно–стружкові плити), у процесі пусконалагоджувальні роботи з випробування комплексу технологічного обладнання лінії.

«Турбота про довкілля — визначальний принцип нашої роботи»

— На якому етапі зараз встановлення нових фільтрів WESP, яке «Кроноспан» анонсував торік?

— Ми свою обіцянку виконуємо! У травні було запущено новий фільтр WESP на лінії ОСП — теж у режимі пусконалагоджувальних робіт, як і вся лінія ОСП. У червні продовжимо ці роботи на лінії ОСП та її тестування з метою подальшого повноцінного запуску в експлуатацію. Таким чином, нова лінія ОСП від першого дня буде працювати з фільтром WESP.

Нещодавно у відповідь на скарги деяких місцевих жителів провели позапланову перевірку роботи всіх систем заводу. Обладнання працює у штатному режимі, без збоїв. Вкотре хочу наголосити, що «відключення фільтрів на ніч» чи «різке збільшення потужностей на ніч» неможливе технологічно.

Також до кінця серпня плануємо запустити і найсучасніший електростатичний фільтр WESP на лінії ДСП. Планували це зробити раніше, але відклали через початок пандемії, оскільки іноземні спеціалісти, задіяні в процесі встановлення фільтру, були змушені залишити територію України. Хочу наголосити, що це обладнання не тільки перевершує всі українські вимоги екологічної безпеки, а й відповідає найсучаснішим екологічним нормам європейської системи найкращих доступних технологій виробництва деревних плит (Best Available Techniques (BAT).

— ТОВ «Кроноспан УА» не вперше впроваджує екологічні новації. Нагадайте, що вже вдалося зробити на підприємстві у Нововолинську?

— Модернізація виробництва, дотримання найвищих європейських стандартів і турбота про довкілля — визначальні принципи у нашій роботі. Ми системно оновлюємо та розвиваємо виробничі потужності, інвестуємо у збільшення екологічної безпеки. У 2016 році провели кардинальну модернізацію лінії виробництва ДСП, замінили багатоповерховий прес на сучасний. Новий прес безперервної дії обладнаний ефективною системою збору та очищення випаровувань у скруберi — фільтрi вологої очистки від формальдегіду. Викиди з цього джерела зменшилися у 1,5 раза! У 2017 році провели заміну газових котлiв на технологічний твердопаливний, що працює на відходах деревини тa біомасі.

У 2018–му ТОВ «Кроноспан УА» стало першим в Україні підприємством, яке почало виготовляти плиту з пониженим вмістом формальдегіду (E LE). Відтак продукція відповідає міжнародним вимогам CARB (California Air Resource Board) та EPA (Environmental Protection Agency of USA) та тестується незалежною лабораторією у Польщі.

У 2019 році побудували шумозахисний бетонний бар’єр висотою 8 метрів (для зниження пило- та шумопередачі). У 2020–му, як уже згадувалося вище, встановлюються два найсучасніші дороговартісні фільтри WESP — вологі електростатичні пилоочисники на існуючій лінії ДСП та новій лінії ОСП.

«Жителі Рівненщини мали можливість переконатися, що ми дотримуємося всіх екологічних стандартів»

— А як ідуть справи з реалізацією проєкту «Кроноспан» у наших сусідів — рівнян, де компанія планує спорудити сучасний деревообробний завод?

— У селі Городок все відбувається за планом. Інвестор свої наміри підтверджує і готовий виконувати взяті економічні та соціальні зобов’язання. На графік виконання робіт впливає оголошений карантин, обмеження щодо сполучення між країнами, надзвичайний режим роботи державних установ. Але з цим стикається бізнес багатьох країн, тому мусимо працювати ще старанніше, щоб реалізувати задумане.

Ми провели найбільш масштабне та публічне в області обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля майбутнього заводу. На двох громадських слуханнях було понад 250 людей. А це втричі більше, ніж зазвичай на слуханнях з ОВД інших компаній. Багато інформації про екологічну складову майбутнього заводу було й у ЗМІ. Журналісти опублікували майже сотню матеріалів за цей час. Ми неодноразово зустрічались із депутатами Рівненської міської та обласної рад, Городоцької, Обарівської сільських рад. Поширювали інформаційні матеріали з найдетальнішою технічною та екологічною інформацією про діяльність нового заводу. Ми організували екскурсії для представників громади з Рівного, Городка, Шпанова, Обарова, Зорі та Клевані на виробництва «Кроноспан» у Нововолинськ та польські міста Щецінек та Мєлец. Усі мали можливість розібратися в ситуації, переконатися у прозорості роботи компанії та дотриманні всіх екологічних стандартів.

Зрештою, підприємство отримало позитивний висновок з оцінки впливу на довкілля. Зараз ми планово рухаємося у проведенні дозвільних процедур та підготовчих робіт для будівництва майбутнього заводу. Приємно, що важливість розвитку економіки та створення нових виробництв розуміють представники не тільки місцевої та всеукраїнської влади, а й місцевого бізнесу.

— Що побажаєте українським представниками бізнесу в непростий час кризи?

— Треба постійно розвиватися та вдосконалюватися. Бути кращими. Не боятися інвестувати у новітні технології та розвиток своїх працівників, втілювати у життя найсміливіші задуми. Ми намагаємося бути на три кроки попереду, будуємо найсучасніше виробництво та дотримуємося європейських екологічних норм. Дбаємо про екологічну безпеку мешканців Нововолинська та вболіваємо за розвиток рідного міста.

Роксолана ВИШНЕВИЧ.


Передрук або відтворення у будь-якій формі цього матеріалу без письмової згоди volyn.com.ua заборонено.

Telegram Channel