Безглузді справи проти Порошенка можуть відвернути Захід від України
Кримінальні провадження, в яких фігурує п’ятий Президент, лідер опозиційної партії «Європейська Солідарність» — це переслідування не ексглави держави, а наступ на українську демократію
Про це йдеться у статті редактора Atlantic Council (Атлантична Рада США — авторитетна неурядова організація. — Ред.) Пітера Дікінсона «Що може означати переслідування Петра Порошенка для української демократії?».
Схоже на те, що п’ятий Президент, який залишається найближчим політичним конкурентом Зеленського, є головною ціллю нинішнього глави держави, пише автор. Розмова про переслідування Порошенка почалася одразу після того, як Зеленський обійняв посаду. Перший Генпрокурор, призначений ним, Руслан Рябошапка пов’язав своє березневе звільнення з посади з відмовою підписати підозру ексочільнику країни, назвавши її «юридичним трешем». Здається, наступниця Рябошапки (Ірина Венедіктова. — Ред.) не поділяє цих думок, йдеться у статті.
Видання зазначає, що спроби притягнути до кримінальної відповідальності Порошенка викликали значне занепокоєння громадськості в Україні та насторожили міжнародних партнерів. Напередодні судового засідання 18 червня чимало західних посольств висловили занепокоєння публічно.
Примітно, що серед усіх сфабрикованих кримінальних справ, з якими стикається Порошенко, немає жодної, зосередженої на корупції та особистому збагаченні, що було головним звинуваченням, яке висунув своєму попереднику Зеленський, коли він був кандидатом у Президенти.
Atlantic Council проводить паралелі із часами Януковича, який переслідував і навіть ув’язнив cвоїх політичних опонентів. Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні, переконаний, що це погана ідея — притягувати до відповідальності колишніх президентів, якщо немає переконливих доказів значних неправомірних дій. Є вагомі докази того, що Віктор Янукович завдав серйозної шкоди українській державі. Це не так із Петром Порошенком. Переслідування п’ятого Президента ставить під ризик один із ключових активів Києва, а саме репутацію України як демократичної держави.
Адріан Каратницький, старший науковий співробітник Центру Євразії, Atlantic Council, зазначає, що українська влада порушила 24 кримінальні справи проти Петра Порошенка. Більшість із цих випадків є безглуздими і являють собою вибіркове правосуддя та політичне переслідування. Ці кримінальні справи дискредитують Президента Зеленського та його Генерального прокурора, оскільки є грубою несправедливістю. Примітно, що серед усіх сфабрикованих справ, з якими стикається Порошенко, немає жодної, зосередженої на корупції та особистому збагаченні, що було головним звинуваченням, яке висунув своєму попереднику Зеленський, коли він був кандидатом у Президенти.
Альона Гетьманчук, директор Центру Нової Європи, наголошує, що кримінальне переслідування Петра Порошенка може стати ключовим фактором у відносинах України із Заходом. Було б дипломатичним лихом, якби переслідування експрезидента перейшло до домінуючого діалогу з ключовими партнерами України і могло потенційно підірвати співпрацю. Це матиме великі геополітичні наслідки. Чим більше Україна відчужена від західного світу, тим більше місця буде для інших впливів, передусім з боку Росії.
Дарія КЛИЧ.