Герої «Лісової пісні» ожили на марках Укрпошти (Фото, відео)
Щоб їх надрукувати, поштовики брали у волинських музейників електронні копії ілюстрацій до «Лісової пісні» знаменитої художниці Софії Караффи-Корбут. Ці графічні роботи до творів Лесі Українки кілька років тому за волею випадку придбали наші краєзнавці у спадкоємця мисткині за 30 тисяч гривень
«Нині вони безцінні», — розповіла на презентації у Волинському краєзнавчому музеї завідувачка Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки Ольга Бойко. Каже, що світлини з ілюстрацій для Укрпошти робив спеціальний фотограф, бо унікальні речі люблять делікатність. Оскільки ж картин про «Лісову пісню» є 43, то поштовики збирали художню раду за участю й філателістів, аби вибрати таке, що атмосферно виглядатиме й на маленькій марці.
Надруковану красу — марки, листівки і конверт із зображенням Лесі Українки — презентувала начальник відділу поштових послуг Волинської дирекції «Укрпошти» Людмила Музичук. Вона зауважила, що поява таких марок — це, окрім усього, й подія великої ваги: «Наша Укрпошта розвивається в позитивному й сучасному іміджі й саме філателія є ознакою руху вперед, виходу на світовий рівень».
Наша Укрпошта розвивається в позитивному й сучасному іміджі й саме філателія є ознакою руху вперед, виходу на світовий рівень.
До слова, урочистості з цього приводу відбувалися одночасно в Луцьку, Києві й Новограді-Волинському (у місцях, де бувала Леся), й подейкували, що на Волині спершу захід проводити не планували, але свою «головну» скрипку зіграла Оксана Важатко, директорка Волинського краєзнавчого музею. Краєзнавиця й не приховувала, як тішить її рух навколо імені Лариси Косач і те, що музей матиме свіжі експонати.
Інший несподіваний і приємний момент — участь у презентації народної депутатки Ірини Констанкевич. Перша заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики принагідно розповіла, що напередодні брала участь у засіданні оргкомітету з відзначення 150-річного ювілею від дня народження Лесі Українки. Гарною новиною з її уст є повідомлення про ремонт сірого й білого будиночків Колодяжненського музею, з яких нині забрали делікатні експонати, аби врятувати від знищення. Мають виділити близько 10 мільйонів гривень, передусім на опалення. З інших передювілейних планів держвлади — книговидання, зокрема й коміксів, та відеопроєкти: готується мультфільм «Мавка», обговорюють можливість відновити зйомки фільму «Леся».
А ще Ірина Констанкевич розповіла про підготовку Указу Президента про 2021-й як рік Лесі Українки. Депутатка підкреслила вагомість цієї дати: усе, що робиться на знак вшанування Лесі Українки, є «тією енергією, що має нас надихати наступні десятиліття».
Представниця Укрпошти Людмила Музичук, краєзнавиця Оксана Важатко та депутатка й науковець Ірина Констанкевич із хвилюванням разом провели спецпогашення марок «від Лесі Українки», тобто нанесли спеціальним штемпелем напис про 150-річчя із датою 25.07.2020. Штемпелю знайдуть місце в музеї, а марки, листівки й конверти слугуватимуть незайвими символами історичної пам’яті про славетну землячку.
До речі
Як стверджує Вікіпедія, художниця-графік Софія Петрівна Караффа-Корбут (1924–1996) проілюструвала близько 60 творів українських письменників, що вийшли тиражем понад 6 мільйонів примірників (кожну четверту книжку, яку видавали в Україні).