Голова Волинської обласної ради Ірина ВАХОВИЧ: «Якщо рішення на користь громаді – я йду на компроміси» (Відео)
За Іриною Михайлівною закріпилося реноме відкритої, врівноваженої, готової до поступок заради прийняття якихось важливих рішень голови обласної ради. Власне, його вона підтвердила й під час пресконференції з нагоди року перебування на чолі представницького органу краю. Навіть на незручні запитання їй вдавалося відповідати без дратівливості, відверто й з усмішкою. Найбільш цікаві та важливі пропонуємо вашій увазі
«Відчуваю в собі сили працювати далі»
– Ірино Михайлівно, в Україні не так багато жінок, які очолюють обласні ради. Чи не розчаровані ви роботою, чи хотіли б її продовжити в разі, якби стали депутатом наступної каденції?
– Рік був надзвичайно трудомісткий, насичений, однак цікавий. Це був час випробувань, уроків, набуття досвіду. З упевненістю можу сказати, що кожен мій день був присвячений праці на благо Волині. Сподіваюся, що виправдала надію людей, які в мене повірили. Для досягнення результату вдавалася до перемовин, шукала консенсус. Це було непросто, адже депутатський корпус мені не підпорядковується, як і я їм. Інколи бачення тієї чи іншої проблеми в нас було різне, моя позиція не збігалася з думкою обранців. Але намагалася чути кожного з них. Однак мені треба зрозуміти аргументи, тільки тоді рішення мною буде продукуватися. Чи хочу працювати далі, якщо оберуть депутатом, — не знаю, як складеться. Але відчуваю в собі сили.
– Чи вважаєте, що жінок в українській політиці має бути більше? І де ви себе бачите в наступній каденції: в облраді чи, може, поборетеся за крісло мера або посаду ректора, адже в університеті невдовзі теж будуть вибори?
Прийшла в політику з Ігорем Палицею і йому не зраджу. Якщо він бачитиме в мені потребу, щоб іти в одній команді, буду разом із партією «За майбутнє».
– Зараз маємо інші гендерні квоти: з 5 чоловік має бути 2 жінки. А взагалі не варто оцінювати якість роботи за статтю. Скажу лише, що в обласній раді жінки більш згуртовані й толерантні, ми маємо спільні проєкти, ідеї. Щодо альтернатив, то з названих буду розглядати як мінімум дві. Які саме — про це невдовзі. До слова, в технічному університеті працювала від асистента до проректора. Досвід роботи в цій системі є, колеги просять балотуватися на посаду ректора. Рішення поки що не прийняла. Але якщо навіть випаде бути просто професором — це для мене нормально.
— Якби вас головою облради обирали тепер, то чи отримали б 55 голосів, як рік тому? І наскільки ви самостійна в прийнятті рішень, адже вам закидають керованість Ігорем Палицею?
– Не впевнена, що голосували б люди, які хотіли бути на цій посаді. Такий орган, як рада, є колегіальним, тому не передбачає самостійності. Впливи певні відбуваються, але вони не залежать від політичної сили. Сьогодні обласна рада якраз є тією платформою, яка об’єднує всі гілки влади. Щоденно маю розмови з багатьма людьми — від народних депутатів до голів райрад та ОТГ.
– Чи братимете участь у виборах? Якщо так, то від якої політичної сили?
– Прийшла в політику з Ігорем Палицею і йому не зраджу. Якщо він бачитиме в мені потребу, щоб іти в одній команді, буду разом із партією «За майбутнє».
«Волиньприродресурс» має стати прибутковим
– Які свої найсуттєвіші перемоги й невдачі ви могли б назвати?
– Мені довелося формувати політичний імідж Волині на різних рівнях, у тому числі й на міжнародному. Започаткували серйозні проєкти. У рамках програми транскордонного співробітництва «Польща–Білорусь–Україна 2021–2027» як пріоритет ми обрали Олицький замок і провели багато перемовин на цю тему. Попрацювали над розширенням кордону, зокрема побудовою понтонного моста в районі Адамчуки — Збереже. Мали плани, але карантин перешкодив. За підтримки депутатського корпусу вдалося започаткувати чимало реформ у медицині. Але без співпраці з ОДА досягти бажаного результату складно. Тому й свою роль я бачила в тому, щоб знайти компроміси, налагодити співпрацю не тільки в депутатському корпусі, а й з облдержадміністрацією. З головою ОДА Юрієм Погуляйком у мене склалися нормальні робочі стосунки. Хоча він не місцевий, але підтримує наші пропозиції, знаходимо порозуміння. До невдач віднесла б міжусобиці через амбіції певних людей, коли чоловіки намагалися показати якісь переваги над жінкою. Я толерантно терплю — і це мій мінус.
– Скільки витрачено коштів на КП «Волиньприродресурс» і скільки зароблено?
– Останнім часом коштів не виділяли. Це підприємство мало бути на самофінансуванні — видобувати корисні копалини прозоро, сплачувати податки, проводити рекультивацію. Протистояння з ОДА, яке тривало, не дало нам змоги розпочати повноцінну діяльність. Цьогоріч почали добувати торф. Бурштин, на який упала ціна, ми зберегли, але роботи поки що не ведуться. Потрібні ще суттєві кроки, щоб підприємство стало прибутковим, адже в нього вкладені серйозні інвестиції на ліцензії, дозволи.
Найбільш проблемна — сфера медицини
– Коронавірус спричинив недоотримання коштів у бюджет. У зв’язку з цим які статті видатків будуть урізані та реалізація яких проєктів заморозиться?
– За пів року область втратила 27,3 мільйона гривень, а разом з усіма місцевими бюджетами аж 180. Більше недорахувалися грошей ОТГ, в яких залишається 60 відсотків ПДФО. Зекономити зможемо за рахунок культурних та культурно–освітніх заходів. Найбільш проблемною є, звісно, сфера охорони здоров’я, де додалася ще й реформа. Медичні заклади перейшли в комунальну власність області і працюють безпосередньо з Національною службою здоров’я. Та не всі мають пацієнтів і уклали відповідні договори з цією структурою. Зараз недофінансування їх становить 18 мільйонів гривень. COVID став викликом, але нам вдалося акумулювати 60 мільйонів гривень на боротьбу з пандемією. За сприяння Ігоря Палиці кошти соцеконому надійшли на обласну дитячу лікарню. Невідомо, як фінансуватимуться районні лікарні. Тому я проти, щоб вибори проводилися у новостворені райради, — спочатку треба розібратися з майном, із розподілом функцій. Про це говорила з трибуни Верховної Ради.
Всі капітальні видатки, які були акумульовані через вільні залишки, пішли на боротьбу з пандемією. Розпоряджаємося лише тим ресурсом, який іде у вигляді субвенцій держави. Наприклад, за програмою «Спроможна школа для кращих результатів» замість 140 мільйонів гривень для нашої області виділили лише 20. Ми погодили те, що було урядом розподілено. Хоча обіцяють ці пропозиції до кінця року переглянути. Шкода, що наразі під знаком питання 43 мільйони гривень на придбання 20 «швидких». Для нас це дуже важливо, адже в області 50 відсотків автомобілів зношені. Щодо будівництва доріг, то 748 млн гривень на рік залишаються. Вже оголошені тендери. Обіцяють ще мільярд гривень додатково на дороги державного та міжнародного значення. 61 млн гривень по лінії Світового банку на амбулаторії теж будуть профінансовані.
– Яка ситуація зараз у відділенні в Боголюбах, де лежать хворі на коронавірус?
– Там чітко налагоджена робота, за що дякую в. о. головного лікаря обласної лікарні Олександру Дудару. Купили комп’ютерний томограф. Нині у відділенні перебуває на лікуванні 49 пацієнтів, на жаль, 46 із них важкохворі — на апараті ШВЛ.
– Коли обласна клінічна лікарня матиме повноцінного керівника?
– Якби можна було зробити це зараз, то я зробила б. Олександр Дудар відповідає всім вимогам, які ставляться до кандидата на посаду головного лікаря.
Довідка «Волині»:
Ірина Вахович народилася 8 квітня 1975 року в смт. Млинів Рівненської області. Вищу освіту здобула в Луцькому індустріальному інституті (зараз — Луцький національний технічний університет). Працювала на різних посадах — від асистента, старшого викладача до декана факультету бізнесу, завідувача кафедри фінансів, проректора з науково–педагогічної роботи Луцького національного технічного університету.
У 2002–му в Інституті регіональних досліджень НАН України (м. Львів) захистила кандидатську дисертацію, а через шість років в Інституті проблем ринку та економіко–екологічних досліджень НАН України (м. Одеса) — докторську. Тоді ж присвоєно вчене звання професора.
Обрана депутатом Волинської обласної ради від політичної партії «Українське об’єднання патріотів — УКРОП». Очолювала постійну комісію з питань бюджету, фінансів та цінової політики. Керівник депутатського об’єднання «Тільки разом». З липня 2019 року — голова Волинської обласної ради.
Ірина Вахович каже, що найкращий відпочинок — це зміна видів діяльності. Себе відносить до людей емоційних, які кожне рішення і ситуацію пропускають через серце і є невиліковними оптимістами. Основними цінностями в житті вважає любов, довіру, щирість і вірність.
Проживає в місті Луцьку. Виховує доньку.