«Відчуваємо себе незрячими та обеззброєними», – фронтовики про «перемир'я»
Так бійці на передовій говорять про умови нового «всеосяжного» припинення вогню
Враження з Донбасу привіз блогер, учасник війни з Росією у 2014–2019 роках Гліб Бабич (на фото).
«У Володимира Зеленського називають те, що відбувається, проривом, тому що його ідея «просто перестати стріляти» вже закріплена в документі тристоронньої групи. Обмеження, введені для дій армії, безпрецедентні. Верховний Головнокомандувач і його оточення стверджують: якщо військових зв’язати по руках і ногах, зав’язати очі і заборонити захищати нас і себе, настане мир. Тому ми знову у зоні бойових дій, щоб з’ясувати, що відбувається і що думають ті, хто стримує російські окупаційні війська і береже всіх нас. Чия робота ризикувати, вбивати ворога, а при необхідності — помирати за Україну», — пояснює Бабич.
У його репортажі військові змушені приховувати свої обличчя та імена — бояться переслідувань. Вони говорять про те, що режиму тиші, який так голосно анонсувала влада, фактично не було. Агресор у першу ж годину порушив домовленості. «Режим припинення вогню, по суті, протримався перші 20 хвилин. У нас дуже багато запитань, набагато більше, ніж відповідей. Ми себе невпевнено почуваємо. Розумієте, виходить так, що ми будемо виконувати умови припинення вогню, тому що ми є Збройні сили, представники держави. Але впевнені, що росіяни навпроти нас цього не виконуватимуть», — зазначають військовослужбовці.
Розвідники наголошують, що армія зараз не може повноцінно контролювати ситуацію на фронті. «З 27–го числа нам забороняється вести всі розвідувальні дії на території ООС. Наслідком цього є те, що ми не розуміємо, що збирається зробити супротивник. Уявіть собі, ви сидите зі зв’язаними руками і зав’язаними очима. У вас стріляють, б’ють і нічого не дають із цим зробити. Ви не бачите, що чинить супротивник. Так само і нам — зав’язують очі, руки. Не дозволяють проводити нормальні бойові дії, які необхідно вести», — підкреслюють військові.
«Я не пам’ятаю ситуації, коли нам було заборонено використовувати безпілотники для ведення розвідки. Коли нам було заборонено взагалі ведення будь–якої розвідки і категорично заборонений снайперський вогонь», — наголошує солдат.
«Уявіть собі, ви сидите зі зв’язаними руками і зав’язаними очима. У вас стріляють, б’ють і нічого не дають із цим зробити. Ви не бачите, що чинить супротивник. Так само і нам — зав’язують очі, руки. Не дозволяють проводити нормальні бойові дії, які необхідно вести», — підкреслюють військові.
«Наші хлопці без таких підрозділів залишаться безпомічними, сліпими, їх буде гинути набагато більше. Тому я вважаю, що це велика помилка, і як би ми не поплатилися багатьма життями наших військовослужбовців», — зазначив представник контрснайперського підрозділу.
Бійці підкреслюють, що запорукою перемоги є перш за все потужна армія, здатна в будь–який момент дати відсіч агресору. «Я взагалі як військова людина не вірю в перемир’я. Я не покладаю надій на політичне вирішення цього питання, цього конфлікту, війни. Я не вірю в те, що з ними можна домовитися. Та в принципі ніхто не вірить», — каже воїн.
У зоні ООС наголошують, що ворожі диверсійно–розвідувальні групи продовжують свою діяльність попри домовленості. «Відводиться важке озброєння: міномети 120–го калібру; подекуди важкі кулемети; міномети 82–го калібру; АГС. При тому, що російські ДРГ продовжують наступати, ходити між нашими позиціями. І вже від учора, коли наші хлопці спостерігали за ними, — вогонь заборонили вести», — підкреслюють бійці.
«З цього приводу можна сказати одне: це черговий удар по армії», — додають військові.
Місцеві мешканці теж повідомляють, що Росія продовжує передавати на тимчасово окуповану територію важке озброєння. «Бойовики завели у селище в Луганській області одинадцять танків Т–64, а також 152 мм самохідну гаубицю 2С5 «Гіацинт С». Вони активно мінують територію біля ділянки розведення Петровське. 24 червня в район села Зайченки на окупованій території прибув 382–й окремий батальйон морської піхоти Російської Федерації. Окрім штатного озброєння, він посилений мінометною батареєю. 15 липня з Росії на територію України переміщено 1080 одиниць боєприпасів для реактивних систем залпового вогню. Як бачите, Москва активно готується до жорсткого перемир’я», — наголошують очевидці.
«Триватиме воно недовго, бо наш супротивник не збирається дотримуватися жодних домовленостей. Ми, незважаючи ні на що, не будемо мовчати, якщо по нас вестимуть вогонь», — говорять військові.
«А тепер по військах поїхали комісії. Вони залишаються у підрозділах і зобов’язані контролювати неухильне дотримання всього, про що ми говорили. І карати будь–яке порушення цього режиму. Ці комісії здебільшого складаються з офіцерів, які мають бойовий досвід. Але у них є наказ — дотримуватися, контролювати і карати за невиконання. Це величезна демотивація як для контрольованих підрозділів, так і для самих контролерів, яких в армії вже прозвали «наглядачами». Це дуже велика дикість. Для того, щоб припинити стріляти, умовно, в тій же ж бригаді достатньо наказу комбрига. Тобто це недовіра до власної армії і демотиватор для власного війська», — наголошує Гліб Бабич.
Уляна УБИЙВОВК