— Люди панічно бояться раку, СНІДу, туберкульозу, пташиного грипу та інших інфекцій. Лікарі говорять, що причина цих хвороб — віруси і бактерії. Невже наука не може знищити цих паразитів?..
— Люди панічно бояться раку, СНІДу, туберкульозу, пташиного грипу та інших інфекцій. Лікарі говорять, що причина цих хвороб — віруси і бактерії. Невже наука не може знищити цих паразитів? Олександр Петренко, Локачинський район.
Відповідає Григорій Стеценко, професор, доктор медичних наук:
— Знищити цих мікробів неможливо хоча б тому, що вони були першими жителями землі, аж потім з’явилися рослини, тварини і людина. Віруси є носіями генів, де записаний шлях, вже пройдений, або який необхідно пройти людині. В ДНК людини знайдено 1200 відбитків генетичних програм вірусів. Виконуючи свої функції, віруси можуть зменшити свій об’єм у 6000 разів і швидше кулі проникати в клітину, а виходячи із клітини, створюють тиск у 10 разів більший, ніж сила, яка виштовхує корок із шампанського. Без бактерій також неможливе життя: вони, наприклад, перетравлюють їжу, яка потрапила в кишечник, і знаходяться скрізь — на стінках водопровідних труб, скельцях контактних лінз, штучних клапанах серця. З розвитком людства його розум, інтелект почав руйнувати оболонку землі (так звану біосферу) до 25 кілометрів у висоту і 2 кілометри нижче дна моря — це випробування атомних бомб, “повернення” річок у протилежну сторону, забруднення повітря, грунту, води відходами промислової діяльності, освоєння космосу тощо. І природа, захищаючи себе, вступила в смертельну боротьбу з людиною, запустивши віруси і бактерії. За останніх 10 років описані 30 нових інфекцій і близько 1500 нових вірусів. Від тварин до людини перекочувало більше 30 захворювань. Мутуючи під впливом ліків, віруси і бактерії викликають інші недуги. Поки людина бореться з однією хворобою, виникає три нових. Зараз в усьому світі лише від туберкульозу вмирає три мільйони людей. Науці поки що не вдається перемогти навіть банальний грип, віруси якого мутують у більш небезпечні форми кожних 40 років. Опірність до хвороб у людини зменшилась. Регіони землі, де вона особливо низька, перетворилися в полігони для мутації бактерій і вірусів. Спалах СНІДу, поширення туберкульозу, зниження імунітету після аварії на ЧАЕС, великі міграційні потоки біженців сприяли тому, що і Україна стала цим полігоном. Так що завдання науки не вбивати віруси і бактерії, а шукати методи і засоби мирного співіснування з ними. Прийом ліків має бути за принципом “сім разів відміряй, а потім відріж”, і тільки за рецептом лікаря, в залежності від віку, ваги, статі, режиму харчування, характеру хворого. А головне — треба оберігати навколишнє середовище і вести здоровий спосіб життя.