Володимир В’ятрович: «Домальовувати до тризуба нічого не треба!»
Немає необхідності створювати Великий герб, ми маємо зберегти і передати нащадкам уже існуючі державні символи
Про це заявив народний депутат фракції «Європейська Солідарність» Володимир В’ятрович (на фото). «Верховна Рада не знайшла часу, щоб розглянути стан нашої оборони й безпеки в умовах російської агресії, серйозні підозри вищого керівництва держави у зраді, стрімке падіння економіки, не менш стрімке поширення коронавірусу чи драматичну ситуацію в Білорусі. Зате Верховна Рада знайшла час, щоб знов — уп’яте за три десятиліття — оголосити конкурс на створення Великого державного герба», — написав В’ятрович на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook.
Запис про Великий герб є в Конституції, але не варто забувати, як і чому він там з’явився. Це сталося лише тому, що комуністи — на той час найбільша фракція Ради — лише за умови згадки про майбутній Великий герб могли дати голоси за тризуб як «малий герб». Насправді тризуб Володимира Великого — це і є наш справжній державний герб, символ нашої тяглості від Київської Русі, нашої боротьби за державність у часи української революції і впродовж усього ХХ століття», — додав депутат.
Фахівці кажуть, що концепції малих і великих гербів притаманні радше федеративним країнам або монархіям.
В’ятрович вважає, що необхідно зберегти і передати нащадкам уже існуючі державні символи. «З ідеї подомальовувати щось до тризуба не вийде нічого доброго, це лише ще один зі способів розмивання нашої ідентичності й національної єдності. Ми отримали від предків наш гімн, прапор і герб. І маємо не переписувати, перевертати чи домальовувати їх, а берегти, шанувати і передати наступним поколінням», — зазначив парламентар.
Нагадаємо, що 25 серпня Верховна Рада доручила урядові провести конкурс на найкращий ескіз Державного герба України. Йдеться про так званий Великий герб, оскільки Малий герб — тризуб — уже існує. Конкурс має завершитись десь за рік, до 30–річчя Незалежності. «За» проведення нового конкурсу проголосували 279 депутатів — переважно з фракції «Слуга народу». Ініціатор постанови — спікер парламенту Дмитро Разумков — сказав, що до роботи залучать геральдистів, експертів і науковців–істориків. Оскільки це питання державної символіки, то для затвердження Великого герба необхідно буде 300 голосів депутатів «за» як за конституційне питання.
Петро МАКАРУК