Ірина Геращенко про заяви Фокіна: «Це не мудрість старців, а капітуляція»
Перший заступник голови української делегації Тристоронньої контактної групи у Мінському процесі Вітольд Фокін зробив резонансну заяву про можливість проведення виборів в ОРДЛО та загальної амністії бойовикам і терористам, а також про особливий статус не тільки окупованих територій на Сході, а… усього Донбасу
На цю ініціативу різко відреагувала співголова фракції «Європейська Солідарність», Уповноважена Президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях (2014–2019) Ірина Геращенко. «Верховна Рада прийняла закон про амністію і особливості місцевого самоврядування ОКРЕМИХ районів Донецької і Луганської областей ще у вересні 2014 року. Під амністію НЕ ПІДПАДАЮТЬ причетні до збиття МН 17, тероризму, вбивці, що мають стосунок до військових і сексуальних злочинів в зоні конфлікту, адже у них нема терміну давності. Ні про який особливий статус і федералізацію всього Донбасу не може бути й мови, проголосувати за подібне «слуги» зможуть тільки в екстазі з ОПЗЖ, але демократична опозиція і активне громадянське суспільство будуть жорстко протистояти подібним сценаріям здачі національних інтересів», — наголосила Геращенко.
Вона також нагадала, що закони про амністію і особливості самоврядування окремих районів не вступили в силу, тому що РФ та їхні маріонетки зірвали режим тиші і провели незаконні вибори на окупованих територіях. «Тому для миру і амністії потрібно не закони переписувати, а тиснути на РФ із вимогою негайно забрати свої війська і піти геть з Донбасу», — переконана Ірина Геращенко.
— Ні про який особливий статус і федералізацію всього Донбасу не може бути й мови, проголосувати за подібне «слуги» зможуть тільки в екстазі з ОПЗЖ, але демократична опозиція і активне громадянське суспільство будуть жорстко протистояти подібним сценаріям здачі національних інтересів, — наголосила нардеп Ірина Геращенко.
Політик повідомила, що протягом останніх років ретельно вивчала практики так званого перехідного правосуддя і примирення, інклюзивного діалогу, розмінування, подолання розбіжностей у Хорватії, Колумбії, Північній Ірландії, де відбувалися внутрішні конфлікти. «Це має серйозні відмінності з ситуацією на Донбасі, де триває ЗБРОЙНА АГРЕСІЯ РФ, а не внутрішній конфлікт. Тим не менш, досвід країн, які змогли закінчити війни, подолати розколи і суперечності, є важливим і для України. Те, що зараз пропонують старці (йдеться про 86–річного Леоніда Кравчука та 87–літнього Вітольда Фокіна. — Ред.), делеговані в ТКГ, — ніяка не мудрість, ніякий не український сценарій примирення, а ті ж кремлівські яйця, тільки в профіль, капітуляція», — зауважила Геращенко.
Зазначимо, що керівник Офісу Президента Андрій Єрмак відмежувався від слів Фокіна, заявивши, що той «щойно приєднався до переговорного процесу та розбирається з тематикою». Однак наступні заяви Вітольда Фокіна свідчать про протилежне. «Якщо прихильники війни бісяться, значить, мої слова потрапили туди, куди треба. Нам треба принести в Україну мир, що ми і збираємося робити. Я маю на увазі — ми з Леонідом Макаровичем Кравчуком», — заявив Фокін.
Дарія КЛИЧ
Коментарі
Петро ПОРОШЕНКО, п’ятий Президент України, лідер «Європейської Солідарності»:
«У разі, якщо найближчими днями пана Фокіна не повернуть на пенсію, де він перебував останніх 28 років, у нас є всі підстави вважати, що запропонована ним федералізація України — це не особиста фантазія ветерана української політики, а позиція вищого державного керівництва України».
Сергій ГАРМАШ, представник Донецької області в ТКГ:
«Такий особливий статус (як пропонує Фокін. — Ред.) перетворить Донбас на проросійське гетто. Це буде не перший, а передостанній крок до відокремлення регіону і запуску процесу фрагментації України… Я вже не кажу про ситуації, коли десь у Донецьку чи Слов’янську зустрінуться в’язні «Ізоляції» (катівня окупантів. — Ред.) і тих, хто їх катував чи «здав» туди. Завдяки особливому статусу другі відчуватимуть себе господарями ситуації. На загал, нас майже на 100% чекає громадянська війна. Як на мене, то краще взагалі на деякий час відмовитись від Мінського сценарію повернення Донбасу, ніж повертати на умовах Росії».
Із заяви «Європейської Солідарності»:
«Представник України у переговорній групі пропонує росіянам навіть більше, ніж вони просять. «Європейська Солідарність» наголошує, що країна неподільна. Будь–які посягання на територіальну цілісність держави є неприпустимими, а вибори можуть бути проведені тільки після звільнення Донбасу, без тиску, а не під дулами автоматів».