Чарівний французький вузлик
Ви ще не опанували цю техніку вишивки? Вона дуже проста, але дає можливість створити дивовижні візерунки, адже квіти, метелики, дерева, хмаринки виходять рельєфними, об’ємними — немов живі
Окрім картин, рукодільниці оздоблюють такою вишивкою пледи, декоративні подушки, сумки, косметички, вбрання — і речі стають по–справжньому ексклюзивними.
Оригінальне вузликове шиття може бути вдалим доповненням до інших технік. Приміром, на вишитому гладдю квітковому візерунку французьким вузликом виконують тичинки чи найдрібніші квітки, зокрема бузок. Часто використовують для підкреслення окремих елементів у сюжеті: листя дерев, прикраси на одязі…
Об’єм готового вузлика зумовлюється і розміром голки: товсті дають змогу сформувати великі вузлики, тонкі — дрібні й цупкі. Такі нюанси варто продумати наперед. Для роботи з шовковими й атласними стрічками голки рекомендується брати «циганські»: в них довге й широке вушко, сам же інструмент середньої товщини.
Французький вузлик є знахідкою для фінішної обробки готових картин: проставлені ним акценти відразу привернуть увагу. Вузлики з легкістю замінюють бісер, стрази та інші декоративні деталі.
Для вишивки дрібних елементів підійдуть нитки муліне, для більших — вовняні. Довжина робочої нитки не повинна перевищувати 30 см (щоб не сплутувалася). Аби зображення мало вигляд об’ємного, на передньому плані краще застосовувати темніші тони, на другому — світліші. Чим більше відтінків використано в роботі, тим цікавішим буде результат.
Популярним матеріалом для вишивання французьким вузликом є також тонкі стрічки — вони допомагають досягти бажаного об’єму елементів. Залежно від кількості зроблених витків варіюється рельєфність малюнка.
Об’єм готового вузлика зумовлюється і розміром голки: товсті дають змогу сформувати великі вузлики, тонкі — дрібні й цупкі. Такі нюанси варто продумати наперед. Для роботи з шовковими й атласними стрічками голки рекомендується брати «циганські»: в них довге й широке вушко, сам же інструмент середньої товщини.
Вибираючи тканину, надавайте перевагу щільним матеріалам. На канві вузлик може вискакувати на виворітний бік, псуючи готовий узор. При використанні стрічок, коли виходять більш об’ємні елементи, допускається робота на трикотажному полотні. Так можна прикрасити навіть речі, вив’язані спицями.
Техніка виконання французького вузлика не складніша, ніж звичайна вишивка хрестиком. Суть у тому, що стрічка або нитка обвивається навколо голки кілька разів, тоді голка знову проколює тканину, фіксуючи отриманий результат.
Увесь процес можна розділити на кілька етапів. Спочатку голку зі стрічкою (ниткою) виводять через закріплений на п’яльцях матеріал із виворітного на лицьовий бік, стрічку (нитку) витягують на всю довжину, потім беруть її в ліву руку, голку підводять близенько до канви й обвивають навколо за годинниковою стрілкою необхідну кількість разів.
При цьому її потрібно притримувати пальцем, злегка зрушуючи до краю, щоб було зручніше знімати стрічку або нитку. Голку виводять на виворітний бік дуже близько до місця введення. Стрічка йде за нею, вузлик плавно стягується. Але не варто його робити занадто тугим, особливо якщо використовуєте канву з широкими отворами.