Час запасатися шипшиною... і не тільки нею
Осінь — не менш благодатна пора для збирання лікарських рослин, ніж весна чи літо. Зокрема, у вересні варто подбати про те, щоб у сезон застуд мати змогу пити смачний напій, який зміцнює імунну систему, поліпшує опірність організму до хвороб, активізує кровотворні процеси та обмін речовин. Таким еліксиром здоров’я є чай із плодів шипшини
Відомо, що червоні ягідки цієї рослини містять багато вітаміну С. Щоб його зберегти, шипшину не варто заварювати окропом і довго тримати в термосі. Так у вас буде більшою мірою жовчно- і сечогінний засіб, бо плоди мають помірну спазмолітичну, жовчогінну дію. А щоб здобути більше користі, зокрема під час застуди чи ГРВІ, залийте ягоди водою, температура якої не вище 80 градусів, і настоюйте кілька годин в закритій ємності.
Відвар валеріани добре впливає на центральну нервову систему, допомагає при лікуванні щитоподібної залози, сприяє травленню, заспокійливо діє при спазмах шлунка, кишківника, вживається при астмі, мігрені, неврозах тощо.
Нинішньої пори також починають збирати коріння валеріани лікарської. Очистивши викопані кореневища від землі, їх промивають, підв’ялюють і висушують. Шукати рослину слід на вологих луках, між чагарниками та по берегах річок. Відвар валеріани добре впливає на центральну нервову систему, допомагає при лікуванні щитоподібної залози, сприяє травленню, заспокійливо діє при спазмах шлунка, кишківника, вживається при астмі, мігрені, неврозах тощо.
Не забудьмо про аїр болотяний (лепеха, татарське зілля), коріння оману високого (дев’ятисил), ліки з дудника лісового або дягелю (кореневища викопують навесні, плоди збирають восени). Достигає чудодійна брусниця, збирати її важко, але зусилля окупляться. А от кровоспинний деревій можна знайти де завгодно, аби не лінуватися. Дуже корисні й горіхи дикорослої ліщини, особливо якщо їсти їх разом із медом.
Ігор ВИЖОВЕЦЬ.
с. Гредьки Ковельського району.