Чим не вигідно: придбали каблучку за 1000 гривень, а вам через рік віддали 1040 гривень і перстень не відібрали?
Шахрайство — справа тонка, вважай — ювелірна робота…
В Україні припинили діяльність гігантської фінансової піраміди, яка маскувалася під продаж дорогоцінних прикрас. Її винахідникам варто дати якогось економічного «Нобеля». Ну як у наш час, коли вже описані всі можливі й неможливі схеми ошуканства, коли повідомлення ЗМІ рясніють застереженнями не вестися на надприбуткові обіцянки-приманки, вдається знову і знову затягувати людей у грошову пастку?
Прикраси покупцям дарували, ще й зверху доплачували
Лохотрон під назвою B2B Jewelry проіснував півтора року. Його «народив» і з нуля розкрутив до нечуваних масштабів вінничанин Микола Гонта. Чоловік солідний і відомий, власник ювелірної фабрики на тій же Вінниччині, у місті Ладижин. Тому ні в кого не виникало сумнівів щодо законної роботи його закладів. А ті росли, як гриби після дощу. Якщо вірити даним самої B2B Jewelry, то в Україні, Росії та Казахстані на початку 2020 року працювало близько 100 магазинів. Шикарні фасади, великі торгові площі, а кругом золото, блиск і розкіш!
Винахідникам цієї піраміди варто дати якогось економічного «Нобеля».
Спочатку справді все виглядало по-діловому — продаж ювелірних виробів. Дивини та інтересу додавало лише те, що ціни на прикраси там були вищими, ніж у конкурентів. Але це право магазину робити яку завгодно націнку, не підкопаєшся і ніякої претензії не виставиш. Не хочеш — не бери. Але мали B2B Jewelry одну дуже привабливу пропозицію: купуєте у нас нехай і дорожче, але ми впродовж року повертаємо вам цю суму, причому ще й з невеликим наваром у 4 відсотки. Чим не вигідно: придбали каблучку за 1000 гривень, а вам через рік віддали 1040 і перстень не відібрали? І ці гроші справді повертали, кому — готівкою, кому — на банківський рахунок, як самі вже того забажаєте.
На такій пропозиції компанія і розкрутилася до нечуваних розмірів. Численні фото засвідчують, що клієнтів не бракувало. Довжелезні черги охочих купити ювелірні вироби дивували найдосвідченіших маркетологів і вводили в ступор експертів-економістів. Ніхто не міг зрозуміти, де ж тут заробіток власне компанії.
«Нащо вам те золото? Беріть сертифікати!»
Ключ до розгадки фінансового нонсенсу не забарився. На хвилі попиту на, вважай, даремні прикраси B2B Jewelry почали торгувати ще й сертифікатами, за які повертали навіть більші гроші, аніж за реальний товар. От де вигода, буквально кричали вивіски вітрин магазинів та рекламних щитів по всій країні. Придбавши фактично папірець, ви претендували на заробіток у розмірі 8 відсотків на тиждень! «Ви купуєте на 5 тисяч гривень, множимо на 8 відсотків, тобто 400 гривень отримуєте щотижня. Далі множимо на 52 (стільки тижнів у році), і виходить 20 тисяч 800 гривень.
Довжелезні черги охочих купити ювелірні вироби дивували найдосвідченіших маркетологів і вводили у ступор експертів-економістів.
Стільки заробляєте, витративши всього 5 тисяч. Вкладете 10 тисяч — матимете вчетверо більше», — переконували продавці.
Як тут не повестися, якщо з поверненням грошей за каблучки і сережки все працювало і ошуканих покупців справді не було? Крім того, додаткові кошти обіцяли і за те, коли клієнт приведе нових партнерів у компанію: батьків, дітей, сусідів, кумів…
Експерти одразу розгадали суть шахрайства. Аналітик-фінансист Ерік Найман зазначає, що тут є всі ознаки піраміди. І «ювелірка» — це лише приманка: «Для початку людям дають потримати в руках щось реальне, цінне. Цим товаром і були прикраси. Дивись, ти можеш заробити на сертифікаті в 4, 5, у 8 разів більше. Навіщо тобі те золото? Ось де заробіток, будь з нами партнером. Я одразу згадую Льоню Голубкова із МММ. На картонних бланках сертифікатів немає жодних реквізитів, гарні печатки з пташками, які можна купити в першій-ліпшій канцелярії чи й взагалі в магазині іграшок. Ані слова про умови виплат і під які відсотки. Все трималося лиш на усних обіцянках. Так, їх спочатку виконують, аби втертися в довіру. Але будь-яка піраміда існує до того часу, поки в неї зайде останній дурень».
Читайте також: Безславно закінчив життя той, хто ошукав 10 мільйонів.
Коронавірус «підкосив» і такого шахрая-гіганта
Невідомо, скільки ще б проіснувала піраміда, якби не коронавірус. Хитромудру систему ошуканства зламала підступна пошесть. «Останні дурні», як їх назвав Ерік Найман, прийшли у березні 2020-го, решту зупинив карантин. Тоді ж раптово перестали виплачувати обіцяні неймовірні відсотки. Припинився потік нової готівки (до слова, платити в магазинах можна було тільки нею) — і все рухнуло.
Обіцяний, хоч і дивний з точки зору здорового глузду заробіток, нинішнім вкладникам виплачувати стало нічим. Вони вийшли на протести і тільки тоді вся схема засвітилася в реальних масштабах. А вони вражали: понад 600 тисяч українців стали жертвами ошуканства! Засновник піраміди Микола Гонта поспіхом пообіцяв, що тільки-но закінчиться карантин, усі магазини мережі відкриються і відновлять виплати, ще намагався заспокоїти обурених «партнерів» переходом в онлайн-бізнес. Але маховик аферистів так і не запрацював.
Завдяки розголосу за справу тоді взялися і податківці, і слідчі СБУ. За даними спецслужб, зловмисники шахрайськими методами привласнили понад 250 мільйонів доларів. За них придбали острів Дніпровського каскаду з розташованими на ньому об’єктами нерухомості, 18 елітних позашляховиків вартістю понад 100 тисяч доларів кожен, коштовності, інше рухоме та нерухоме майно.