«Велика депресія» тільки починається
Нещодавно роботу втратила моя добра знайома, яка вже близько 20 років пропрацювала в готельному бізнесі. Слово «бізнес» тут натякає на певні прибутки, але це фікція. Її зарплата давала змогу виходити в «нуль»: гасити борги, сплачувати комуналку, трохи дбати про дитину і не брати грошей у вже стареньких батьків, які завжди готові поділитися своєю мізерною пенсією. Але жодних накопичень зробити не вдалося. Вона любила те, чим займалася, а нині вважає себе егоїсткою, бо «проміняла майбутнє доньки на власний комфорт». Тепер переживає, щоб ніхто з рідних серйозно не захворів, бо лікувати просто буде нічим. Звісно, жінка зараз активно шукає роботу, і, майже впевнений, знайде. Втім, не побудує свій готель і не піде до конкурентів, бо в них ситуація не краща. А відповідно — накопичений досвід не надто їй допоможе. Це викликає депресію… Одну маленьку депресію
За даними Державної служби зайнятості, в листопаді в Україні офіційно було зареєстровано 408,8 тисячі безробітних (для порівняння: торік їх було майже 289 тисяч). Це лише ті, хто був легально оформлений, якщо враховувати тіньовий ринок праці, цифри будуть значно вищими.
Середній розмір допомоги у випадку безробіття в Україні протягом 2020 року не перетинав позначки у 4000 гривень, скажімо, найвищим він був у березні — 3954. Звісно, такі суми не надто рятують.
Відповідно у кожного з тих, хто втратив змогу заробити собі на шматок хліба, своя маленька депресія — темна масляниста пляма на плесі нашого ринку праці, яка з’єднається з іншою і стане більшою…
Тут не можна оминути тих, хто втратив рідних через COVD 19 або ж просто перехворів. Дивним чином коронавірус впливає на психіку, ніби підкреслюючи ту ситуацію, до якої призвів. «Цей депресивний стан не дає нормально жити. Приймаю заспокійливі, але толку мало», — так описує одна з користувачок фейсбука свій стан після хвороби, і таких відгуків тисячі.
Тішить обіцянка Зеленського, можливо трохи популістська, але все ж дуже важлива. Президент анонсував 8 тисяч гривень допомоги фізичним особам-підприємцям та працівникам, які втратили роботу. Наскільки вона буде ефективною, чи справді, як розраховують посадовці, 1,2 мільйона людей зможуть її отримати, — побачимо.
Але вже зараз зрозуміло, що малою кров’ю вийти із цієї ситуації не вдасться.
Наприклад, міністр оборони Великобританії Нік Картер нещодавно зауважив, що криза, яка викликана пандемією COVID 19, може спричинити нові загрози безпеці і навіть світову війну.