Ірина КОНСТАНКЕВИЧ: «Кожна дитина поза школою повинна мати простір і можливості для розвитку»
Про освітню реформу та її реалізацію
Різними формами позашкільної освіти в Україні охоплено 5 мільйонів дітей. Однак у сільській місцевості цю можливість для розвитку мають лише 9 відсотків дітей. Головні причини такої ситуації — недостатня підтримка держави та мізерні заробітні плати працівників позашкілля. В контексті реформи децентралізації проблеми цього освітнього напрямку ще більше посилюються. Про ці та інші важливі аспекти йшлося під час пресконференції «Позашкільна освіта 2020: 10 перемог». Участь у ній взяла і народна депутатка, перша заступниця голови парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, членкиня депутатської групи «Партія «За Майбутнє» Ірина Констанкевич.
Як зазначила президентка Міжнародної асоціації позашкільної освіти Олена Биковська: «Нині, як ніколи, перед кожною територіальною громадою постає питання збереження і розвитку позашкілля, закладів позашкільної освіти для дітей своєї громади, для прийдешніх поколінь».
— Спільно ми повинні зробити все для того, аби мережа позашкільних закладів була не лише збережена, а й створювалися нові, — наголошує народна депутатка.
«Кілька років тому, коли розпочалася освітня реформа, позашкілля залишилося поза увагою урядовців. Найголовніша проблема, яка постала, — відсутність фінансування, що проявляється в багатьох аспектах. Зокрема, часто місцева влада не має можливості утримувати позашкільні заклади освіти і змушена їх закривати. Це і соціальна складова, коли працівники позашкілля отримують мізер: розмір зарплатні керівника гуртка часто навіть не на рівні мінімалки», — розповідає Ірина Констанкевич.
Ще у вересні 2019 року Ірина Мирославівна з колегами депутатської групи «Партія «За Майбутнє» запропонували законопроєкт 2180, який дає можливість врегулювати питання соціального забезпечення як для працівників позашкілля, так і дошкілля. Відстоювання їхніх прав триває.
За шість років кількість закладів позашкільної освіти в Україні зменшилася: у 2014-му їх було 1545, а у 2020-му діє 1398. Відповідно, кількість дітей у позашкільних закладах системи освіти зменшилася на більш як 285 тисяч осіб.
«Заклади позашкільної освіти як основна організаційна структура виконують важливі функції соціального значення, є осередками ранньої профілізації дітей. Позашкільна освіта надає шанс для розвитку здібностей дітей із соціально незахищених категорій. В умовах децентралізації позашкілля чекають складні випробування. Кожна дитина поза школою повинна мати простір і можливості для розвитку. Його повинні забезпечувати і громади, і держава, і батьки.
Читайте також: Антикорупційна структура має бути незалежною, а не обслуговувати корупціонерів у владі, – Порошенко.
Сучасна позашкільна освіта має бути сфокусована на розвитку української дитини, її внутрішнього потенціалу й талантів. Маємо чітко усвідомлювати, яким ми бачимо позашкілля та у якому напрямку рухаємося. Але передусім це мають розуміти ті люди, які сьогодні ухвалюють рішення на всіх рівнях влади. Спільно ми повинні зробити все для того, аби мережа позашкільних закладів була не лише збережена, а й створювалися нові», — наголошує народна депутатка.
Під час пресконференції Ірина Констанкевич отримала почесну відзнаку за державно-громадське партнерство у сфері позашкільної освіти.
Дарина ТИХА