«І Святвечір у хаті, і з медом кутя...»: волинянам пропонують рецепти смачних страв
Приготування передріздвяної вечері – то справжнє магічне дійство. На неї традиційно збирається вся родина. І не важливо, що в оселі витає аромат смаколиків, приготованих до свята, а на столі лиш пісні страви, бо ж Святвечір припадає на останній день Пилипівки. Головне – налаштуватися морально, заздалегідь навести лад не тільки в домі, а й у думках, залишивши позаду клопоти, образи, тривоги й негатив. І з чистими помислами приступити до трапези, що розпочинається після появи на небі першої вечірньої зорі
Кутя
Варіантів її приготування — безліч, але незмінним залишається те, що вона — один із головних атрибутів Святвечора. Основні складові страви — зерно, мед і мак — мають символічне значення: зерно нагадує про воскресле життя, мед — знак здоров’я і благополучного побуту, мак — достатку в родині. Нині до куті додають ще й розпарені родзинки, горіхи, дехто — різноманітні сухофрукти і навіть шоколад. А ще в кожному регіоні — свій рецепт цієї страви. На Житомирщині, приміром, готують навіть «п’яну» кутю, а на Полтавщині в неї ллють узвар
«Панська»
Інгредієнти: 2 скл. пшениці; 50 г цукатів; 0,5 скл. волоських горіхів; 0,5 скл. маку, мед за смаком.
Приготування. Пшеницю добре промити і замочити на 2–3 години. Варити на повільному вогні до готовності. У воді розчинити мед за смаком, залити кашу медовим сиропом. Горіхи подрібнити й обсмажити. Додати до пшениці цукати, горіхи і добре перемішати, настоювати 2–3 години.
По-житомирськи
Інгредієнти: 1 скл. пшениці, по 0,5 скл. маку, горіхів, кураги та родзинок, 0,5–1 скл. виноградного соку, 1 ст. л. меду, 1–2 ст. л. кагору.
Приготування. Пшеницю замочують на 2–3 години у холодній воді, після чого відціджують, заливають окропом і варять до готовності на повільному вогні. У кашу додають розтертий мак, запарені на пів години родзинки, подрібнені горіхи і курагу, виноградний сік, мед і вино.
З родзинками та інжиром
Інгредієнти: 250 г пшениці, 150 г родзинок, 150 г інжиру, 100 г меду.
Приготування. Пшеницю зварити до розм’якшення, але щоб зерна залишалися цілими. Ізюм та інжир добре промити, залити холодною кип’яченою водою і дати їм набухнути. Інжир нарізати шматочками. Все змішати, додати мед.
По-полтавськи
Інгредієнти: 2 скл. пшениці, 4 скл. води, узвар за смаком.
Приготування. Пшеницю перебрати й промити, залити на ніч холодною водою в пропорції 1:2, вранці зварити на повільному вогні. Готову кашу залити солодким концентрованим узваром з яблук, груш і чорносливу до консистенції густого супу.
Узвар
Він незамінний на традиційному святковому столі. Крім того, ним можна розбавити густу кутю
Інгредієнти: по 100 г різних сухофруктів (яблука, груші, вишні, сливи), 50 г родзинок, 2 л води, по 0,5 скл. цукру і меду.
Приготування. Воду довести до кипіння, всипати промиті сухофрукти. Додати цукор і прокип’ятити 5 хвилин. Зняти з вогню і дати настоятись 5–6 годин. Мед додавайте за смаком у теплий узвар.
Фаршировані печериці під пісним майонезом
Вибирайте великі гриби, без плям і вм’ятин, щоб готова страва красиво виглядала на столі
Інгредієнти: 20 великих печериць, 2 цибулини, 100 г волоських горіхів, чорнослив за смаком, сіль, перець, олія; для пісного майонезу — 1 ст. л. борошна, 1 ст. л. крохмалю, 100 мл холодної кип’яченої води, 100 мл олії оливкової чи соняшникової холодного віджиму, 3 ст. л. лимонного соку, 2 ч. л. готової гірчиці, 1 ст. л. цукру, сіль, часник, перець й трохи улюблених мелених спецій — за смаком.
Приготування. Для майонезу змішайте борошно з крохмалем і просійте разом через сито в невелику каструлю. Влийте воду й ретельно розітріть суміш. Помішуючи, підігрійте масу на водяній бані до бажаного ступеня загустіння. Трохи охолодіть і додайте олію, сік лимона, цукор, сіль і спеції. За бажанням можна влити 1 ст. л. білого вина. Збийте суміш міксером. У печериць відріжте ніжки й дрібно нашаткуйте їх. Цибулю покрайте маленькими кубиками і спасеруйте на олії, всипте шматочки грибів і готуйте до м’якості. Зерна горіхів потовчіть. Чорнослив замочіть, потім дрібно поріжте. Вимішайте горіхи і чорнослив із грибною масою і заповніть нею шапочки печериць. Укладіть на деко і кожен капелюшок полийте пісним майонезом. Запікайте до золотистого кольору в духовці, розігрітій до 180 градусів.
Рулет з оселедця
Альтернатива звичному салату «Оселедець під шубою», але і готується швидше, і подати можна порційно
Інгредієнти: 2 філе оселедця, 1 варений буряк, 1 варена морква, 1–2 картоплини, пісний майонез, сіль, зелена цибуля.
Приготування. Варені буряк, моркву та картоплю окремо натерти на дрібній тертці. До кожного овоча додати трохи пісного майонезу й посолити за смаком. Зелену цибулю помити і дрібно нарізати. Овочі викласти на харчову плівку у такій послідовності: буряк, морква, картопля, далі — шматочки оселедця. Зверху посипати зеленою цибулею і за допомогою плівки згорнути в рулет. Покласти у холодильник як мінімум на годину. Готову страву порізати шматочками й оздобити зеленою цибулею.
Бурякові «діжечки»
Оригінальна подача смачної страви зі звичних продуктів
Інгредієнти: 8 невеличких буряків, філе 1 оселедця, 1 червона цибулина, 2 мариновані огірки, 1 кисле яблуко, пісний майонез, зелень, горіхи волоські.
Приготування. Бурячки зварити або запекти до готовності, охолодити й почистити. За допомогою ложки вийняти серединку, залишивши тонкі стінки. Підготувати начинку: філе оселедця, цибулю, огірки та м’якоть буряка нарізати дрібними кубиками, додати яблуко, натерте на тертці з великими отворами, заправити майонезом. Нафарширувати цією сумішшю «діжечки», посипати подрібненими горіхами.
«Равлики»
Цікава подача пісних голубців
Інгредієнти: 1 головка капусти, 2 цибулини, 2 скл. рису, 3 ст. л. олії, вода, томатна паста і сіль до смаку.
Приготування. Капусту помити, обсушити, загорнути в пакет і покласти в морозилку на добу. Потому вийняти, качан видалити, повідділяти листочки. Цибулю покраяти кубиками, всипати в товстостінну глибоку пательню, обсмажити до прозорості, тоді додати томатну пасту й добре вимішати. Рис промити, всипати до цибулі з томатом, посолити й поперчити, влити 0,5 склянки води, за бажанням приправити улюбленими спеціями і протушкувати. З капустяних листочків зрізати грубі прожилки, викласти на край кожного з них смужкою начинку і згорнути рулетиком, з якого сформувати «равлика». Викласти їх у сковороду, де смажили цибулю, залити водою з розчиненою в ній томатною пастою, щоб рідина повністю покрила голубці. Зверху застелити цілим капустяним листям, що залишилося, притиснути тарілкою і накрити пательню кришкою. Тушкувати на малому вогні, доки рідина повністю випарується (близько години). Подавати зі сметаною, змішаною з подрібненим часником і посіченою зеленню.
Читати також: «На пості не ходять у гості»: топ-5 рецептів смачних страв, якими можна посмакувати вдома