Знайте: ворог кролів — капуста
Леонід Олійник із Чарукова Луцького району вже 40 років вирощує вуханів і має величезний досвід догляду за ними
– Взимку даю тваринам сіно, полин та зерно, — розповідає Леонід Михайлович. — Зерно не дроблю. Звісно, для відгодівлі добре робити осипку і запарювати з картоплею. Але лактуючим самкам не бажаний такий корм, бо зажиріють і не захочуть паруватися. Тому змішую пшеницю, ячмінь і кукурудзу у пропорції 1:1:1. Якщо ж зерно перемішати з комбікормом, то вийде погано. Бо тварини вибирають лише комбікорм і вигрібають решту.
Зерном господар годує підопічних щоденно. Адже кролеві треба багато їсти, тим більше нині холодно і для обігріву потрібна енергія. Каже, що дає зернову суміш вранці, хоча це не принципово.
— Уже починаю злучати. У жовтні–листопаді багато кролівників скаржилися, що не могли спарувати. Але у тварин є так званий місяць затишшя, коли вони не гуляють. Це природний процес, і нічого страшного немає, — пояснює пан Леонід.
Маленьким кроленятам, які вилазять з кубла, треба обов’язково давати комбікорм. Бо взимку мало вітамінів у кормах. Звісно, вони й без нього ростимуть, але будуть нікудишні. Тож господар засипає сухий комбікорм у годівниці. При цьому безумовно має бути вода, щоб малі могли пити вволю.
— Хоча кажуть, що морози, холодно і поїти не треба. Дехто переконаний: мовляв, даю буряк, то води не треба. Ну як без води? — риторично запитує кролівник. — Усе живе хоче пити. Ви дайте-но при морозі тепленької (холодна одразу замерзає). А якщо додати ще й краплю солі до неї, побачите, як питимуть.
Для профілактики різних хвороб раз на один-два тижні чоловік дає кролям полин.
У раціоні вуханів є й соковиті корми. Картоплі Леонід Олійник не варить, згодовує сирою. Хоча зауважує, що її їдять спочатку неохоче. Треба потроху привчати тварин до цього овоча. Але зовсім виключати бульбу не варто. Адже в ній міститься крохмаль, від якого кролі поправляються. Тому перед забоєм добре підгодувати вуханів невеликими порціями бараболі.
— Морква має каротин, і її поступово можна вводити у раціон. Хоча від цього овоча часом буває понос, — застерігає пан Леонід. — Коренеплоди попередньо трохи чищу ножем. Але якщо на них багато ґрунту, то бажано помити. Ніколи не даю капусти. Вона — ворог королеві (так цих тварин називають в народі. — Авт.), бо від неї дуже дує. Кролики і капуста — це стереотип. Цим овочем годують ті, хто тримає їх хіба кілька голів. Якось знайомий до мене дзвонить і скаржиться, що його вухані поносять, дуються і здихають. Питаю, чим годує. Відповідає, що дає все добре. «Капусту теж?» — «Так, скільки схочуть». А це і є перша причина.
Для профілактики різних хвороб раз на один-два тижні чоловік дає кролям полин, якого доволі заготував ще з літа.
— На базарі покупці, буває, заглядають тваринам у вуха, чи є кліщі. Але в моїх такого ніколи немає. Люди добрі, для кролів на першому місці — гігієна, — каже Леонід Михайлович. — Вони не повинні стояти на гноєві. Кліща можна занести із сіном. Але якщо за ними дивитися, то паразитів не буде. Є відповідні препарати, якими можна лікувати і від вушного кліща, і від глистів, і від волосоїда. Не хоче їсти, значить, щось мучить тварину. Вколов — і її стан одразу покращується, навіть шерсть стає блискучішою.
Читайте також: Лісник вирощує кролів на п’яти сотках землі.