Курси НБУ $ 41.44 € 43.47
Українцям будуть платити по дві пенсії: до чого призведе нова реформа

Яку пенсію отримають українці?

Фото ілюстративне.

Українцям будуть платити по дві пенсії: до чого призведе нова реформа

В Україні готують нову реформу: громадянам будуть платити по дві пенсії, а частину зарплати заберуть до спеціального фонду. «Слуги народу» налаштовані рішуче, а в Кабміні навіть обіцяють, що нововведення ухвалять вже цього року.

Хоча єдиної думки про те, чи піде це на користь або ж призведе до остаточного банкрутства Пенсійного фонду, немає. Про те, які зміни готують українцям, – пише «Обозреватель».

Наскільки виростуть пенсії?

У чому суть:

  • частину зарплати (приблизно 4%) забиратимуть на спеціальний рахунок;
  • після виходу на пенсію з особистого рахунку будуть щомісяця платити другу пенсію;
  • грошима керуватиме спеціальний фонд, його завдання – примножити заощадження і покрити зростання цін.

Як стверджує голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Тимур Хромаєв, в ідеалі, виходячи на пенсію, ви отримаєте мінімум на 40% більше, ніж вклали. За мінімальної зарплати це 141 120 грн, за середньої – 281 400. Якщо розбити ці виплати на період із 60 до 80 років, на місяць виходить щонайменше 653 грн додатково, або 1300 грн за середньої зарплати. Не багато, але і тут не поспішайте тішитися.

«У підсумку люди отримають стільки ж, скільки б отримали і без накопичувальної системи, і це ще в кращому разі, – стверджує провідна наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Лідія Ткаченко. – ПФУ недоотримає грошей, значить, не зможе підвищувати пенсії настільки, як повинен спочатку. До того ж НПФ потрібно грамотно інвестувати отримані гроші, щоб їх не з'їла інфляція і щоб вони перекрили адміністративні витрати. Адже накопичувальна система дорога в адмініструванні».

Куди вкладуть гроші?

Зараз в Україні складно вкладати гроші в акції на тривалу перспективу. Економічна ситуація нестабільна, немає гарантії, що за 20 років та чи інша компанія не оголосить про банкрутство, і ви не втратите все. Крім того, у нас немає фондової біржі. Тому є велика ймовірність того, що Фонд буде купувати облігації внутрішньої позики. А якщо економіка країни впаде – всі накопичені пенсії просто зникнуть.

«Гроші від продажу ОВДП отримає Мінфін і гаситиме ними борги, насамперед зовнішні, – розповідає ексміністр соціальної політики Андрій Рева. – Таким чином, борги будуть наростати, і в один момент усе може закінчитися дефолтом. Гроші за облігаціями не виплатять, а значить, люди залишаться без накопичень».

Але Хромаєв запевняє, що зараз вони активно реформують всю фінансову систему країни, і створення фондової біржі дасть змогу накопичувальній системі ефективно працювати.

Якщо людина робила внески на основну пенсію, але не дожила до виходу на пенсію – всі гроші, які вона відраховувала, залишаються у держави.

«Порівнювати майбутню систему з поточними інвестиційними можливостями – некоректно. Йдуть істотні реформи фінансового сектора, щоб ми мали інструменти і посередників у цій сфері. Зміни передбачають формування більш стійкого фінансового ринку, появу повноцінних фінансових інструментів. Не можна створити фондовий ринок без людей, які будуть у нього інвестувати, і навпаки. Це все створюється паралельно і буде працювати в єдиній системі», – підсумував Хромаєв.

Чи можна втратити все?

Якщо людина робила внески на основну пенсію, але не дожила до виходу на пенсію – всі гроші, які вона відраховувала, залишаються у держави. З накопичувальними фондами ситуація інша – вкладені гроші в непередбаченій ситуації виплатять спадкоємцям. Але все ж, у пенсійних фондів також є ризик, що ви можете залишитися без заощаджень. НПФ може істотно знецінити свої активи або взагалі втратити їх (як недавно трапилося з НПФ банку «Аркада»).

За словами президента інвестиційної групи «Універ» Тараса Козака, зараз працює складна система контролю над усіма НПФ. Сам пенсійний фонд не має навіть директора, ним керують кілька організацій: наглядова рада пенсійного фонду (яка ухвалює рішення), компанія з управління активами (розміщує активи в дохідні інструменти), адміністратор фонду (проводить комунікацію з вкладниками), банк-зберігач (де тримають активи фонду), аудитор фонду (здійснює нагляд за всіма) і Комісія з цінних паперів (контролює законність дій усіх членів структури). Така розрізнена система управління має вберегти НПФ від зловживань.

«Пенсійний фонд банку «Аркада» мав особливий статус. Там не було стільки спостерігачів, – розповідає Козак. – Такий самий статус мав найбільший в Україні Корпоративний недержавний пенсійний фонд НБУ. Від цього він теж постраждав. У 2014-му, після зміни команди в НБУ, виявилося, що фонд втратив значну частину свого капіталу, адже вкладав у сумнівні речі. Зараз особливих умов немає, НПФ серйозно контролюють. Але під час вибору фонду потрібно дивитися на його імідж: чи надійна компанія управляє активами, наскільки банк-зберігач дорожить своєю репутацією, наскільки досвідчені і публічні люди там працюють».

Що буде зі звичайними пенсіями?

Державний пенсійний фонд переживає нелегкі часи. Податкових відрахувань працівників-українців і так не вистачає, щоб заплатити пенсії тим, хто не працює. ПФУ вже традиційно – одна з найбільших статей витрат держбюджету. А зараз його хочуть позбавити ще й 2% ЄСВ. Чи зможе він узагалі втриматися на плаву?

«ПФУ втрачає не так багато, – запевняє Козак. – У нього і так великий дефіцит. Мінус 2% на загальному тлі – це не суттєво. До того ж не факт, що гроші втратить саме ПФУ. У нас є ще Фонд із тимчасового безробіття і Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Гроші можуть забрати у них».

Читати такожУкраїнцям додатково перерахують пенсії: хто отримає на 400 гривень більше

Повністю відійти від солідарної пенсійної системи в найближчій перспективі неможливо. Адже є частина громадян, які не працюють або працюють не офіційно. Залишити їх узагалі без пенсій держава не може. Тому частина громадян у будь-якому разі має отримувати пенсії із солідарної системи, які все одно поки будуть фінансувати інші платники податків: «Це буде невелика частина громадян і це буде лише підтримка на рівні прожиткового мінімуму», – резюмує Хромаєв.

Реклама Google

У розвинених економічних країнах Західної Європи і США накопичувальна пенсійна система дійсно приносить величезний дохід. Але ось у Східній Європі вона показала себе не дуже ефективно. Фонди зазнають збитків, і тому такі країни, як Угорщина, Чехія і Польща, ухвалили рішення повністю повернутися до солідарної системи.

До того ж, щоб відкладати багато грошей на пенсію – потрібно багато заробляти, а цим може похвалитися лише невеликий відсоток громадян. Тому, навіть за обов'язкової накопичувальної системи українці будуть більше сподіватися на виплати від держави.

Джерело: Обозреватель
Telegram Channel