Рівнянин з посібниками у «Царстві Бога» катував наркоманів і алкоголіків
19 травня 2020 року спецназівці в шоломах і бронежилетах підбігають до двоповерхового будинку зі свіжопофарбованим фасадом. Один із бійців розбиває молотком віконне скло. Силовики вриваються всередину й укладають обличчям до підлоги всіх, хто перебуває в приміщенні. Так проходили слідчі дії в організації «Здорова країна плюс», що утримувала в заручниках 145 людей
Правоохоронці встановили, що установа не має медичної ліцензії на лікування наркозалежних. А тому їхню діяльність розцінили як незаконне позбавлення волі людей і відкрили кримінальну справу, в рамках якої провели 27 обшуків безпосередньо в обласному центрі, а також у селах Бармаки, Колоденка та Мочулки Рівненського району та ще один — на Тернопільщині. Саме тут в орендованих приватних будинках діяли 6 «реабілітаційних центрів». Заклади являли собою гуртожитки для спільного проживання осіб із різними залежностями, з обмеженням особистої свободи, з ґратами на вікнах, контролем телефонних дзвінків та побачень із рідними, жорсткими правилами внутрішнього розпорядку, неповноцінним харчуванням та системою відповідних примусових заходів та фізичних покарань у разі непокори.
Поліція заявила, що «Здорова країна плюс» — це організована злочинна група, яка викрадала і катувала людей. Відомо, що під виглядом громадської організації її створив та очолював упродовж 2016–2020 років з метою отримання незаконних доходів 45-літній житель Рівного Юрій Борисік. Він залучив до своєї діяльності ще 21 особу, в тому числі раніше судимих за тяжкі й особливо тяжкі злочини, зокрема й пов’язані з наркотиками, мешканців східних регіонів України. Чоловік оголосив себе пастором Церкви християн віри євангельської «Царство Бога», яку ще в 2003-му створив житель Харкова Сергій Брітвіненко. Він та інші засновники «релігійної громади», колишні наркомани, переїхали в Рівне спеціально, щоб відкрити тут реабілітаційні центри. Вони влаштовували проповіді, займалися благодійністю, а під час весняного карантину допомагали купувати продукти і ліки. Через сайт і соцмережі структура пропонувала жителям регіону «ефективне лікування наркоманії, алкоголізму та ігроманії».
Читайте також: Кривава сімейна сутичка: волинянин порізав ножем дружину та брата, а потім накинувся на поліцейських.
За інформацією з інтернет-сторінки відомо, що курс реабілітації надають у стаціонарі і складається він з трьох етапів: детоксикація (зняття ломки), реабілітація (консультації з психологом і групові тренінги) та ресоціалізація (адаптація до життя без наркотиків і алкоголю). Вони гарантували комфортні умови проживання, заняття спортом, сауну, психологічну підтримку. У рекламі «Здорової країни» навіть ішлося, що їжу готують «кращі кухарі Франції та Італії». Зазначали, що їхньою допомогою успішно скористалися 450 осіб.
Нині справа 22 організаторів так званих реабілітаційних центрів передана до Рівненського міського суду.
Завдяки цьому до керівників «реабілітаційних центрів» зверталися родичі людей, які мають залежності і потребують лікування. Вони платили організаторам спочатку орієнтовно вісім тисяч гривень, а потім — нібито ще 5–12 тисяч на місяць. Наразі відомо, що за утримання 26 потерпілих ділки отримали 380 тисяч гривень. Самих пацієнтів шляхом обману та застосування фізичної сили викрадали з їхніх домівок і поміщали в лікувальні центри. Фактично ці люди ставали рабами: їх катували, за проступки накладали на шию дерев’яні щитки, зв’язували клейкою стрічкою і застосовували крапельниці з медпрепаратами невідомого походження. Декотрих змушували до виконання різних робіт, зокрема будівельних, лісопильних, ремонту приміщень. Гроші за це отримував керівник центру. На таких «реабілітаційних установах», за версією поліції, організатори заробляли приблизно мільйон гривень на місяць. За порушення режиму і спробу втечі реабілітантів кидали в сире ізольоване приміщення — карцер із бетонними стінами та лише одним стільцем. Тут били та примусово вводили в організм психотропні та наркотичні речовини. Відомо, що із «закладу» не було офіційно виписано жодного пацієнта, хоч декому вдалося втекти.
Нагадаємо, на Рівненщині чоловік загинув у власній квартирі.
Нині справа 22 організаторів так званих реабілітаційних центрів передана до Рівненського міського суду. 17 із них перебувають у сізо, ще 5 — під домашнім арештом, серед них — підозрюваний, який співпрацював зі слідством, та 4 дружини керівників «Здорової країни плюс», котрі вели бухгалтерію організації. Суд врахував, що всі вони приїжджі та мають на утриманні неповнолітніх дітей.
Їм інкримінують викрадення та незаконне позбавлення волі двох чи більше осіб, а також катування, вчинене організованою групою, за що передбачено позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.