Колишні наркомани створили «Царство Бога», де ув’язнювали і катували людей
45-річний Юрій Борисік (на фото) оголосив себе пастором, відкрив «реабілітаційний центр» допомоги алко- та наркозалежним у Рівному і всіляко популяризував здоровий спосіб життя. А фактично в таких «установах» людей утримували силою, катували, змушували працювати і давали медпрепарати невідомого походження. Тим часом родичі за «лікування» щомісяця платили чималі кошти — від 5 до 12 тисяч гривень
Організація «Здорова країна плюс» діяла в Рівному з 2016 року та співпрацювала з громадою Церкви християн віри євангельської «Царство Бога», яку ще в 2003-му започаткував житель Харкова Сергій Брітвіненко. Він та інші засновники «церкви» переїхали в Рівне спеціально, щоб відкрити тут реабілітаційні центри. Колишні наркомани, створили велику мережу закритих закладів у 11 регіонах України. Члени цієї релігійної течії влаштовували проповіді, займалися благодійністю, а під час весняного карантину допомагали купувати продукти і ліки. Через сайт і соцмережі структура пропонувала жителям регіону «ефективне лікування наркоманії, алкоголізму та ігроманії». За інформацією з інтернет-сторінки відомо, що курс реабілітації надають у стаціонарі і складається він з трьох етапів: детоксикація (зняття ломки), реабілітація (консультації з психологом і групові тренінги) та ресоціалізація (адаптація до життя без наркотиків і алкоголю). Вони гарантували комфортні умови проживання, заняття спортом, сауну, допомогу психолога. У рекламі «Здорової країни» навіть йшлося, що їжу готують «кращі кухарі Франції та Італії». Зазначали, що їхньою допомогою успішно скористалися 450 осіб.
У 2020 році правоохоронці встановили, що у рівненської «Здорової країни плюс» немає медичної ліцензії на лікування людей. А тому її діяльність розцінили як незаконне позбавлення волі наркозалежних і відкрили кримінальну справу. 19 травня спецслужби здійснили 27 обшуків безпосередньо в обласному центрі, а також у селах Бармаки, Колоденка та Мочулки Рівненського району та ще один — на Тернопільщині. Слідчі дії провели за участю 38 слідчих, 25 прокурорів, 40 оперативників поліції та СБУ, а також 40 спецпризначенців. Правоохоронці виявили 145 незаконно утримуваних осіб із різних регіонів України, частина з яких мала ознаки катувань, а деякі на вигляд були неповнолітніми. Крім того, вилучено дерев’яні щитки, які вішалися на шию потерпілим. Тоді поліція заявила, що «Здорова країна плюс» — це організована злочинна група, яка викрадала і катувала людей.
Наразі відомо, що за утримання 26 потерпілих ділки одержали 380 тисяч гривень.
У ході досудового розслідування було встановлено, що до керівників «реабілітаційних центрів» зверталися родичі осіб, які мають залежності і потребують лікування. Вони платили організаторам спочатку орієнтовно 8 тисяч гривень, а потім — щомісяця 5–12 тисяч. Наразі відомо, що за утримання 26 потерпілих ділки одержали 380 тисяч гривень. Самих пацієнтів із застосуванням обману та фізичної сили викрадали з їхніх будинків і доправляли в лікувальні центри. Тут їх обмежували не тільки в пересуванні, зокрема шляхом блокування вікон і дверей, зв’язку з родичами, вилучивши мобільні телефони, а й у харчуванні. Окремих осіб зв’язували клейкою стрічкою і застосовували крапельниці з медпрепаратами невідомого походження. Декотрих змушували до виконання різних робіт: будівельних, лісопильних чи ремонту приміщень. Гроші за це отримував керівник закладу. На таких «реабілітаційних центрах», за версією поліції, заробляли приблизно мільйон гривень на місяць. Бізнес організували колишні ув’язнені за тяжкі та особливо тяжкі злочини, зокрема й пов’язані з наркотиками.
За порушення режиму і спробу втекти реабілітантів кидали в сире ізольоване приміщення — карцер із бетонними стінами, де був лише стілець. Тут їх били та примусово вводили в організм психотропні та наркотичні речовини. Відомо, що з центру офіційно не було виписано жодного пацієнта, хоча декому вдалося втекти.
До такої «діяльності» пастор загалом залучив 21 особу. 17 із них перебувають у сізо. Ще 5 — під домашнім арештом: один співпрацював зі слідством і 4 дружини керівників «Здорової країни плюс», котрі вели бухгалтерію організації. Суд врахував, що вони приїжджі та мають на утриманні неповнолітніх дітей.
Рівненською обласною прокуратурою скеровано до Рівненського міського суду обвинувальний акт стосовно 22 осіб, яким інкримінують організацію викрадення та незаконне позбавлення волі двох чи більше осіб, а також катування, вчинене організованою групою. За вказані кримінальні правопорушення передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.
Послідовники ж запевняють: справа сфабрикована, а керівництво релігійної організації поплатилося за те, що хотіли оздоровити місто Рівне.
Ірина ПАСІЧНИК