Масниць без млинців, як іменин без пирогів, — не буває!
Уже зовсім скоро Сиропусна неділя відчинить браму Великого посту. Але передуватиме йому веселий і смачний тиждень — Масниця, що триватиме цьогоріч з 8 по 14 березня. Упродовж нього можемо насолоджуватися найрізноманітнішими оладками, варениками, сирниками, паляничками. Та чи не найпопулярнішою стравою цього періоду є млинці з усілякими начинками
«Атласні»
Тонесенькі, майже прозорі млинці, які, однак, не розповзаються від першого ж доторку, вважаються вершиною кулінарного мистецтва. Досягти такої якості не так уже й складно. Секретний компонент — крохмаль
Інгредієнти: 4 яйця, 4 ст. л. цукру, 4 ст. л. олії, 1 пакетик ванільного цукру, дрібка солі, 2 скл. молока, 1 скл. окропу, 2–3 ст. л. крохмалю, 1,5–2 скл. борошна.
Приготування. Збити яйця, цукор, сіль і ваніль, додати молоко й олію і як слід вимішати. Потому влити окріп, всипати просіяний крохмаль і, перемішуючи, поступово додавати просіяне борошно, поки не досягнете потрібної консистенції: щоб тісто добре лилося з ополоника, але не було надто рідким. Силіконовим пензликом злегка змастити прогріту сковороду олією, влити 0,5–1 ополоник тіста (залежно від діаметра пательні; тісто повинно тонким пластом покрити її дно) і круговим рухом дати йому розтектися. Із вказаної кількості інгредієнтів має вийти 30–40 млинців.
Налисники із заварним кремом
Якщо ваші рідні полюбляють солоденьке, то такі смаколики їм сподобаються
Інгредієнти: для тіста — 200 г борошна, 500 мл молока, 1 ст. л. цукру, 2 яйця, 2 ст. л. олії, 1 пакетик розпушувача, сіль, ванілін; для заварного крему — 3 ст. л. борошна, 2 яйця, 2,5 скл. молока, 1 скл. цукру, 70 г вершкового масла, кокосова стружка для оздоблення.
Приготування. Із зазначених інгредієнтів приготуйте рідке тісто і посмажте млинці. Молоко поставте на невеликий вогонь. Тим часом добре збийте яйця та цукор, додайте борошно, ретельно вимішайте. Тепле молоко поступово, по ополонику, влийте в яєчно-борошняну масу. Прогрівайте крем, постійно помішуючи лопаткою. Коли загусне, вимкніть вогонь. В охолоджену масу додайте масло кімнатної температури, вимішайте до однорідного стану. На млинець викладіть 2–3 ложки крему, розподіляючи його по всій площині, скрутіть у трубочку, посипте кокосовою стружкою.
Запечені брізолі
Брізоль — французька страва, отримана шляхом обсмажування або запікання м’яса чи риби в омлетній масі
Інгредієнти: для начинки — 0,5 кг фаршу, 1 цибулина, сіль, перець, 2 помідори, зелень; для млинців — 7 яєць, 7 ч. л. сметани, сіль, перець; для соусу — 5 ст. л. сметани, 2 зубчики часнику, сіль, перець; 150 г твердого сиру.
Приготування. Цибулю подрібнити блендером, змішати з фаршем, додати сіль, перець, улюблені спеції і добре відбити. Накрити фарш і поставити на годину в холодильник. Для млинчиків збивати кожне яйце окремо, додаючи до кожного по 1 ч. ложці сметани (або холодної води), перець і сіль за смаком. Ретельно збиту яєчну масу виливати на розігріту змащену пательню, спекти 7 млинців, остудити їх. Дрібно посікти зелень. На крупній тертці натерти сир. Помідори покраяти брусочками. Форму для запікання змастити олією. На кожен млинець викласти фарш, розподілити його тонким шаром, посипати сиром, зеленню, помідорами, підвернути боки і згорнути млинці трубочками. Помістити їх у форму. Для соусу змішати сметану і розтертий із сіллю часник. Змастити млинці, посипати сиром, що залишився. Запікати при 180 градусах близько 40 хвилин.
Печінкові млинці з морквяно-грибною начинкою
Така закуска і на вигляд гарна, і просто тане в роті!
Інгредієнти: для тіста — 0,5 кг печінки, 150 мл молока, 1–2 цибулини, 3 яйця, 4 ст. л. борошна, 0,5 ч. л. солі, 70–100 г вершкового масла, олія для смаження; для начинки — 2 морквини, 300 г печериць, 2 плавлені сирки, 3–4 ст. л. майонезу, зелень, сіль та перець до смаку.
Приготування. Печінку промити, видалити плівки, разом із цибулею пропустити через м’ясорубку. Щоб млинці були ще м’якшими, можна додатково збити блендером до однорідної консистенції. Додати яйця, просіяне борошно, молоко, сіль, м’яке вершкове масло і знову добре збити, маса має збільшитися в об’ємі. Готове тісто накрити плівкою і залишити на 15–20 хвилин, тоді смажити млинці на сковороді, трохи змащеній олією. Моркву потерти на дрібній тертці і протушкувати в невеликій кількості води та олії. Гриби порізати і кілька хвилин протушкувати разом. Сирки потерти на крупній тертці, додати до остиглих грибів та моркви, присолити, поперчити, всипати посічену зелень і вимішати все з майонезом. Викласти начинку на млинці, згорнути рулетиками і поставити в холодильник, щоб застигли.
А ви знали, що…
• Історія цієї страви бере початок ще до античної доби, проте вчені не мають єдиної думки щодо її походження: одні кивають у бік Китаю, інші вважають батьківщиною млинців Єгипет.
• Саме слово «млинець» має спільний корінь із «млин», тобто означає виріб із меленого зерна. Класичний млинець слов’яни вважають своїм.
Для наших пращурів це не просто улюблена страва, а страва-символ, яка використовувалась у багатьох обрядах і ритуалах. А кругла форма вказує на зв’язок із Сонцем.
• Для наших пращурів це не просто улюблена страва, а страва-символ, яка використовувалась у багатьох обрядах і ритуалах. А кругла форма вказує на зв’язок із Сонцем.
• Вислів «До тещі на млинці» пов’язаний із традицією в середу масничного тижня запрошувати доньку та зятя поласувати млинцями.
• Млинець зазвичай запікають з обох боків. Мистецтво його перевертання є своєрідним показником кулінарної майстерності кухаря, ознакою, за якою новачка відрізняють від професіонала. У деяких регіонах Європи влаштовували млинцеві перегони: учасники мають добігти до фінішу, підкидаючи млинець на сковорідці.
• Один із різновидів британських млинців — знаменитий йоркширський пудинг — запечене (а не смажене) тісто. При приготуванні воно піднімається, попри те, що в нього не додають ні соди, ні дріжджів — це відбувається за рахунок повітря, що потрапляє в тісто. У Великобританії млинці традиційно їдять з цукром, поливаючи лимонним соком (на десерт), або загортаючи в них пряні начинки (тоді млинці подаються до першого).
• Шотландські млинці, відомі в світі як американські (завезені у США переселенцями із Шотландії), готують із додаванням соди. Тісто має вийти густим, а невеликі млинці більше схожі на оладки, їх зазвичай подають на сніданок із кленовим сиропом та маслом. При цьому їх не обов’язково готувати вдома — можна замовити в численних ресторанчиках, зокрема на них спеціалізується мережа IHOP (Міжнародний дім млинців), яка налічує понад тисячу закладів.
• Млинцеві ресторани, куди зазвичай ходять усією сім’єю, також дуже популярні в Нідерландах, тут цю страву подають на обід.
Читайте також: Призовий фотоконкурс: «…Щоб не їли – милувались, до гіпермаркету щодня повертались!»
• Місцеві рецепти млинців є в багатьох німецьких землях. Популярні, наприклад, «Берлінер». І хоча це пончики з начинкою, але називаються млинцями. А розрізані млинці — фледле — компонент традиційного супу в Швабії (історичної області на півдні Німеччини).