Західний Буг «з’їдає» українську землю
Річка розмиває береги вздовж кордону на Любомльщині
Проблема ця не нова і болюча не лише для місцевої влади, а й прикордонників, селян. Адже щороку під час повеней Західний Буг потроху краде українську землю, забирає сінокоси. Швидка течія річки підмиває її високий правий берег, йдеться у матеріалі газети «Голос України». Це впливає на прикордонну структуру, бо ж розмивається контрольно-слідова смуга, руйнуються прикордонні стежки.
Західний Буг розділяє Україну і Польщу. Кордон, довжина якого в межах Волинської області становить понад 200 кілометрів, проходить посередині річки. На 52 ділянках, протяжність яких 24,5 кілометра, річка підмиває берег. До 2020 року для його укріплення виділялися кошти за програмою «Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів, сільськогосподарських угідь», яку реалізовувало Державне агентство водних ресурсів України.
Законом передбачалося, що 30–50 метрів берега по кордону має бути відведено у постійне користування прикордонним службам.
Але Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення інженерно-охоронного облаштування та утримання державного кордону», де було сказано, що Міністерство закордонних справ і Державна прикордонна служба повинні розробити програму щодо укріплення берегів на річках, які розмежовують держави, від розмивання. Щоб реалізувати її, необхідно відвести землю у власність. Тому законом передбачалося, що 30–50 метрів берега по кордону має бути відведено у постійне користування прикордонним службам. За словами виконувача обов’язків начальника Регіонального офісу водних ресурсів Ростислава Кравчука, поки що зроблено в районі Забузької насосної станції, поблизу сіл Адамчуки і Кошари, три ділянки завдовжки 1780 метрів. Була розроблена проєктна документація на ще одну. Але вона вже застаріла, бо ціни змінилися. До того ж є вже нові вимоги до неї та значно дешевші технології виготовлення.
Найширше Західний Буг розлився біля сіл Новогрузьке, Адамчуки та Забужжя. На одній із таких ділянок поблизу останнього він із 2010 року «проковтнув» щонайменше 15 метрів берега. По краю урвища проходить дорога, якою користуються прикордонники. Будь-якої миті вона може обвалитися. Річка має шанс дійти і до сільського кладовища, розташованого поруч, якщо нічого не робити.
Читайте також: На Волині громада убереглася від підтоплень і займеться облагородженням берегів (Відео. Фото)
Біля села Новогрузьке теж не краща ситуація. Там вода підмиває зарослий соснами берег. У річку впали дерева, що перешкоджають течії, затримують воду. І таких ділянок на кордоні понад пів сотні. Тож якщо не хочемо віддавати їй українську землю, необхідно припинити переміщення русла річки в бік Волині, не гаючись розпочати роботи з укріплення берегів.
Микола ЯКИМЕНКО.