Курси НБУ $ 41.32 € 42.99
Як фільтрувати вказівки дитині

Волинь-нова

Як фільтрувати вказівки дитині

– Обережно, не розлий компот! У тебе зараз все на штанах буде!

Фраз про обережність у батьків, особливо в мам, – повнісінько. Дитина регулярно чує щось на кшталт «ти зараз упадеш; заб’єшся; впустиш морозиво; зачепиш сестричку». А дорослі й не здогадуються, що, озвучуючи свої страхи, роблять малим ведмежу послугу. Здавалося б, що тут такого! Ще наші бабусі так казали й нічого. Між тим, люди, які глибоко вивчали психологічну науку, дійшли висновку, що конкретні слова викликають певні образи, ідеї. Неважко здогадатися, що уявляє малий на дереві, якому мама кричить: «Зараз упадеш, злазь!». Адже він чує авторитетну людину й раніше не раз спостерігав, що її прогноз справджувався… Якось читала оповідання про хлопчика, який заліз на високу березу і коли зібрався спускатися, побачив унизу маму: він так злякався, що аж почали труситися ноги. На щастя, та жінка зуміла себе опанувати й взялася направляти, яким боком йому ліпше злізти... То що казати, коли передчуваємо, що в дитини от-от трапиться халепа?

Навіть якщо дуже хвилюємося, маємо пробувати стриножити свої нерви і підбирати слова. Адже і в тривожній ситуації важливе можна сказати з позитивом. На цьому наполягає, зокрема, доктор наук, психолог-консультант для батьків Еріка Райшер у своїй книзі «Супербатьки»: «Для наших дітей буде корисно, якщо ми висловлюватимемо наші турботи й повчання в позитивному ключі. Наприклад, краще сказати: «Пильнуй за молоком у чашці» замість: «Не розлий», або ж «Тримайся міцно», аніж: «Не впади». Такі слова мають більш сприятливу спрямованість й образність».

Наприклад, краще сказати: «Пильнуй за молоком у чашці» замість: «Не розлий», або ж «Тримайся міцно», аніж: «Не впади».

Найцікавіше, що тема про обережні вказівки набагато глибша, аніж про буденні ситуації. Це також про загальновідому напівповну чи напівпорожню склянку. Бо ж якось так виходить, що один може бачити прикрість у тому, що ще не сталося, а інший – потенційно приємну подію! Без впливу батьків тут точно не обходиться.

Читайте також7-8 уроків в день – неприпустимо, – мовний омбудсмен про освітню програму

«Скажіть дітям, що робити, замість того, щоб казати їм, чого робити не потрібно», — наголошує психологиня й мама двох дітей Райшер. А я перечитую її слова й згадую, як часто адресую найменшому сину абсолютно безперспективну фразу: «Не скигли». Зазвичай озвучую її, коли вже ніщо інше не діє, хоч вона теж нічого не змінює. Відтепер випробовую новий рецепт – вислів, рекомендований Райшер: «Глибоко вдихни і повідом мені, будь ласка, спокійно».

Маєте свої зауваги – діліться! Зворотний зв’язок – ​за допомогою електронних адрес: [email protected] або ж [email protected]. Також є поштова – ​43025, м. Луцьк, просп. Волі, 13.

Telegram Channel