Скоро вже посвятим пасочки...
Попри величезну різноманітність рецептів великоднього хліба, загалом паски поділяють на дріжджові та сирні. Звісно, і одні, й інші мають певні особливості залежно від регіону, та й у кожної господині є свої маленькі секрети. А тим, хто ще не визначився з улюбленим видом пасхальної випічки, пропонуємо різні варіанти – можливо, серед них виявиться той, який захочеться готувати щороку
ДРІЖДЖОВІ
Бабка великодня
Такий рецепт у багатьох став фаворитом. Ніби нічого особливого, але зачаровує своєю пухкістю, легкістю, пружною структурою
Інгредієнти: 3,5 скл. борошна, 1 яйце, 6 жовтків, 20 г сухих дріжджів (або 40 г свіжих), 130 г вершкового масла, 1 скл. теплого молока, 3/4 склянки цукру, щіпка солі, 200 г родзинок, 1 пакетик ванільного цукру.
Приготування. Просіяне борошно змішати із сухими дріжджами (якщо використовуєте свіжі, то змішати їх із 2 ст. л. цукру, 0,5 скл. теплого молока, 4 ст. л. борошна і залишити на 20 хв.), додати решту інгредієнтів, окрім масла і родзинок, замісити тісто. Розтопити й остудити масло, влити його до тіста і добре вимісити до еластичної консистенції. Прикрити рушником, поставити на годину-півтори в тепле місце, щоб підійшло. Тоді замісити ще раз, додати родзинки. Форму змастити маслом, присипати борошном, на 1/3 її висоти викласти тісто, знову накрити і відставити, щоб підійшло до верху. Випікати в розігрітій до 170 градусів духовці 30–35 хвилин. Вистудити близько 15 хвилин у формі, потім вийняти й остаточно охолодити на решітці. Щедро притрусити цукровою пудрою або покрити помадкою.
Лимонна
Святкова випічка з ніжною текстурою і легким цитрусовим ароматом нікого не залишить байдужим
Інгредієнти: 2 л молока, 400 г масла (або по 200 г масла й маргарину), 200 г дріжджів, 4–5 скл. цукру, 1 скл. олії, 1 лимон, 25 яєчних жовтків, родзинки, ванілін, борошно.
Приготування. Жовтки збити з цукром, додати масло кімнатної температури й добре розтерти. Закип’ятити молоко і, ретельно мішаючи, влити до яєчної маси. Охолоне — всипати подрібнені дріжджі, трішки борошна, добре розмішати і залишити бродити. Коли опара гарно підніметься, додати в неї ванілін та потертий на дрібній тертці лимон (разом зі шкіркою, але вибрати кісточки) і місити тісто, поступово підсипаючи просіяне борошно. Наприкінці замісу за кілька прийомів влити олію, всипати родзинки і дуже добре вимісити — до появи бульбашок. Поки тісто рухається, підготувати форми, змастити їх смальцем, заповнити тістом на третину і поставити в тепле місце, поки пасочки піднімуться. За бажанням — оздобити великодній хліб завитками, квітами, пасхальними символами з того ж тіста (трішки підмісивши його з мукою, щоб було тугішим) або з прісного. Коли пасочки підійдуть, змастити їх збитим яйцем і випікати в попередньо розігрітій духовці (час — залежно від розміру паски, від 35 хвилин до години). Якщо верх паски залишаєте рівним, можна після випічки прикрасити білковою глазур’ю та барвистими посипками.
Швидка
Це неймовірно простий спосіб: увечері розчинили, а вранці додали решту складників, замісили, розклали тісто у форми і, щойно підросло, — шусть у піч! Ну або ж у духовку, але це трохи довше, бо всі одразу пасочки не помістяться
Інгредієнти: 3–4 скл. цукру, 18 жовтків, 200 г вершкового масла, 200 г маргарину, 200 г свіжих дріжджів, 0,5 скл. олії без запаху, 1 л молока, борошно, ванільний цукор, 1 скл. родзинок.
Приготування. На дно миски висипати 2 склянки цукру, вилити трохи збиті жовтки. На них постругати ножем масло й маргарин (найкраще це робити, якщо вони щойно з морозилки), подрібнити дріжджі, зверху висипати решту цукру і залити теплим (але не гарячим!) кип’яченим молоком. Все! Миску накрити рушничком і залишити на півдоби. Через 10–12 годин просіяти борошно і вимісити — чим довше, тим смачнішими будуть паски (місити не менше 40 хвилин). Тісто має вийти дуже м’яке, еластичне і блискуче. В кінці додати родзинки, ванілін, олію, ще раз добре вимісити, після чого зразу розкладати у форми, заповнюючи їх на третину. Коли паски піднімуться, змастити верх збитим жовтком і випікати у попередньо розігрітій духовці або в печі. Оздобити на свій смак.
СИРНІ
Царська
Її назва ж пов’язана з наявністю у складі випічки мигдалю і кориці, які надають цій пасці ніжного вишуканого смаку, але раніше були доступні лиш аристократам
Інгредієнти: 1 кг сиру, 3 яйця, 200 г вершкового масла, 2 скл. сметани, 2 скл. цукру, 1,5 ч. л. кориці, родзинки, ванілін, мигдаль — за смаком.
Приготування. Сир ретельно протерти через сито, тоді змішати з маслом, яйцями і сметаною. Всю масу скласти в посудину з товстим дном і нагрівати, постійно мішаючи, щоб не пригоріло. Як тільки на її поверхні з’являться перші бульбашки, зняти з вогню і продовжувати мішати до охолодження. Потому додати решту складників: цукор, ванілін, родзинки, корицю, товчений мигдаль. Масу ретельно перемішати, викласти в пасочницю, вистелену полотняною серветкою так, щоб не було складок, і поставити під вантаж. Якщо немає спеціальної пасочниці, можна скористатися дитячим відерцем, салатницею тощо. Форма з паскою повинна простояти на холоді не менше 12 годин.
З шоколадом і сметаною
Ніжна і смачна, вона здивує своїм неповторним смаком будь-якого гурмана
Інгредієнти: 1 кг сиру, 2 жовтки, 200 г вершкового масла, 1 скл. цукру, 150 мл густої сметани, 50 г чорного шоколаду, 2–3 ст. л. цукрової пудри, 40 г фундука, 40 г родзинок, ваніль до смаку.
Приготування. Протріть сир через сито або збийте блендером, додайте масло, жовтки, цукор, ваніль, сметану. Шоколад натріть на крупній тертці, змішайте з цукровою пудрою, щоб не злипався і не розтавав. Ізюм і шоколадну стружку додайте в сирну масу і ретельно перемішайте. Форму вистеліть марлею в 2–3 шари, залишивши довгі краї. Щільно наповніть її сирною масою, накрийте кінцями марлі, покладіть зверху пласку тарілку або кришку і притисніть вантажем. Залишіть під пресом щонайменше на добу, щоб стекла зайва рідина. Після того заберіть гніт, переверніть на блюдо і зніміть марлю.
Паска «Сюрприз»
Кулінарна фантазія безмежна! Хочете здивувати тих, хто не любить солодкого, – приготуйте на святковий стіл закусочну паску
Інгредієнти: для тіста – 300 г борошна, 2 ст. л. майонезу, 2 ст. л. сметани, 1 ч. л. горілки, 1 ч. л. цукру, 0,5 ч. л. солі, 150 г маргарину; для начинки – 2 курячі стегенця, 200 г печериць, 0,5 болгарського перцю, 1 цибулина, зелена цибуля, сіль та перець – до смаку; для оздоблення – 4 ст. л. жирної сметани, варена морква, зелена цибуля, перець солодкий (0,5 шт.).
Приготування. Замісити не дуже круте пісочне тісто із вказаних інгредієнтів, загорнути в харчову плівку і покласти в холодильник на 15 хвилин. Тим часом приготувати начинку: зі стегенця обрізати м’ясо, покраяти шматочками, а гриби, перець і цибулю порізати соломкою. Зелену цибулю дрібно посікти. Все змішати, посолити і поперчити. Дістати тісто з холодильника. Підготувати дві невеликі форми: спочатку встелити дно і боки папером для випічки, потім так само – тістом: круг (не тонкий) на дно і прямокутник по висоті форми, підрівняти краї і зліпити пальцями обидві частини тіста. Наповнити форму підготовленою начинкою, щоб була невелика гірка. З тіста зробити кришечки з дірочками посередині, накрити «пасочки», защипнути краї. За бажанням можна зробити із джгутика обідок для оздоблення. Випікати спочатку при 200 градусах 30 хвилин, потім знизити температуру до 180 градусів і залишити ще на 20 хвилин. Коли «паски» охолонуть, акуратно вийняти з форм, змастити верх сметаною і прикрасити овочами.