Королева Єлизавета II і принц Філіп: їхній шлюб тривав 73 роки і п’ять місяців
Вони познайомилися, коли принцесі Єлизаветі було 8 років, а принцу Філіпу 13. Бачилися кілька разів через ще якийсь час на різних заходах. Але закохалася Єлизавета в юного блондина, коли їй було 13, а йому — 18
Філіп навчався в Королівському військово-морському коледжі в Дартмуті. Саме він проводив екскурсію коледжем для королівської сім’ї, яка приїхала одного разу до Дартмута. До оголошення про заручини минуло вісім років. Принц Філіп встиг побувати на фронті, повернутися і освідчитися принцесі. Він не був бажаним зятем, король Георг VI підшукував для своєї старшої дочки більш достойну партію, але Єлизавета наполягла на тому, що вийде заміж тільки за своє перше кохання.
Після повернення Філіпа з фронту у Великій Британії сім’я принцеси Єлизавети II зрозуміла, що сперечатися з дочкою марно. Що цікаво, наречені були далекими родичами: мали спільну прапрабабусю — королеву Вікторію, що робило їх четвероюрідними братом і сестрою. Але вже тоді всім було ясно, що ані цей факт, ані якісь інші не зможуть перешкодити їхньому шлюбу.
Невідомо, як саме Філіп освідчився своїй принцесі: одні подейкують, що він написав про це в одному з листів, а інші кажуть, що Єлизавета II сама попросила принца одружитися з нею. Як би там не було, офіційно про заручини палац оголосив у червні 1947-го, а 20 листопада цього самого року зіграли весілля у Вестмінстерському абатстві.
Він не був бажаним зятем, король Георг VI підшукував для своєї старшої дочки більш достойну партію, але Єлизавета наполягла на тому, що вийде заміж тільки за своє перше кохання.
Філіп не хотів пишного застілля. Проте під час приготувань королівській сім’ї порадили таки влаштувати гучну урочистість, яка і стала першим масштабним святкуванням післявоєнного часу.
Напередодні одруження з принцесою Філіп отримав титул герцога Единбурзького. Їй тоді був 21 рік, а її чоловікові — 26. Із запрошених родичів з боку нареченого була тільки мати, яка на той момент уже багато років страждала від психічного захворювання. Перед весіллям майбутній принц Філіп, герцог Единбурзький, перейшов у англіканство, відмовився від титулів принца Грецького і Данського та отримав британське підданство. На самій церемонії Єлизавета наполягла на тому, щоб виголосити традиційну клятву, в якій обіцяла коритися своєму чоловікові. Це дещо збентежило присутніх гостей, адже всі розуміли, що, коли принцеса стане королевою, Філіп повинен буде підкорятися їй.
Принцу Філіпу судилося провести своє життя, йдучи на три кроки позаду королеви Єлизавети II, своєї дружини, але саме він мав найбільший вплив на монархиню. Єлизавета II в своїй промові про Філіпа в день їхнього золотого весілля сказала: «Він не любить компліментів, але він просто був моєю надією і опорою всі ці роки. І я, і вся сім’я, і ця країна, і багато інших зобов’язані йому в більшій мірі, ніж він коли-небудь визнає або ми коли-небудь дізнаємося».
Принц Філіп не приховував, що сенс його життя був у служінні королеві, але в той же час був єдиною людиною з усього оточення, хто сприймав її в першу чергу не як монархиню, а як свою дружину. У шлюбі в пари народилося четверо дітей: принц Чарльз (головний спадкоємець престолу), принцеса Анна, принц Ендрю і принц Едвард. 73 роки вони підтримували одне одного і продемонстрували гарний приклад своїм онукам і правнукам. Королева Єлизавета II говорила, що якби не Філіп, вона б не впоралася з важким тягарем корони, і тільки своєму принцові дозволяла не зовсім коректні жарти на свою адресу.
Проживши століття, Філіп залишився при здоровому глузді і найбільше не хотів здаватися немічним і слабким. Перебуваючи чотири тижні в госпіталі, він рвався додому для того, щоб піти з цього світу в рідних стінах та поруч із коханою Лілібет (так батьки називали Єлизавету, коли вона була маленькою). Біограф британської королівської сім’ї Річард Кей розповів виданню Daily Mail про те, що свої останні дні Філіп проводив практично завжди в ліжку, але знаходив сили для того, щоб потрапезувати з коханою дружиною. «Навіть незважаючи на погіршення здоров’я та стан, який сигналізував про те, що його життя наближається до завершення, королева і принц Філіп все ще могли проводити час одне з одним», — говорить біограф. Коли серце Філіпа зупинилося, Єлизавета II була поруч.
Марина ЛУГОВА
Читайте також: Волинський гурт готує велику акустичну програму.