25 липня Україною пронесеться буревій: передбачення народного синоптика
Леонід Горбань, який живе під Києвом, здатен спрогнозувати погоду на рік наперед. При цьому Леонід Іванович майже завжди потрапляє в «десятку» або як мінімум у «дев’ятку». Ще він унікальний тим, що за освітою не метеоролог, а… професійний пожежник, підполковник, який має 34 роки військової вислуги
Уміння прогнозувати погоду — від англійського барона Барлета
Леонід Горбань народився 11 вересня 1939-го, але свій день народження відзначає пізніше з релігійних міркувань: 11-го був страчений Іоанн Хреститель. Уміння передбачати погоду дісталося Горбаню у спадок — від прапрадідуся по материнській лінії, англійського барона Барлета, який приїхав у полтавське село вивчати історію Запорізької Січі, та так і осів в Україні, одружившись із місцевою красунею.
Предок Горбаня використовував для довгострокових розрахунків погоди так званий «Брюсов календар», який враховує вплив Сонця, Місяця і планет на погоду Землі. Брюс, російський воєначальник і вчений, першим застосував числові ряди планет, відомі ще древнім грекам і китайцям, для успішного прогнозування погоди. Після смерті сера Барлета ці книги зберігалися в місцевій церкві, священники передали їх Леоніду.
«Мій дідусь був простим шевцем, але грамотним — книги читав, — розповів segodnya.ua Леонід Іванович. — Якось один зі священників сказав йому: «Афанасію, меншому онукові дано буде продовжити те, чим займався ваш рід. Старшого онука навіть не турбуй, а Льоньку вчи!». Я навіть у футбол жодного разу так і не зіграв. Потайки до церкви бігав, адже там у батюшок різні книги були — про релігію, науку. Священники читають, а мене на коліна посадять, і я слухав. І так цілих 10 літ. Як казав один із батюшок, «прийде час — знання спливуть». Так і сталося. Коли в 17 років я йшов в училище, дідусь сказав: «Дай слово, що не кинеш. Бо якщо не ти, всі знання зникнуть. І напиши книгу!».
Книгу «Народний календар погоди» Леонід писав три десятиліття і видав уже в 1990-ті після розвалу СРСР. Раніше було неможливо: її вихід не схвалив відділ цензури при райкомі компартії. За словами Горбаня, цензори називали його знання «поповщиною», погрожували «зірвати погони». Потім були й інші книги, найвідоміша — «Погода до 2030 року». Однак ніхто не міг заборонити Горбаню застосовувати знання на практиці. «Дідусь так і говорив, щоб я до 50 літ мовчав, інакше КДБ посадить, — згадує Леонід Іванович. — А потім такий бардак почнеться… Ось тоді сміливо видавай книгу. У 60 років їдь до Києва і Москви. Тебе почнуть визнавати. А після 60 сам почнеш вчити! Так і сталося».
Дає прогнози, але стосунків із Гідрометеоцентром не підтримує
Якось всю пожежну частину, де служив Горбань, відправили на охорону врожаю від вогню. А за розрахунками народного синоптика, мали початися дощі на 11 днів. Горбаня не послухали — виїхали всі, крім його підлеглих. І даремно мокли в полі — дощ справді почався.
А одного разу він пішов проти самого ЦК партії. Прийшла телеграма з Москви: «10–11 вересня очікується мороз до –9 градусів, всім підприємствам виділити службовців на збирання помідорів, щоб не пропали». У народного ж синоптика розрахунок був іншим: морозів він чекав не раніше жовтня. Леоніду Івановичу вдалося пробитися на обласне ТБ Луганщини, де він служив, і переконати з екрана керівників господарств не гарячкувати. І правильно зробив — мороз ударив на місяць пізніше очікуваного.
Після цього випадку Горбань у 1989 році виступив на Всесоюзній конференції в Києві щодо забезпечення сільського господарства, де порушували тему погоди. Але офіційні синоптики не сприйняли його розрахунків: мовляв, погода — це хаос, а хаос прогнозувати неможливо. З тих пір із представниками Гідрометцентру він стосунків не підтримує, як і вони з ним.
Коли нам влітку чекати спеки, дощів і бур
Проте журналісти залюбки беруть прогнози в Леоніда Горбаня. Так сталося і цими днями, коли він розповів кореспондентам ТСН про свої передбачення на літо.
За словами народного синоптика, 2021-й — це рік під управлінням Сатурна, який і задає погоду. Тож, за розрахунками Леоніда Івановича, літо цього року буде доволі спекотним, але з дощами та грозами, навіть бурями.
Отож:
Червень
1–2 числа — тепло та дощі, 3–5 червня — спека, 6–7 червня — дощі, 9–22 — сухо і спекотно, 25, 26, 30 — дощі, від 23 червня і до кінця місяця — помірна тепла погода;
Липень
Початок місяця буде дощовим, від 4 до 8 липня — аномальна спека, 11–12 липня — дощі та бурі, 16–17 — дощі, від 18 до 28 — спека, 25 — гроза і буря, 30 липня — дощі.
Серпень
1–3 — сильна спека, 2 — гроза та буря, 8 — буря, 11–14, 22, 27 та 29 — дощі, від 19 до 21 та від 23 до 26 серпня — спека.
Читайте також: Волинська восьмикласниця провела віртуальну екскурсію рідним краєм і отримала приз всеукраїнського конкурсу
Олександр ПАНЧЕНКО
Джерела: segodnya.ua, tsn.ua.