Безпрецедентне затримання в Мінську: хто такий Роман Протасевич і що йому загрожує
Молодий журналіст брав участь у протестах ще 10 років тому, а також працював на українському Донбасі
В аеропорту Мінська затримали Романа Протасевича – для цього влада примусово посадила пасажирський літак Ryanair.
Хто такий Роман Протасевич і що йому загрожує в Білорусі, пише Сьогодні.
Протасевич – мінчанин, у цьому році йому виповнюється 26. Навчався на факультеті журналістики БГУ, проте його відрахували, як він заявив, з політичних мотивів. Опозиціонер, журналіст і блогер. У ЗМІ Білорусі пропрацював понад 8 років, зокрема журналістом «Єврорадіо» і білоруської служби «Радіо Свобода». Виступав за декомунізацію і легалізацію канабісу. Протягом року працював на Донбасі в зоні АТО як журналіст-фрілансер.
Став одним із творців каналу NEXTA – у 2015 році його запустили на YouTube, а в 2017-му канал перейшов у Telegram. Згодом влада назвала канал екстремістським. Канал висвітлює масові акції протесту проти Олександра Лукашенка. Наприкінці вересня Роман заявив про вихід з проєкту NEXTA й останнім часом вів телеграм-канал «Білорусь головного мозку» (також названий владою екстремістським). Причин розбіжностей з колегами Роман не коментував.
Роман Протасевич живе і працює в Литві за національною візою, виїхав з Білорусі минулого року. Відомо, що він також вивіз своїх батьків з Білорусі, після чого Лукашенко позбавив військового звання батька Романа – Дмитра Протасевича.
Роман Протасевич живе і працює в Литві за національною візою, виїхав з Білорусі минулого року. Відомо, що він також вивіз своїх батьків з Білорусі, після чого Лукашенко позбавив військового звання батька Романа – Дмитра Протасевича.
Що загрожує Протасевичу?
У листопаді 2020 року Роман Протасевич був звинувачений за кількома статтями. Міністерство закордонних справ Білорусі вимагало від Польщі видати його.
За даними КДБ, Протасевич оголошений у міждержавний розшук, а також внесений у перелік причетних до терористичної діяльності.
ЗМІ повідомляли, що Протасевичу може загрожувати страта, проте це не так. Журналіст проходить обвинуваченим за такими статтями:
- ч. 3 ст. 130 (вчинення умисних дій, спрямованих на розпал соціальної ворожнечі за ознакою професійної належності – максимальна санкція до 12 років);
- ст. 293 (організація масових заворушень – максимальна санкція до 15 років);
- ст. 342 (організація групових дій, що грубо порушують громадський порядок – максимальна санкція до 3 років).
За жодною з них не передбачена найвища міра покарання.
«Його підозрювали в причетності до екстремізму, але обвинувачення за цією статтею висунуто не було», – пояснив «Сьогодні» правозахисник центру «Вясна» Сергій Сис.
Нагадаємо, у Греції, ще перед вильотом літака компанії Ryanair, який вирушав за маршрутом Афіни – Вільнюс, екс головний редактор NEXTA Роман Протасевич помітив за собою стеження. Після гучного затримання в Мінську екс головного редактора NEXTA Романа Протасевича соцмережі закликають до бойкоту компанії Ryanair. Для того, щоб його затримати, спеціально посадили літак, який летів з Афін до Вільнюса.
Читати також: Лукашенко дозволив стріляти в мітингувальників