Граціозність ірисів підкорить ваше серце
Півники (так їх ще називають у деяких регіонах) цвітуть з кінця весни до середини літа, тож у червні — аншлаг
Існує думка, що вони не вибагливі й можуть рости практично без догляду. Це дійсно правда, але щодо старих сортів, з невеликими квітами. А от сучасні — з потужним кущем, декількома бутонами й великими квіткосами — потребують уже складнішої агротехніки. Для того, щоб вони могли за досить короткий період часу так розвинутися, необхідно забезпечити їх достатньою кількістю поживних елементів.
Усі іриси поділяються на дві основні групи — бородаті (наявність особливих волосків на пелюстках) й небородаті (пелюстки гладкі, квіти менші, але на кущі їх більше).
За висотою квітконоса розрізняють такі бородаті іриси: карликові — мініатюрні (до 20 см, з 1–3 квітками) і стандартні (21–40 см, з 2–4 квітками); середньорослі — 41–70 см, з 4–6 квітами на квітконосі; високі — понад 70 см, мають більше 6 квіток на квітконосі.
Ґрунт для ірисів повинен бути нейтральним або злегка лужним, вологопроникним.
Саме останні найпопулярніші у садівників. У них потужні, розгалужені квітконоси з безліччю бутонів і чудовими, великими квітами, які мають різну форму і забарвлення. Краї пелюсток можуть бути рівні або мереживні, гофровані. Висота і забарвлення борідки також різна.
Аби ці красені радували вас, необхідно знати деякі нюанси догляду за ними. Ґрунт для ірисів повинен бути нейтральним або злегка лужним, вологопроникним. Важкий, щільний можна розбавити піском. Місце має бути сонячним. Навіть часткова тінь пригнічує їх ріст.
Читайте також: Який коктейль найпопулярніший в українців?
У процесі вегетації іриси необхідно регулярно поливати, розпушувати ґрунт і видаляти бур’яни. Рекомендується тричі підживити комплексними мінеральними добривами: на початку сезону, в період формування бутонів і через 10–14 днів після закінчення цвітіння. Відцвілі квітконоси необхідно своєчасно обрізати гострим ножем. А з початком перших заморозків — і зів’яле листя. На зиму іриси вкривають.
При посадці саджанця обрізують листя на третину, залишаючи приблизно 20 см. Готують ямку глибиною 25 см, роблять в ній невисокий горбок. На нього укладають кореневище, акуратно розправляють, присипають землею, затим злегка утрамбовують долонями і поливають водою. Коренева шийка повинна бути на рівні ґрунту. Важливо не заглибити її. Віяло листя бажано спрямувати на північ, так рослина не буде затінювати сама себе. Відстань між двома сусідніми саджанцями повинна становити близько пів метра, для карликових сортів — трохи менше. Після посадки поливають і мульчують торфом або листям. На одному місці бородаті іриси ростуть не більше 3–5 років. Далі кущам потрібен поділ і нова ділянка.
Софія В’ядач
За матеріалами vseroste.com.ua, domicad.com.ua, floristics.info.