Працювали лише із рукописами: у Луцьку відбулась презентація 14-томника Лесі Українки
«Повне академічне зібрання творів Лесі Українки у 14-ти томах – це не просто усі зібрані тексти Лесі Українки. Це тексти – науково опрацьовані й прокоментовані, що показують сучасний рівень сприйняття нашої найталановитішої письменниці сучасною українською гуманітаристикою», - зазначив проректор Волинського національного університету ім.Лесі Українки Юрій Громик під час презентації книг, що відбулась 29 червня 2021 року за участі голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка та голови обласної ради Григорія Недопада.
Нагадаємо, повне академічне зібрання творів Лесі Українки у 14-ти томах підготувала команда лесезнавців Волинського національного університету ім.Лесі Українки, попередньо вигравши творчий конкурс, який оголосило Міністерство культури та інформаційної політики України. Працювали над підготовкою зібрання упродовж семи місяців.
Вперше 14-томник представили у Києві у день народження поетеси, 25 лютого 2021 року. Відтоді презентації продовжуються у містах і селах усієї України. Сьогодні ж представлення цієї унікальної роботи відбулось у стінах головної адмінбудівлі краю за участі тих, хто працював над виданням.
Зокрема, присутнім розповіли про специфіку проведеної величезної роботи за такий короткий проміжок часу.
Унікальність роботи також у тому, що попереднє «повне» видання, підготовлене у 1981 році, було цензурованим та містило не всі тексти літераторки.
Як розповів проректор Волинського національного університету ім.Лесі Українки Юрій Громик, підготували 14 томів, не беручи до уваги жодне із попередніх багатотомних видань Лесі Українки. Працювали лише із рукописами, а також із першодруками, що виходили за життя поетеси та відповідали її авторській волі.
«По-новому з рукописів, а за відсутності рукописів, то з першодруків, ми відновили тексти Лесі Українки – цілком такими, якими вони були в її написанні. Окрім того, ми підготували коментарі і примітки до цих текстів. Історію кожного тексту прокоментовано. В кожному тексті прокоментовано ті поняття, явища культури, політики чи інші явища, які можуть бути не зрозумілі сучасному читачеві», - зазначив Юрій Громик.
Більше того, усі томи сформовані за жанровими блоками і кожен жанровий блок супроводжується науковою передмовою, в якій показані стан сучасного наукового осмислення та опрацювання кожного блоку в творчому статку письменниці.
Перші чотири томи – це драматургія Лесі Українки. До слова, письменниця авторка приблизно 20-ти драматичних творів. Це ті тексти, які призначені для постановки на сцені театру.
П’ятий том – це поезія та ліро-епічні твори, шостий – проза, сьомий – публіцистика і літературно-критичні праці.
Восьмий том – переклади Лесі Українки. До речі, це найбільший том, що має 1200 сторінок. Поетеса досконало знала основні європейські мови (англійську, німецьку, французьку). Окрім цього, знала болгарську, польську, російську. Тож у восьмому томі відображені результати її перекладацької роботи.
Дев’ятий том – результати фольклорної експедиції Лесі Українки, її брата та сестри у селах волинського Полісся та Волині, де вони записували фольклор, переважно пісенний. Як відзначив проректор університету Юрій Громик, саме цей том є «найбільш волинським».
Десятий том – унікальний, бо вперше у повному зібранні творів Лесі Українки опубліковано її підручник «Стародавня історія східних народів». Зовсім юною письменниця написала підручник з непростої теми – історії стародавнього Сходу.
З 11 по 14 томи – це листовна спадщина Лесі Українки. Це книги, де з листів можна зрозуміти, що захоплювало письменницю, що розчаровувало, чим переймалася тощо. Крім того, це своєрідний портрет епохи і України, і Європи кінця 19 початку 20 століття.
Слід зауважити, що робота авторів – це дійсно великий здобуток, адже показує не лише Україні та усьому світові справжню Лесю Українку за текстами, контекстом, мовою, концепціями, ідеями тощо. Унікальність роботи також у тому, що попереднє «повне» видання, підготовлене у 1981 році, було цензурованим та містило не всі тексти літераторки.
Відтак, голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко висловив вдячність усім, хто долучився до створення 14-томника зібрання творів.
«Проведена величезна та кропітка робота, тому дякую усім, хто долучився до створення 14-томника зібрання творів талановитої письменниці», - сказав Юрій Погуляйко.
Управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації.