«Прямих доказів немає, але ти все одно будеш сидіти»: волинянину дали 9 років, однак люди не вірять, що вбив – він (Відео)
Простими словами так можна перефразувати вирок Шацького районного суду у справі про вбивство 36-річного Миколи Клейзуна в селі Машів Ковельського (колишнього Любомльського) району
Про цей випадок ми б ніколи не дізналися, швидше за все, просто опублікували б новину, що черговий душогуб втрапив за ґрати. Але зненацька простого селянина, який любить хильнути зайвого і про долю якого ніхто не турбується, взялися захищати... родичі загиблого. Вони найняли адвоката й почали відвідувати кожне судове засідання. Припускаємо, що всі причетні, поліцейські, прокурори і судді неабияк здивувалися із такого повороту подій
Сестра вбитого Валентина Дячишин вирішила врятувати, на її думку, невинну людину. Вона розповіла, що спочатку повірила у версію правоохоронців, бо думала, що вони мають беззаперечні докази провини її односельчанина Романа Богуша, а потім випадково підглянула за проведенням слідчого експерименту і зрозуміла, що той і приблизно не уявляє, яким чином був убитий її брат, але вину визнає і «меле» таке, що в голові не вкладається… Згодом вона дізналася, що нібито «допоміг» поліцейським знайти вбивцю колишній міліцейський посадовець Петро Влащук, з яким свого часу якраз і був конфлікт у загиблого:
— Поліцейський Олег Шлапа, коли провернулися від нього, сказав: «Нам Вакула (прізвисько Влащука. — Ред.) добре поміг. Він сказав, хто вбив».
Валентина здивувалася, коли почула, що підозрюють Богуша, адже Роман був другом Миколи, і в голові не вкладалося, що він міг заподіяти її брату смерть.
Значна частина обвинувачення базувалася на словах самого Романа. Спочатку він вину визнав, щоправда, не міг толком пояснити, навіщо і як вбивав товариша. А потім заявив, що на нього тиснули, тому злякався і погодився зізнатися в тому, чого не робив.
Свідчення селянина суд врахував, але не всі. Там, де чоловік розповідає, що бився з жертвою, — Феміда вірить, а коли каже, що не вбивав, — ні. Бо, мовляв, ці твердження нелогічні і мають намір ввести органи правосуддя в оману.
А те, що під час цієї бійки навіть кава не розсипалася (пачка відкритою стояла на столі, як стверджує сестра загиблого), чомусь виявилося неважливим.
— У кримінальному провадженні дійсно відсутні прямі докази на підтвердження винуватості Богуша у вчиненні умисного вбивства Миколи Клейзуна, однак скоєння цього кримінального порушення Романом Богушом встановлено на підставі саме сукупності інших вищенаведених належних і допустимих непрямих доказів, які з урахуванням обставин цього кримінального провадження та висунутих на свій захист послідовних версій засудженого щодо обставин смерті потерпілого, наданих ним під час додаткового допиту, що не узгоджується з вказаними доказами, дає змогу встановити винуватість Богуша у вчиненні умисного вбивства, відповідно до стандарту доказування поза розумним сумнівом, — йдеться у вироку.
Роману Богушу призначили дев’ять років позбавлення волі. Однак пані Валентина не буде здаватися і планує подавати апеляцію.
Незрозумілих моментів у справі багато. Ось наприклад: поліцейські знайшли в оселі підозрюваного телефон загиблого (апарат окремо, сімкартка окремо). Чим не доказ? Але є нюанс, номер покійника з’явився в мережі, коли Богуша не було вдома. У Валентини досі збереглося смсповідомлення, що це підтверджує.
А чого слідство не знайшло, так це знаряддя вбивства. І цей факт викликає чимало запитань.
Читайте також: Беззахисного селянина взялися відстоювати прості люди — наші читачі. Тому залишитися осторонь не змогли.
Ось що сказав у суді прокурор Володимир Ющик про стан обвинуваченого на час злочину:
— Допитана в якості свідка Мінчук Роза повідомила, що … Клейзун відчинив двері та побачив Богуша, який стояв на колінах та намагався по стіні піднятися, при цьому Богуш був у стані сп’яніння… Богуш, визнав, що вживав 24 грудня спиртне (самогон), як пояснив у суді близько 800 грамів протягом дня, а при опитуванні експертомпсихіатром та психологом повідомив, що випив близько одного літра.
А так обвинувачувач характеризував його розумові здібності:
— Відповідно до висновку психологопсихіатричної експертизи Богуша встановлено, що він страждає на легку розумову відсталість з алкогольним обтяженням, що не позбавляє його здатності усвідомлювати свої дії та керувати ними.
Отож виходить, що п’яний як чіп чоловік із дуже низьким рівнем інтелекту вбив людину, потрапивши клинком у сонну артерію(!), а потім так сховав знаряддя вбивства, що наші доблесні поліцейські не змогли його знайти.
Роману Богушу призначили дев’ять років позбавлення волі. Однак пані Валентина не буде здаватися і планує подавати апеляцію.
Ми ж не можемо стверджувати, що суд помилився чи навмисне відправив невинного за ґрати, але якщо є хоча б маленька ймовірність цього, не маємо права мовчати. Бо тоді безпідставно на лаві підсудних може опинитися кожен, у кого немає родичів у прокуратурі чи поліції, а добрих людей, які візьмуться вас захищати лише через прагнення справедливості, може і не знайтись.
Олег КРИШТОФ,
Аліна ВІТИНСЬКА