«Дякую за те, що я вдома»
— Ой леле! — Маринка аж підскочила, вийшовши з хати. — Вам кого?
На ґанку, підставивши обличчя сонячним промінчикам, сиділа старенька. Вона, мов той кіт, що дочекався весни, гріла то один, то другий бочок. Усміхалась, мов немовлятко у колисочці. Але не це збентежило Маринку — здоровенний пес Сірко, який навіть на горобців гавкав, не даючи їм щебетати спокійно, облизував старенькій руки і зазирав вірно в очі.
— Ви до кого? — знову повторила своє запитання Маринка.
Жінка, мов від сну прокинувшись, поглянула на господиню.
— Я додому, — і нічого не пояснюючи, знову відвернулась, підставивши обличчя сонечку.
Маринка заскочила до хати будити Степана. Чоловік ледь зрозумів, що від нього дружина хотіла. Так сонний і вийшов, а побачивши стареньку, отетерів:
— Тьоть Валь, а ви тут як? Галина з вами?
Старенька з тією ж щасливою усмішкою поглянула на Степана:
— Галя? А до чого тут вона? Я вдома, синку! Я вдома.
Степан попросив дружину нагодувати і напоїти чаєм стареньку, а сам заскочив у хату телефонувати донці тітки Валі. Ще десять літ тому, будучи парубком, купив він цей дім у тітки Валі. Тоді її, майже вісімдесятирічну, донька забирала на «доживання» до себе у столицю. А тут на тобі! Якщо чесно, Степан і не думав, що старенька ще жива. Це ж скільки їй — 90?
— Тьоть Валь, Галя хвилюється. Там вас уже у розшук подали. Вона дві ночі не спала, вас по всьому місту шукали. Ви чого тут?
— Я вдома! — все з тією ж усмішкою сказала старенька. А потім нагнулась і поцілувала здоровенного пса у самісінький ніс. — Он і Сірко впізнав, усю ніч від мене не відходить. Щось скимлить, розповідає.
…Галина приїхала вже за три години. Зі сльозами на очах кинулась обіймати матір. Просила вибачення за незручності і все намагалась стареньку посадити в авто:
— Мамочко, їдьмо додому. Так нас налякала. Ми ж три дні не спали і не їли — все тебе шукали.
Я тут сиділа, коли ти, донечко, з татом оту вишеньку садили. А отой горіх я з ним ще до твого народження посадила.
Хоч як просила донька, а старенька і з місця не зрушила:
— Роби, що хочеш, а я Богу душу на рідній землі віддам. Весна ж, доню. Ти чуєш, як земля пахне? Я насиділась на твоєму шостому поверсі — досить. Невже не розумієш, що я й до літа не дотягну. Дай останню мою весну вдома зустріти. Дай подивитись, як бджоли мед із квіту чи вишень беруть. Дай я зорі, доню, побачу.
Слухали бабцю і плакали всі, а найбільше Галина. І просила маму, і навколішки ставала, а та одне мов заведена повторювала: «Я вдома».
Троє розгублених дорослих, усі в сльозах, стояли над бабусею, яка нічого і нікого навколо не бачила і не чула, а просто глибоко вдихала рідне повітря і мружилась на весняному сонечку.
— Що з нею робити? Як далі бути? У нас і родичів тут немає вже, — бідкається Галина. — От куди нам із нею? Хоч плач.
Читайте також: На Олімпіаді спека: російська спортсменка втратила свідомість
Маринка і Степан лиш поглянули одне на одного, все зрозуміли. Бабця з Галиною залишаться в них хоч на перший час, доки старенька не погодиться поїхати назад.
А вона ніби й знала, що так усе складеться. Зайшла до хати, сіла на диванчик, що стояв на веранді.
— Я тут сиділа, коли ти, донечко, з татом оту вишеньку садили. А отой горіх я з ним ще до твого народження посадила. Пам’ятаєш, на ньому висіла твоя гойдалка. Я перу, а ти літаєш, мало сонця босими ногами не діставала.
Дивні ті два місяці були. Для всіх дивні. Семен, Маринка і Галина стали свідками чогось більшого і величнішого, над чим не владен час і люди. Тітка Валя щиро раділа кожній хвилинці, кожній секундочці життя. Мов дитя тішилася барвами, звуками і кожним порухом весни. Вони біля неї вчились бачити світ. Він такий прекрасний, а ми все біжимо і не хочемо помічати.
…Її не стало у травні. Ще звечора попрощалась з усіма, дякувала Степану і Марині за те, що прийняли:
— Ніколи і нікому, дітки, не віддавайте рідної хати. Дякую, мої хороші, вам за все. Дякую за те, що я вдома.